Cevaplar 13

Yükleniyor...
1,274 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yetiştirdiği planlardır. Ben ne kadar çok arkadaş yetiştirdiysem, kendimi o kadar başarılı hissederim. Çok arkadaş yetiştirdik. Birçok Bölge Müdürü, Alan Yöneticisi, Direktör adayı olan arkadaşlar var. Ben bir yöneticinin yetiştirdiği planların önemli olduğunu düşünüyorum. Onları doğru yetiştirdiyse, işini de doğru yapmış demektir. Zaten genlerinize onları aktarıyorsunuz. İş farklı bir şey, yetiştirmek farklı bir şey. Sizin altınızdaki kadro ne kadar güçlüyse, siz de o kadar güçlüsünüz demektir.

1,208 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben İstanbul Üniversitesi'nde yüksek lisans Marketing Research derslerine giriyorum, çok da mutluyum. Beni çok dinlendiriyor ve hobilerimden bir tanesidir. Birikimlerimi süreçlerden geçirerek ders haline getirdim. Hem tecrübelerimi hem de dersleri anlatıyorum. Derslerim yoğun geçiyor, 30 kişilik sınıfta herkes her derse geliyor. Not ağırlıklı değil, daha çok öğrenme ağırlıklı gidiyorum ve sunumları interaktif olarak soru-cevap şeklinde yapıyorum. Öğretmeden bırakmıyorum, 30 kişinin mutlaka öğrenmesi gerekiyor. Üniversitede ders vermek beni dinlendiriyor ve gerçekten çok mutlu oluyorum. Sanki işe yeni başlıyormuş gibi akşam 7'den 10'a kadar performans gösteriyorum, çok mutluyum.

1,006 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Türkiye'deki sektör, geleneksel kanal üzerinden geliyor. Özellikle uluslararası mağazaların Türkiye'ye gelme maceralarıyla, gitme maceraları bir oldu; çoğu kapatıp gitti. "Türkiye'de özellikle beyaz eşya sektörü üstünlüğünü kimse geçemez." şeklinde bir yorumumuz olmuştu, ben bugün de aynı şeyi söylüyorum. Onların pazar payı %8 veya %9 oluyor, çok fazla etkinlikleri olmuyor. Hem yerel zincirler hem de yabancı zincirlerden bahsediyorum. Geleneksel kanal daha da gelişecek fakat biraz da kendileri gelişmeleri gerekiyor. Gelecekte geleneksel kanalın daha çeşitlendirilmesini istiyorum. Örneğin; züccaciye, mobilyacı, halıcı gibi. Öncelikle küçük metrekarelerde bu iş yapılmaması gerekiyor. Bundan 10 sene sonra 400-500 metrekarenin altında herhangi bir mağaza varsa, bilin ki o mağaza zarar ediyordur. Çeşitlendirmeyi arttırmaları gerekiyor. Özellikle ankastre pazarı şu anda çok gelişiyor. Mutlaka ankastre çeşitlerini koymaları gerekiyor çünkü bu pazar, Türkiye geleceğinin pazarlarından bir tanesidir. Zaten ankastre fırınların kullanımı Türkiye'de %85-90 oranına geldi. Ankastre oranı, solo fırını geçti. Çünkü ankastre stantları çok geniş ve güzel konseptler var. Özellikle Anadolu'da müşteriler çok önemli. 70-80 bin kayıtlı müşterisi olan ve müşterilerin onlar için çok anlam ifade eden mağazalar var. Biz bu mağazalara gidip onlara beyaz eşya teklif ediyoruz. Teşhir açarak o müşterilerden biz de faydalanıyoruz. Gelecekte, özellikle Anadolu'da büyük mağazaların daha geniş metrekarelerde çok daha büyük iş yapacağına inanıyorum. Bu geleneksel kanal Türkiye'de sürecektir. Çünkü müşteri mağazaya gidip çamaşır makinası istediğini söylüyor, direkt gönderiyorlar. Kaç kilo veya kaç devir olduğuna, ödeme koşullarına hiç bakmıyorlar. Bu tip pazarlar hala Anadolu'da var. Dolayısıyla tüketicilerle bayilerin kurmuş olduğu duygusal ilişkiler, geleneksel kanalın ileride daha çok yolu olduğunu gösteriyor.

2,471 görüntülenme
·
Transkripti Göster

1990'lı yıllarda çalışırken stajyerler fotokopi çekiyorlardı. Onlar stajdan gittikten sonra fotokopi operatörü mü olmak için fotokopi çekti? Hayır! O çocukların da biraz istekleri ve arzuları olması gerekiyor. Biz stajyer öğrencileri İnsan Kaynakları'yla ortaklaşa Türkiye'nin dört bir tarafında usta satıcıların yerine koyuyoruz. Onlar da en azından o işe uygun olup olmadıklarını öğreniyor. Bu göreve başladıkları zaman kendilerinin o işi uygunluğunu iyi bilmeleri gerekiyor. Benim hayalimdeki stajyer; o görevi alıp üstüne koyarak çıkarması gerekiyor. Şu an bünyemizde stajyer olan arkadaşlar üniversiteyi bitirdikten sonra hemen işe girmek istiyorlar. İşe girdikten 2 sene sonra evlenmek istiyorlar. Kariyer hayatlarında usta elemanların kendilerine onay vermesi de çok önemli. Burada geleneksel yapıya hitap eden usta bir Satış Yönetmeni var, onun onayı da bizim için çok önemli.

607 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz Kariyer.net gibi platformlarla da çalışıyoruz. Ben İnsan Kaynakları'ndaki arkadaşları ve başta Ahmet Bey'i tebrik ediyorum. Gerçekten çok güzel bir ekipleri var. Bizim Çerkezköy fabrikamızda veya burada ciddi anlamda iş fırsatları çıkıyor. İnsanların kendini o işe yeterli olduğunu hissetmesi, oraya müracaat etmesi, doğru bir şekilde kendilerini ifade etmesi işe alım için yeterlidir. Ancak insanların o iş konumuna uygunluğunu iyi ölçmesi gerekiyor. Van'dan Edirne'ye kadar olan grupta Satıcı arkadaşlar Home-office olarak çalışıyor. Bazen emekliye ayrılanlar veya özel nedenden dolayı ayrılanlar olabiliyor. Bu nedenle o bölgede üniversite mezunu, askerliğini ve yüksek lisansını yapmış, yabancı dil bilen arkadaşları işe alıyoruz. Üniversite mezunu olup yüksek lisans yapmadıysalar problem değil. Kariyer fırsatlarıyla ilgili olarak daha iyi altyapıları olması için yüksek lisansı hepsine öneriyorum.