Cevaplar 4

Yükleniyor...
475 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Tedarik Zinciri Çözümleri dört farklı birimden oluşuyor. Lojistik Hizmetleri, İş ve Süreç Geliştirme, Operasyon ve İş Zekası, Dağıtım Merkezleri Planlama isimli birimler var. Ana fonksiyonu; Tedarik Zinciri Operasyonları’ndaki dağıtım merkezleri, sistem ve süreç tasarımları, bunun arkasındaki Bilgi Teknolojileri işlemleri, taşeron yönetimi, bütçe, planlama gibi işler olarak özetlenebilir.

410 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Benim Migros’taki bir günüm hiçbir zaman diğerine benzemiyor çünkü bizim yaptığımız iş genelde düzenli bir iş değil. Genelde proje toplantıları, ayın dönemlerine göre ilgili bütçelerin ve gerçekleşen masrafların ne şekilde gittiğini incelediğimiz çalışmalar, firma ve taşeron görüşmeleri olabiliyor. Bunun dışında yazılım ve süreç geliştirmeyle ilgili aktivitelerimiz de olabiliyor.

409 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Migros hacim itibariyle Türkiye’nin her yerine dağılmış, çok sayıda dağıtım merkeziyle hizmet veren bir operasyon ve bu operasyonları yürütürken farklı metrekarelerde mağazalarda hizmet veriyor. Bu mağazalarımızın her birinin stok ve operasyon yapısı birbirinden farklı. Biz bunları optimum stok sayısında tutabilmek için mağazalara adetli ürün gönderiyoruz.

İçerisinde 50 tane ürün bulunan koliyi mağazaya bir seferde gönderdiğiniz zaman mağazanın belki 1-1 buçuk yıl satacağı stoğu bulundurmasına sebep oluyorsunuz. Bu da Tedarik Zinciri anlamında istenilen bir şey değil. Bu problemi çözmek için dağıtım merkezlerinde bu ürünleri adet bazında otomatik toplayacak bir proje yaptık. Bunun için dünyanın belli başlı otomasyon firmalarıyla konuşarak 2 seneyi aşkın süren bir çalışmanın neticesinde Türkiye’nin perakende sektöründeki tek otomatik mal toplama sistemini İstanbul ve Marmara bölgesi için kullanmaya başladık. Bu hem arkadaşlarımızın ürüne dokunma sayısını azaltıyor hem mağazalarımıza gönderdiğimiz stok seviyesini düşürüyor hem de elleçleme operasyonunu minimize ediyor. Bizim açımızdan çok kritik ve başarılı bir proje. Tedarik Zinciri perspektifinden de güzel çünkü bunu yaparak tüketicilerimizi mağazada daha fazla ürünle buluşturma şansımız oluyor.

385 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Tedarik Zinciri operasyonlarını Dağıtım Merkezi ve Operasyon perspektifinde düşünürsek; yaptığımız işin komplikasyon seviyesi çok yüksek ama hızlı tepki verme ihtiyacı komplikasyonun önüne geçiyor. Dolayısıyla ihtiyaç anında ayakları üzerinde düşünebilen, hızlı ve analitik karar alabilen ekip arkadaşları bizim için çok kıymetli çünkü bir problemi onlarca toplantıyla ya da haftalarca farklı kişilere danışarak çözmeniz her zaman mümkün olmuyor. Bir anda o problemi çözecek bir karar vermeniz gerekiyor. İletişim olmazsa olmazlardan bir tanesi çünkü çok farklı insanlarla konuşuyorsunuz. Dağıtım merkezinde mal hazırlayan arkadaşlarla, avukatlarla, yazılımcılarla konuşuyorsunuz. Her birinin dilinden konuşabilmeyi becerebilmek önemli. Analitik düşünme zaten bu işin olmazsa olmazların arasında geliyor çünkü yaptığınız işin her bir noktası verimliliğe dokunuyor. Tedarik Zinciri operasyonları masraf operasyonları olduğu için verimlilik odaklı çalışmak işin temel başarı faktörlerinden bir tanesidir. Dolayısıyla ayakları üzerinde düşünebilme, analitik düşünme becerisi ve iletişim benim için en önemli üç kriterdir.