Sistem Yönetimi

Sistem Yönetimi

7 soruya 7 cevap verildi.

Cevaplar 7

Filtrele:Sırala:

Sistem Birim Müdürü olarak Garanti Teknoloji'de bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Ofise geldikten sonra yönetim sistemlerine dair tasarladığımız uyarı mekanizmalarının takibi, geliştirilmesi, araştırılması, gelen herhangi bir uyarının olup olmadığı ve buna göre ne gibi aksiyonlar alınacağı gibi çalışmalar yürütüyoruz. Bankanın vizyonu doğrultusunda hangi teknolojilerin takip edilmesi gerektiği, yeni çıkan teknolojilerin neler olduğu, bunların sisteme nasıl entegre edileceği, ihtiyaçlarımız hakkında neler yapabileceğimiz gibi konularda bir takım POC çalışmaları yapıyoruz. Dünyada yeni çıkan bir takım hardware ve software’leri burada kurup sistemlerimizde deneyebildiğimiz gibi, zaman zaman bunları laboratuvar ortamlarında da deneyebiliyoruz. Bu çalışmaların içeriği çoğu zaman bankanın vizyonuyla uyumlu oluyor ve bir proje planı dahilinde gerçekleşiyor. Bu proje planlarının içerisinde de arkadaşlarım sürekli planlama yapmak ve bunu takip etmek durumunda.

Biz 7/24 bir sistem yönetiyoruz. Normalde sürekli planlamalı, hep proaktif olmalı ve bir problem çıkmaması için sistemlerin çok iyi takibini yapmalısınız ama zaman zaman yoğunluk dönemlerinde burada koşuşturan insanlar olabiliyor. İşte burada da soğukkanlı olup o süreci yönetmek ve buraya gelen herkesi mutlu bir şekilde göndermek gibi bir hedefimiz var. İşin kalbinde olan bir yeri yönettiğimiz için de son derece sorumluluk gerektiren bir pozisyondayız.

Sistem Yönetimi alanında çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (1 Cevap)

Benim birimimde veriye dair her şeyle ilgilendiğimiz için kaybedemeyeceğimiz tek şey veridir. Bu yüzden çok ciddi bir şekilde sorumluluk sahibi ve özverili olmak gerekiyor. Öğrenmeye meraklı olmamız gerekiyor çünkü konulara çok derin konulara iniyoruz. Bu yüzden uzmanı olduğumuz sistem hakkında laboratuvarda çalışan veya onu yazan kişilerle oturup bunu konuşabilecek kadar bilgi birikimine sahip olmak, bunun için de yoğun bir şekilde okumak, araştırmak, yazışmak, bunları pratikte hayata geçirmek gerekiyor.

Sistem Yönetimi alanında çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Veri Tabanı konusunda kariyer yapmak isteyen arkadaşlarımın okuldayken yapabilecekleri çok fazla şey var. Bunları internetten indirip kendi bilgisayarlarına kurabilir ve orada bir takım parametrelerle oynayarak performans çalışmaları yapabilirler. Bunun yanı sıra birçok büyük veri tabanı firmasının açık sertifika programlarına giderek bu sertifikaları almak mümkün. Bazı konularda yıllarca çalışıp sertifika almanız gerekmiyor çünkü sertifikaların seviyeleri var. Dolayısıyla okuldayken bu sertifikaları alan bir arkadaşımızın buraya iş başvurusuna gelmesi benim için çok etkileyici olur.

Garanti Teknoloji'de Sistem Yönetimi alanında hangi bölüm ve üniversite mezunları çalışıyor? (1 Cevap)

Sistem Yönetimi tarafında Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden mezun olan arkadaşlarımızla beraber çalışıyoruz. Ağırlıklı olarak Boğaziçi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, ODTÜ, İTÜ, YTÜ gibi üniversitelerden mezun olan Bilgisayar Mühendisi ve Elektronik Mühendisi arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Bunun dışında bir arayışımız olmuyor.

Sistem Yönetimi alanında çalışmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Sistem, en altlarda yer alan katmanlardan bir tanesidir ve veri tabanı, disk veya yönettiğiniz bir işletim sistemi gibi bütün uygulamalar ve yazılan bütün kodlar bu sistemlerin üzerinde birleşir. Hizmet verdiğimiz alan çok geniş olduğu için bilmemiz, takip etmemiz ve öğrenmemiz gereken şeylerin sayısı oldukça artıyor. Bankalar ve çağrı merkezleri gibi sistemler 7/24 çalıştığı için yönettiğimiz sistemlerin de sürekli çalışması gerekiyor. Saniyede 12-14 bin transaction’ın, günde 60 milyarın üzerinde SQL’in çalıştığı çok büyük hacimli sistemler var. Günde 60 milyar SQL, saniyede 700 bin civarı SQL eder. Ben bu cümleyi kurana kadar milyonlarca SQL’in sistemden akıp gittiğini düşünebilirsiniz. En ufak bir birikme arkada bir yığına sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden proaktif olmak ve sorun çıkabilme ihtimalini düşünerek önlem almak gerekiyor. Bu da sürekli bir heyecan, motivasyon ve tatmin duygusu yaratıyor.