Sizce geleceğin meslekleri nelerdir?

11,700 görüntülenme

Cevaplar 7

Sırala:

Geleceğin meslekleri tabii ki bir miktar değişiyor. Bundan 20 yıl önceki bazı mesleklerin belli yüzdelerde bugün olmadığını görüyoruz ama bizim ana öznemiz insan olduğu için benzer yetkinliklere sahip olmayı gerektiriyor. Yapay zeka ve robotların gelecekte dünyayı ele geçireceğini söylüyoruz ama aslında bu otomasyonunu, yapay zekayı ve robotları dünya getirdiği halde, insanın zihnini ve yaratıcılığını daha makul konumlarda kullanma ve daha yaratıcı olma fırsatlarımız olacak. Dolayısıyla geleceğin mesleklerini şekillendiren şeyler robotlar değil, akıllı insanların ta kendileri olacaktır. Bu yüzden şu anda öngöremediğimiz meslekler olabilir.

 

İçimizdedijitalleştiğimiz için işsiz kalacağımıza dair bir korku var. Böyle bir tehlikekısmen olabilir ama bunun çözümü ya dünyadaki ülkelerin birbirleriyle savaşmasıylaolacak çünkü iş kalmazsa bir yerde açlık başlayacak ya da yeni meslek gruplarıdoğacak. Ben ikinci ihtimali daha yakın görüyorum. Dijitalleşmeyle teknolojininbu kadar artması, robotize olmamız, çoğu işin robotlar tarafından yapılacakolması insanoğlunun yeni meslekler üretmesini sağlayacak. Bunu şimdiden tahminetmek biraz zor ama bu geçiş döneminde önce çıkabilecek bazı meslekler var,bunlardan bir tanesi de Neuroscience Bilimi olabilir.

NeuroscienceBilimi (Sinir Bilimi) ile ilgilenen meslekler her ne olursa olsun bu geçişdöneminde öne çıkacaktır. Gelecekteki meslekleri tahmin etmek zor ama bu geçişdöneminde Neuroscience çok kritik durumda. Hatta kendi çocuklarım üniversiteyibitirdiklerinde bana ne Master’ı yapacaklarını sorarlarsa, ben NeuroscienceMaster’ı yapmaları gerektiğini söyleyeceğim. Çünkü Neuroscience çok basitolarak insan beynini inceliyor ve insan beyninin nasıl çalıştığının algoritmalarınıçözmeye çalışıyor. Çok net olarak ifade ettiği bir şey var: İnsan yalansöyleyebilir ama insan beyni asla yalan söylemez. Bu durumda NeuroscienceBilimi insan beynini çözdüğünde, dijitalleşmenin ve yeni mesleklerin yönünüdeğiştirerek insanı birebir taklit edecek mekanizmaları çözmüş olacak veyarobotlar ve yapay zeka dünyayı ele geçirirse onunla mücadele etmenin yolunubulacak.