Almanya

Almanya

10 soruya 10 cevap verildi.

Cevaplar 10

Filtrele:Sırala:

Neden Makine Mühendisliği Doktorası yapmak istediniz? Almanya'da Doktora yapmak size neler kattı? (1 Cevap)

Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisans çalışmasını bitirdikten sonra doktoraya karar verdim. Doktoraya Boğaziçi Üniversitesi’nde devam edebilirdim fakat Almanya’daki bir üniversitede fırsat bulunca yurtdışında doktoraya devam etmek daha cazip geldi. Yurtdışında doktora yapma fırsatı olan herkese bunu tavsiye ederim çünkü farklı kültürlerle tanışıp onlarla çalışma, farklı çalışma ortamları görme, yeni teknolojileri yakından takip etme fırsatı yakalıyorsunuz. Tabii ki yurtdışında doktora yapan öğrencilerin elde ettikleri tecrübeyi ülkemize kazandırmaları da en önemli ideallerinden biri olmalı diye düşünüyorum.


Siemens'te Almanya'daki Staj Programı nasıldı? (1 Cevap)

Siemens Almanya'daki staj kolay değildi. İş yoğunluğu açısından buradaki part-time çalışmaya eş değer bir deneyim. Almanlar son derece verimli çalışabilen bir toplum. İş yeri bazen kütüphane sessizliğini andırıyordu. Orada sana bir iş verildikten sonra iletişime geçebileceğin irtibat numaraları veriliyor ve her türlü sormak istediğin soruyu bu numaralardaki kişilere soruyorsun.
Her Cuma günü nasıl olduğumu, herhangi bir destek veya yardıma ihtiyacım olup olmadığını soran bir mentorum vardı. Her Cuma akşamüzeri tüm çalışanlar "Afterwork" etkinliğinde biraraya gelip haftanın stres ve yorgunluğunu atardık. Her yeni projeyi kutlamak için yine farklı eğlenceler olurdu.

Çalışanların sürekli oturmaktan sıkılıp arzu etmeleri durumunda ayakta düşünüp yazıp çizebildikleri odalar vardı.
Almanya Siemens'in girişinde muhteşem bir showroom var. O showroomda sinyallerin gelip gittiği elektrikli bir röleyi ben programladım. Almanya'da edindiğim tecrübeyi, burada benzer konular üzerine çalışan iş arkadaşlarıma çeşitli projelerde aktardım.

Almanya'da iş dışındaki hayatınız nasıl? Erlangen'da iş dışında neler yapıyorsunuz? (1 Cevap)

Erlangen İstanbul'a kıyasla çok ufak bir şehir olduğu için hayat birçok açıdan çok daha basit. Dışarıdan bakıldığında bu açıdan ilk başta sıkıcıymış gibi gelebilir. Ancak büyük şehirlerdeki gibi bir trafiğin olmayışı ve şehrin son derece organize bir yapıda olmasından dolayı istediğimiz birçok şeyi yapma fırsatına sahibiz.

Bana göre şehrin tek eksiği İstanbul'daki gibi denizin olmayışıdır. Öte yandan doğayla ve muazzam bir yeşillikle iç içe yaşama imkanına sahibiz. İstanbul'da orman veya yeşillik bir ortamda koşuya gitmek istediğinizde trafikte bir saat yol gitmeniz gerekirken Erlangen'da 5 dakikada bu ortama ulaşabiliyoruz.

Almanya'nın büyük şehirlerinden Nürnberg'e 20 dakika, Münih'e 1,5 saat ve Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'a 2,5 saatte arabayla rahatlıkla gidebiliyoruz.

Sosyal anlamda soracak olursanız, işteki çevrem ve çocuklarımın okuldaki arkadaşlarının aileleriyle oluşturduğumuz çok uluslararası bir ortama sahip olduk. Almanya'da birçok Türk'ün yaşıyor oluşu, iki ülke arasında uzun yıllara dayalı samimi ilişkiler, Türk yemeği anlamında birçok opsiyonun var olması ve Türk Hava Yolları'nın Nürnberg'e günde 3 adet sefer düzenlemesinden ötürü Almanya aslında kolay bir gurbet yaşamı sunuyor.

Almanya merkezli global bir firmada Mağaza Müdürü olmanın avantajları nelerdir? (1 Cevap)

Dünya sıralaması ilk 10’da olan uluslararası bir firmada çalışıyorum. Metro Türkiye’de 26, dünyada 52 yıldır çalışma faaliyetine devam ediyor ve Türkiye’de en başarılı uluslararası Perakende firmasıdır. Ben bir eğitim ihtiyacı sebebiyle Almanya’ya gidip eğitim gördüm. Bir Gelişim Departmanı gerekliliğiyle Fransa’da güzel bir eğitim salonunda günlerce beni eğittiler. Gerektiği zamanlarda farklı fonksiyonlarda yeni neler yaptığımızı görmek için Çek Cumhuriyeti’ne veya Çin’e gidilebiliyor. Rusya’da çok büyük bir operasyonumuz var ve uzman arkadaşlardan genel müdürümüze kadar farklı ülkelerde çalışma şansı mevcut. Dolayısıyla farklı kültürlerin size kattığı şeyler çok fazla olduğu için onlarla Türkiye’de çalışmak size çok önemli değerler katıyor ve vizyonunuzu genişletiyor. Bir ortama girdiğinizde bunu çok net fark ediyorsunuz ve uluslararası şirketlerde çalışmak bakış açınızdaki farklılığı getiriyor.

METRO Cash & Carry Almanya Ana Merkezi'ndeki hikayeniz nasıl başladı? (1 Cevap)

Ben 2012 senesinde Metro’daki iş hayatıma büyük bir projeyle başladım. Bu projede farklı depoları aynı çatı altında toplamaya çalışıyorduk ve ısı kontrol depolarla ısı kontrolsüz depoları aynı çatı altına toplamak bizim için çok büyük bir projeydi. Bu projede global ekiple beraber çalıştık ve bu Metro Türkiye için bir tarih anlamına geliyordu çünkü tabu olan bir şeyi değiştirecektik. 2015 senesinde çalışmaya başladık ve 2016 senesinde bu işlem bitti. 


Benim globale gitmem şöyle oldu; bu büyük projede yer almam, global ekiple beraber çalışmam, yaptığımız projenin çok büyük önemi olması sayesinde çok büyük bir emek sarf ettik. Sadece ben değil, ben ve Türkiye’deki tüm Supply Chain Ekibi çok büyük bir emek sarf etti. Daha sonra benim yurtdışında destekçim olan kişi işten ayrılma kararı alarak başka bir firma gitti. Onun direktörü kendisinin yerine gelebilecek tanıdığı biri var mı diye sorduğunda da beni önerdi. Teklif de bana böylece gelmiş oldu. Ben buradaki yöneticilerimle konuştum ve onlar da sağ olsunlar beni bu yolda desteklediler. Daha sonra bu aşama bu şekilde tamamlandı. Yaklaşık 5 aydan beri de Almanya Düsseldorf’da görev alıyorum.