Sistem Yönetimi

7 soruya 7 cevap verildi.

Cevaplar 7

Yükleniyor...
1,200 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben Garanti Teknoloji’de Yazılım’da başladım, daha sonra Veri Tabanı Ekibi’ne geçtim. Mainframe Veri Tabanı Ekibi’nde tecrübe kazandıktan sonra bir projeyle beraber Açık Sistemler Veri Tabanı’nda çalışmaya başladım ama ardından yine Mainframe Veri Tabanı Ekibi’nde yönetici olarak devam ettim. Şimdi de Veri Tabanı ve Depolama Yönetimi tarafındaki bütün grupların Birim Müdürü olarak görevime devam ediyorum.

Kariyer fırsatlarında kurumsal bir yerde çalışmanın size kazandırdığı büyük bir artı var ve bu sayede önünüze birçok fırsat doğabiliyor. Yeni mezun olduğunuzda bazen ne yapmanız gerektiğini tam olarak kafanızda canlandıramayabiliyorsunuz ama böylesi bir kurumsallık içerisinde bütün partilerin ne iş yaptığını görerek kafanızda netleştirebiliyorsunuz. Biz de yeni mezun arkadaşlarımızı yurt içi ve yurt dışı eğitimlerimizle konusunda uzman arkadaşlar haline getiriyoruz. Yeni mezun arayışımız ciddi anlamda var ve ekibimizde sayısı oldukça fazla. Şirket olarak yaş ortalamamız da düşük.

616 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Benim birimimde veriye dair her şeyle ilgilendiğimiz için kaybedemeyeceğimiz tek şey veridir. Bu yüzden çok ciddi bir şekilde sorumluluk sahibi ve özverili olmak gerekiyor. Öğrenmeye meraklı olmamız gerekiyor çünkü konulara çok derin konulara iniyoruz. Bu yüzden uzmanı olduğumuz sistem hakkında laboratuvarda çalışan veya onu yazan kişilerle oturup bunu konuşabilecek kadar bilgi birikimine sahip olmak, bunun için de yoğun bir şekilde okumak, araştırmak, yazışmak, bunları pratikte hayata geçirmek gerekiyor.

552 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Veri Tabanı konusunda kariyer yapmak isteyen arkadaşlarımın okuldayken yapabilecekleri çok fazla şey var. Bunları internetten indirip kendi bilgisayarlarına kurabilir ve orada bir takım parametrelerle oynayarak performans çalışmaları yapabilirler. Bunun yanı sıra birçok büyük veri tabanı firmasının açık sertifika programlarına giderek bu sertifikaları almak mümkün. Bazı konularda yıllarca çalışıp sertifika almanız gerekmiyor çünkü sertifikaların seviyeleri var. Dolayısıyla okuldayken bu sertifikaları alan bir arkadaşımızın buraya iş başvurusuna gelmesi benim için çok etkileyici olur.

461 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Sistem Yönetimi tarafında Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden mezun olan arkadaşlarımızla beraber çalışıyoruz. Ağırlıklı olarak Boğaziçi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, ODTÜ, İTÜ, YTÜ gibi üniversitelerden mezun olan Bilgisayar Mühendisi ve Elektronik Mühendisi arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Bunun dışında bir arayışımız olmuyor.

451 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Sistem, en altlarda yer alan katmanlardan bir tanesidir ve veri tabanı, disk veya yönettiğiniz bir işletim sistemi gibi bütün uygulamalar ve yazılan bütün kodlar bu sistemlerin üzerinde birleşir. Hizmet verdiğimiz alan çok geniş olduğu için bilmemiz, takip etmemiz ve öğrenmemiz gereken şeylerin sayısı oldukça artıyor. Bankalar ve çağrı merkezleri gibi sistemler 7/24 çalıştığı için yönettiğimiz sistemlerin de sürekli çalışması gerekiyor. Saniyede 12-14 bin transaction’ın, günde 60 milyarın üzerinde SQL’in çalıştığı çok büyük hacimli sistemler var. Günde 60 milyar SQL, saniyede 700 bin civarı SQL eder. Ben bu cümleyi kurana kadar milyonlarca SQL’in sistemden akıp gittiğini düşünebilirsiniz. En ufak bir birikme arkada bir yığına sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden proaktif olmak ve sorun çıkabilme ihtimalini düşünerek önlem almak gerekiyor. Bu da sürekli bir heyecan, motivasyon ve tatmin duygusu yaratıyor.