Cevaplar 6

Sırala:

Ben teknolojiyi, yeni bir şey öğrenmeyi, bilimi seviyorum. Bu yüzden çok keyifli oluyor çünkü makalelerle sürekli iç içeyiz. Hocalarımız var ve projeleri genelde profesörlerle yapıyoruz. Danışman hocalarımız oluyor ve projelerin bir kısmında TÜBİTAK’la beraber çalışıyoruz. Böyle olunca işin akademik ayağı daha fazla oluyor ve derinliği artıyor. Mesela takımımızda doktoralı arkadaşlar da var. İşin derinliğini artarken hepimize farklı kapılar açılıyor. Bu açılan yeni kapılar da yeniliği ve teknolojiyi seven insanlara büyük keyif veriyor.

Üniversiteve yüksek lisans eğitimini bitirdikten sonra son 17 yıldır Ar-Ge alanındaçalışıyorum. Bu benim tercih ettiğim ve olmak istediğim bir alan. Ar-Ge’ninhızlı ve değişken yapısı beni tatmin ediyor. Bunun yanında devamlı yenifikirler üretmek ve bu fikirlerin günün sonunda gerçek bir şeye dönüştüğünügörmek gerçekten beni motive ve mutlu ediyor. Bu yüzden kariyerimin ilkgününden itibaren Ar-Ge’de çalışıyorum.

Ar-Ge’de bulununca işin bir nevi mutfağında oluyorsunuz ve o yemeğe bir miktar tuz katıyorsunuz. Caddelerde arabaları gördüğünüzde, o arabanın bir noktadan bir noktaya nasıl gittiğini siz biliyorsunuz ya da orada çalışmış olduğunuz bir komponent hatırlıyorsunuz. Bu Ar-Ge’de çalışan biri için mutluluk verici tatmin edici bir şeydir. Çünkü sizin yaptığınız çalışma sadece tasarımda, sadece bilgisayarda, sadece kağıt üzerinde kalmıyor. Siz bunu görüyorsunuz ve insanlar bunu kullanıyor. Sizin tasarımında, testinde, geliştirilmesinde katkıda bulunduğunuz bir ekipman insanları mutlu ediyor, insanları bir yerden bir yere götürüyor. Dolayısıyla bu çok büyük bir tatmin kaynağı diye düşünüyorum.
Ben Ar-Ge çalışanı olduğum için genelde piyasada olmayan ürünler üzerinde çalışıyorum. Bu sebepten dolayı teknolojiyi takip edip yeni bir şeyler üretmeye çalışmak çok güzel ve bu insanı motive ediyor. Şu an Ar-Ge içerisinde PC-based Automation adında bir proje üzerinde çalışıyoruz. Normalde fabrikalarda kullanılan Hardware PRC'lerin Software durumuna getirilmesine yönelik yeni jenerasyon PRC'ler olarak geçiyor. Herhangi bir bilgisayar üzerinde Software bir şekilde çalıştırılabilmesini sağlamak amacıyla yapıyoruz. Ben 4 yıldır bu projede çalışıyorum. 4 yıl boyunca üzerinde çalıştığım bir ürünü Hannover Messe Fuarı'nda gördüğüm zaman bu gerçekten de motive edici oluyor.

Ar-Ge çalışanının en önemli özelliklerinden biri meraktır. Sürekli araştırır, geliştirir, bunları paylaşıp uygulamaya koyar. Beni de bir Ar-Ge çalışanı olarak en çok cezp eden özelliklerinden biri bu. Ben de olabildiğince her gün yeni şeyler keşfetmeye çalışıyorum, trendleri takip ediyorum, global ölçekte nasıl daha iyi olabileceğimiz üzerine kafa yoruyorum. Sürekli bir şeyler araştırmak ve bunları hayata geçirmekten çok keyif alıyorum.


İlgili Konular

Mühendislik

84 soru, 106 cevap.

İlgili Şirketler

DenizBank

150 soru, 324 cevap.

Microsoft

58 soru, 101 cevap.

Unilever

94 soru, 178 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

TürkTraktör

62 soru, 110 cevap.

Hepsini Göster (25)
Opsago

38 soru, 58 cevap.

Air Liquide

45 soru, 106 cevap.

Migros

191 soru, 353 cevap.

Arçelik

113 soru, 190 cevap.

AXA SİGORTA

49 soru, 110 cevap.

Abdi İbrahim

78 soru, 245 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Garanti Bankası

72 soru, 183 cevap.

Pronet

122 soru, 167 cevap.

Perfetti Van Melle

68 soru, 152 cevap.

Doğuş Otomotiv

50 soru, 97 cevap.

Vodafone

99 soru, 132 cevap.

BSH

102 soru, 221 cevap.

Huawei

67 soru, 118 cevap.

Kraft Heinz

40 soru, 68 cevap.

British American Tobacco

115 soru, 247 cevap.

Tat Gıda & Düzey Pazarlama

112 soru, 197 cevap.

Mercedes-Benz Türk

67 soru, 128 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.