Sizce geleceğin meslekleri nelerdir?

14,187 görüntülenme

Cevaplar 7

Yükleniyor...
426 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Geleceğin meslekleri tabii ki bir miktar değişiyor. Bundan 20 yıl önceki bazı mesleklerin belli yüzdelerde bugün olmadığını görüyoruz ama bizim ana öznemiz insan olduğu için benzer yetkinliklere sahip olmayı gerektiriyor. Yapay zeka ve robotların gelecekte dünyayı ele geçireceğini söylüyoruz ama aslında bu otomasyonunu, yapay zekayı ve robotları dünya getirdiği halde, insanın zihnini ve yaratıcılığını daha makul konumlarda kullanma ve daha yaratıcı olma fırsatlarımız olacak. Dolayısıyla geleceğin mesleklerini şekillendiren şeyler robotlar değil, akıllı insanların ta kendileri olacaktır. Bu yüzden şu anda öngöremediğimiz meslekler olabilir.

 

1,246 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İçimizde dijitalleştiğimiz için işsiz kalacağımıza dair bir korku var. Böyle bir tehlike kısmen olabilir ama bunun çözümü ya dünyadaki ülkelerin birbirleriyle savaşmasıyla olacak çünkü iş kalmazsa bir yerde açlık başlayacak ya da yeni meslek grupları doğacak. Ben ikinci ihtimali daha yakın görüyorum. Dijitalleşmeyle teknolojinin bu kadar artması, robotize olmamız, çoğu işin robotlar tarafından yapılacak olması insanoğlunun yeni meslekler üretmesini sağlayacak. Bunu şimdiden tahmin etmek biraz zor ama bu geçiş döneminde önce çıkabilecek bazı meslekler var, bunlardan bir tanesi de Neuroscience Bilimi olabilir.

Neuroscience Bilimi (Sinir Bilimi) ile ilgilenen meslekler her ne olursa olsun bu geçiş döneminde öne çıkacaktır. Gelecekteki meslekleri tahmin etmek zor ama bu geçiş döneminde Neuroscience çok kritik durumda. Hatta kendi çocuklarım üniversiteyi bitirdiklerinde bana ne Master’ı yapacaklarını sorarlarsa, ben Neuroscience Master’ı yapmaları gerektiğini söyleyeceğim. Çünkü Neuroscience çok basit olarak insan beynini inceliyor ve insan beyninin nasıl çalıştığının algoritmalarını çözmeye çalışıyor. Çok net olarak ifade ettiği bir şey var: İnsan yalan söyleyebilir ama insan beyni asla yalan söylemez. Bu durumda Neuroscience Bilimi insan beynini çözdüğünde, dijitalleşmenin ve yeni mesleklerin yönünü değiştirerek insanı birebir taklit edecek mekanizmaları çözmüş olacak veya robotlar ve yapay zeka dünyayı ele geçirirse onunla mücadele etmenin yolunu bulacak.