Antalya Bölge Yöneticisi

2 soruya 2 cevap verildi.

Cevaplar 2

Yükleniyor...
404 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mağazanın A’dan Z’ye her şeyini bilmek ve takip etmek zorundasınız. Genel gider, şirketin belirlediği KPI’lar, karlılık, ciro hedef, görsel düzen, ürün gibi birçok kalemden oluşuyor. En önemli kısmı da ekiptir. Ekip motivasyonu, ekibe kariyer planlaması yapmanız ve Koton’un sunduğu kariyer planlarından yararlanmanız gerekiyor. Merkezden akan bilgi ve verileri sahaya aktarıyorsunuz. Sahadaki deneyim ve bilgileri de merkeze aktararak bir köprü vazifesi görüyorsunuz.

Ben Antalya Bölge Yöneticisi olarak 3 şehirde 13 mağazaya bakıyorum. Diğer arkadaşlarım ortalama 2-3 şehre bakıyor ve 12-15 civarında mağazayla ilgileniyor.

247 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir ajandamız var ve buna göre haftalık planlar oluşturuyoruz. Bölge yöneticisi checklistlerimiz var. Günde ortalama iki mağaza ziyaret ediyoruz ve bölge checklistlerimizi yöneticilerimize uyguluyoruz. Bölge checklistlerimizdeki başlıklar; görsel düzen, personel, stok, depodan oluşuyor. Bunları inceledikten sonra mağazanın ihtiyacına göre aksiyonlar alarak takibini yapıyoruz. Ardından ekiple bir araya gelerek mağazayı geziyoruz, mağazayla ilgili fikir alışverişinde bulunuyoruz, onlarla iletişim halinde oluyoruz.

Sahadan inanılmaz iyi fikirler çıkıyor. Ben onlara “cin fikirler” diyorum. Gün içerisinde müthiş bir mail trafiği var, onlara da cevap vermeye çalışıyoruz. Son olarak mağazadan çıkmadan mağaza müdürüyle o haftaki raporları ve verileri inceliyoruz. Buna göre aksiyonlarımızı belirleyip takibini yapıyoruz.