Ağ Hizmetleri

11 soruya 11 cevap verildi.

Cevaplar 11

Yükleniyor...
1,566 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çoğunluğu yaz döneminde 3. sınıftan 4. sınıfa geçen arkadaşlar olmak üzere stajyer alımlarımız her zaman oluyor. Bunun dışında nadiren de olsa 2. sınıftan aldığımız arkadaşlar da oluyor. Garanti Teknoloji Network Ekibi’nde biz gelen stajyer arkadaşı her zaman bir sonraki aşamada bizlerle birlikte burada mühendis olarak çalışmaya aday birisi olarak görüyoruz. Dolayısıyla onların gelişimine çok önem veriyoruz. Stajyer grubu buraya geldiğinde ilk olarak ona bir Staj Sorumlusu atıyoruz. Hatta ben de burada birkaç defa Staj Sorumluluğu yaptım. Arkadaşlar geldikten sonra iş hayatına adapte olabilmeleri için onlara birkaç hafta zaman veriyoruz. Daha sonra Staj Sorumluları onlara küçük anlatımlarda bulunuyor ve yaptığı işi gösteriyor. Hatta yetkinliklerine göre onlardan yardım alıyor. Tabii ki yapının kritik olmasından ve güvenlik gerekçelerinden dolayı üretim ortamına erişmelerine asla izin vermiyoruz ama en azından buraya geldiklerinde bir Network Mühendisinin çalışabileceği tüm alanlarda ne yapılacağını birebir görme şansları oluyor.

1,125 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Türk Telekom bilindiği üzere Türkiye’nin en büyük yatırım yapan şirketlerinden birisidir. Biz de Türk Telekom’un yapmış olduğu yatırımların finansal analizini yapıyoruz. Eğer bir iş birimi Network ve IT tarafında yatırım yapmak isterse bize bir talep açıyor, biz de bu talebi finansal açıdan değerlendiriyoruz. Finansal açıdan değerlendirdikten sonra uygun görürsek uygunluk veriyoruz. Büyük projelerde bu işin sonucuna da bakıyoruz ve post analiz çalışmasını yapıyoruz.

1,124 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle araştırmaya ve öğrenmeye çok açık olmalısınız. Teknoloji ve Network alanlarında yeni gelişmeler çok hızlı ilerliyor. Dolayısıyla bıkmadan araştırıp öğrenmeli, meraklı olmalı ve denemelisiniz. Analitik düşünmeli ve yapacağınız şeylerin sonuçlarını önceden öngörebilmelisiniz. Üretilen altyapılar çok kritik olduğundan dolayı bu kadar yeniliğin ve değişimin içinde çok özenli ve dikkatli davranmalısınız. Her şeyden önce de bu işi sevmelisiniz.

1,026 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Network Ekibi olarak müşterilerimizi etkileyen büyük bir problem varsa ilk hedefimiz her zaman onu çözmektir çünkü müşterilerin bize erişimi için kullandıkları uygulamalarda sorun olması bizim için büyük bir problemdir. Hatta bu tür zamanlarda filmleri aratmayacak şekilde adrenalin yüklü dakikalar yaşadığımız çokça olmuştur. Bunun dışında rutin olarak sabah işe geldiğimde maillerime bakarım. Sabah acil olarak müdahale edilmesi gereken bir sorun varsa onlara bakarım ve ardından günlük hayatım başlar. Network dediğimiz şey yaşayan büyük bir organizma ve 7/24 devam eden bir yapı. Bu yapının hayatına devam edebilmesi için cihazların hazırlanması, yeni lokasyonlarda şube ve ATM’lerin kurulması, küçük sorunlara müdahale edilmesi gibi rutin işlerimiz var. Diğer taraftan dış toplantılara katılıyoruz ve devamında projeyle ilgili ekiplerle konuşarak ve projenin ihtiyaçlarını belirleyerek bunlarla ilgili aksiyonlar alıyoruz. Sürekli yeni gelişmeleri, yeni cihazları ve teknolojileri takip etmek zorundayız. Bunların içerisinde bizim yapımıza uyanları test ederek bizi bir adım öteye götüreceğini düşündüklerimizi planlayarak devreye alıyoruz. Ayrıca Network Ekibimiz oldukça genç. Hatta yarısından fazlası son 5-6 yıl içinde başlamıştır. Dolayısıyla burada sıklıkla yaptığımız küçük partilerimiz de oluyor.

973 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bu şekilde büyük bir yapıyı tüm parçalarıyla yönetmek büyük bir ekip işidir. Garanti Teknoloji Network Ekibi’nde geniş alan, yerel alan, kablosuz ağlar, ses, video, yazılım gibi birçok alanda uzmanlaşmış, benim de dışarıda çok övünerek anlattığım, 64 kişilik çok güçlü bir mühendis kadromuz var. Bu kadronun çoğunluğu İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi gibi Türkiye’nin en elit üniversitelerinin Elektrik Elektronik, Elektronik Haberleşme, Telekomünikasyon ve az sayıda Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun arkadaşlardan oluşuyor. Bizlerin bu 7/24 operasyonu sürdürmemizde elimiz ayağımız olan, içlerinde üniversite ve teknik lise mezunu arkadaşların bulunduğu 147 kişilik Saha ve Operasyon Ekibimiz var. Biz 211 kişilik çok güçlü bir aileyiz.