KİŞİLERİN ÇALIŞTIĞI ŞİRKETLER

Koton

534 Cevap

Tümünü Gör (1)

KİŞİLERİN BÖLÜMLERİ

Tümünü Gör (2)

Satış Kategori Yöneticisi olarak Koton'da görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (2 Cevap)

Öncelikli görevimiz; mağazadaki satış alanlarının verimliliğini ve karlılığını maksimum seviyeye çıkarmaktır. Gerekli dataları sahadan topladıktan sonra yazılım ve sistematik verilere dayalı en verimli ve optimum kategori dağılımını yapıyoruz. Ardından bunu hayata geçirmek için mağazanın satışa dayalı tüm dinamiklerini de hesaba katmaya çalışıyoruz ve bunu sahada gerçekleştiriyoruz. Departmanımızın kuruluş amaçlarından birisi de; şirket içi, saha ve merkez arasındaki komünikasyonu sağlamaktır.

Koton Satış Kategori Ekibinin yapısını anlatır mısınız? (1 Cevap)

Başta direktörümüz olmak üzere 5 kişilik bir ekibiz. Satış Departmanı’na bağlı olarak Genel Müdür Yardımcısı’na raporluyoruz. Ekibimizde iki ana kadın markası, erkek, çocuk ve aksesuar kategorileri için ayrı ayrı sorumluluk alanlarımız var.

Koton Satış Kategori Ekibinde çalışmak size neler kattı? (1 Cevap)

Kategori Ekibinde olmak sizi son müşteriye ulaşan tüm süreçlerin içine sokuyor. Bu sebeple şirket içinde farklı yetkinliklere sahip oluyorsunuz. Birçok departmanla yakın çalıştığınız için işleyiş süreçlerine dahil olup perakende dünyasında olup biten birçok konu hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz.

Satış Kategori alanında çalışmanın zor yanları nelerdir? (2 Cevap)

Daha başarılı olmak için çok iyi analizler yapmak ve dikkatli olmak gerekiyor. Ayrıca konuların takibini hassasiyetle yaparak alınacak aksiyonları sonuca çevirmek çok önem taşıyor.

Koton'da Satış Kategori Yöneticisi olarak yaptığınız mağaza ziyaretlerini anlatır mısınız? (1 Cevap)

Mağaza ziyaretlerinde olması gereken metrekareleri en verimli ve karlı şekilde çalıştırmaya çalışıyoruz. Bizim sistematik bir altyapımız, mağazanın da kendi gerçeklikleri var. Sistematik altyapının verdiği verilerle mağazanın gerçek hayattaki yaşanmışlıklarını çakıştırıyoruz.

Satış Kategori Yöneticisi olarak Koton'da görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (2 Cevap)

Bu pozisyonun görev ve sorumlulukları çok değişken ve çok yönlü diyebilirim. Günden güne değişen çok çeşitli konularımız oluyor. Örneğin; reklamda çıkan bir kampanyadan bir trikonun hangi mağazada eksik olduğuna ya da bir mağazada kaç metrekarede olacağına kadar çok geniş çaplı konularımız var. Kısacası bu pozisyonun temel amacı; üstlenilen kategorilerin satışını arttırmak ve hızlandırmak için kurgulanan uygulama ve kampanyalardır. Tabii ki bunları yaparken diğer departmanlarla çok kolektif bir şekilde çalışıyoruz. Bir kategorinin satışını hızlandırmak için kampanya ve uygulamalar yapıyoruz.

Satış Kategori alanında hangi bölüm mezunları çalışabilir? (1 Cevap)

Bence günümüzde mezun olunan bölümle ilgili meslek seçimi ortadan kalktı. Bu yüzden hangi alana ilginiz olduğu ve hangi alanda kariyer yapmak istediğiniz ön plana çıkıyor. Satış Kategori Yönetimi, raporlama ve analiz yeteneği gerektiren bir departman. Dolayısıyla üniversitede alınan bu temel eğitimle bilgi edinme, araştırmalar yapma ve yaptığınız araştırmaları nerelerde kullanacağınızı belirleme kısımlarından sonra kariyer hedefinizi yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Satış Kategori alanında çalışmanın zor yanları nelerdir? (2 Cevap)

Yaptığımız işin birçok yönü var ve birçok departmanla iç içe çalışıyoruz. Bizim departmanın şirket içindeki rolü; merkez ofis departmanlarını, saha ve mağazacılık tarafıyla bütünleştirip onlar arasında bir köprü görevi kurmaktır. Bu yüzden her iki tarafın da kendi ihtiyaçlarını çok doğru analiz etmesi gerekiyor. Her iki tarafın bazı talepleri oluyor ama bu talepleri çok objektif bir şekilde değerlendirip süreçlerin maksimum seviyede iyi işlemesi ve iyi bir denge kurulması gerekiyor.Birçok departmanla ilişkili çalışıyorsunuz ve bazı projeleri, kampanyaları ya da uygulamaları koordine ediyorsunuz. Dolayısıyla bu koordinasyonu sağlamak için hangi departmanın süreçleri yürüttüğünü net olarak takip etmeniz lazım çünkü herhangi bir gecikme yaşanmaması için ya da süreçlerde takılma olmaması için çok doğru analizler yapmanız gerekiyor. Yaptığınız işin uygulamalar, kampanyalar, raporlamalar ve arşiv tarafı var ve bu bilgiler gelecekte veri oluşturmanız için çok önemli oluyor. Bu yüzden arşivleme takibinin doğru yapılması gerekiyor. Dolayısıyla çok hassas rakamlarla uğraştığınız için raporlamaların ve rakamsal analizlerin hassas yapılması gerekiyor. Bu yüzden de konsantrasyonunuzun, yazılı ve sözlü iletişiminizin çok kuvvetli olması gerekiyor.

Satış Kategori alanında çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (1 Cevap)

Satış kriterlerini çok iyi bilen, mağazacılık tarafında az da olsa tecrübesi olan, perakendeyi tanıyan kişilerin daha başarılı olacağını düşünüyorum. Raporlama ve sonuç odaklı çalışmak çok önemli. Bunun yanında iletişim bizim departmanın olmazsa olmaz konusu çünkü tüm diğer departmanlarla, saha ekibiyle ve çok geniş bir kitleyle sürekli iletişimde oluyoruz. Dolayısıyla dinamik, hızlı, hareketli, aktif, pozitif ve sonuç odaklı kişilerin olması gerekiyor. 

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle