Sistem Yönetimi

8 soruya 8 cevap verildi.

Cevaplar 8

Yükleniyor...
1,125 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben Garanti Teknoloji’de Yazılım’da başladım, daha sonra Veri Tabanı Ekibi’ne geçtim. Mainframe Veri Tabanı Ekibi’nde tecrübe kazandıktan sonra bir projeyle beraber Açık Sistemler Veri Tabanı’nda çalışmaya başladım ama ardından yine Mainframe Veri Tabanı Ekibi’nde yönetici olarak devam ettim. Şimdi de Veri Tabanı ve Depolama Yönetimi tarafındaki bütün grupların Birim Müdürü olarak görevime devam ediyorum.

Kariyer fırsatlarında kurumsal bir yerde çalışmanın size kazandırdığı büyük bir artı var ve bu sayede önünüze birçok fırsat doğabiliyor. Yeni mezun olduğunuzda bazen ne yapmanız gerektiğini tam olarak kafanızda canlandıramayabiliyorsunuz ama böylesi bir kurumsallık içerisinde bütün partilerin ne iş yaptığını görerek kafanızda netleştirebiliyorsunuz. Biz de yeni mezun arkadaşlarımızı yurt içi ve yurt dışı eğitimlerimizle konusunda uzman arkadaşlar haline getiriyoruz. Yeni mezun arayışımız ciddi anlamda var ve ekibimizde sayısı oldukça fazla. Şirket olarak yaş ortalamamız da düşük.

527 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ofise geldikten sonra yönetim sistemlerine dair tasarladığımız uyarı mekanizmalarının takibi, geliştirilmesi, araştırılması, gelen herhangi bir uyarının olup olmadığı ve buna göre ne gibi aksiyonlar alınacağı gibi çalışmalar yürütüyoruz. Bankanın vizyonu doğrultusunda hangi teknolojilerin takip edilmesi gerektiği, yeni çıkan teknolojilerin neler olduğu, bunların sisteme nasıl entegre edileceği, ihtiyaçlarımız hakkında neler yapabileceğimiz gibi konularda bir takım POC çalışmaları yapıyoruz. Dünyada yeni çıkan bir takım hardware ve software’leri burada kurup sistemlerimizde deneyebildiğimiz gibi, zaman zaman bunları laboratuvar ortamlarında da deneyebiliyoruz. Bu çalışmaların içeriği çoğu zaman bankanın vizyonuyla uyumlu oluyor ve bir proje planı dahilinde gerçekleşiyor. Bu proje planlarının içerisinde de arkadaşlarım sürekli planlama yapmak ve bunu takip etmek durumunda.

Biz 7/24 bir sistem yönetiyoruz. Normalde sürekli planlamalı, hep proaktif olmalı ve bir problem çıkmaması için sistemlerin çok iyi takibini yapmalısınız ama zaman zaman yoğunluk dönemlerinde burada koşuşturan insanlar olabiliyor. İşte burada da soğukkanlı olup o süreci yönetmek ve buraya gelen herkesi mutlu bir şekilde göndermek gibi bir hedefimiz var. İşin kalbinde olan bir yeri yönettiğimiz için de son derece sorumluluk gerektiren bir pozisyondayız.

495 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Benim birimimde veriye dair her şeyle ilgilendiğimiz için kaybedemeyeceğimiz tek şey veridir. Bu yüzden çok ciddi bir şekilde sorumluluk sahibi ve özverili olmak gerekiyor. Öğrenmeye meraklı olmamız gerekiyor çünkü konulara çok derin konulara iniyoruz. Bu yüzden uzmanı olduğumuz sistem hakkında laboratuvarda çalışan veya onu yazan kişilerle oturup bunu konuşabilecek kadar bilgi birikimine sahip olmak, bunun için de yoğun bir şekilde okumak, araştırmak, yazışmak, bunları pratikte hayata geçirmek gerekiyor.

474 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Veri Tabanı konusunda kariyer yapmak isteyen arkadaşlarımın okuldayken yapabilecekleri çok fazla şey var. Bunları internetten indirip kendi bilgisayarlarına kurabilir ve orada bir takım parametrelerle oynayarak performans çalışmaları yapabilirler. Bunun yanı sıra birçok büyük veri tabanı firmasının açık sertifika programlarına giderek bu sertifikaları almak mümkün. Bazı konularda yıllarca çalışıp sertifika almanız gerekmiyor çünkü sertifikaların seviyeleri var. Dolayısıyla okuldayken bu sertifikaları alan bir arkadaşımızın buraya iş başvurusuna gelmesi benim için çok etkileyici olur.

431 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Sistem Yönetimi tarafında Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden mezun olan arkadaşlarımızla beraber çalışıyoruz. Ağırlıklı olarak Boğaziçi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, ODTÜ, İTÜ, YTÜ gibi üniversitelerden mezun olan Bilgisayar Mühendisi ve Elektronik Mühendisi arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Bunun dışında bir arayışımız olmuyor.