Cevaplar 3

Yükleniyor...

Felsefe eğitimi aldığım süreç içerisinde ben psikoloji derslerine daha çok ilgi duydum, daha kolay ve zevkli geldi bana. Tabi bu kişiden kişiye değişiyor bazı arkadaşlarım sosyolojinin psikolojiden daha kolay olduğunu söylüyorlardı benim düşüncem ise tam tersi yöndeydi. Benim sıralamamı soracak olursanız Psikoloji > Felsefe = Sosyoloji şeklinde bir sıralama yaparım. Tabi bu alanların 3ü de gerçekten birbirinden güzel alanlardır. Bu 3 alana da ilgi duyuyor ve seviyorum.

2,138 görüntülenme

Gelecek kaygısı yönünden bakılacak olursa, felsefe bölümünden mezun olduktan sonra eğer güzel bir ortalama ile mezun olmuşsanız akademisyenlik yolundan ilerleyebilirsiniz. Bunun dışında felsefe bölümünün iş açısından pek bir getirisi olduğu söylenemez. Meslek açısından değil kişinin kendi hayatına bakış açısını değiştireceği yönünden felsefe bölümü tercih edilebilir. Sürekli kitap okumayı gerektirir. Okula ilk geldiğiniz sene ile dört senelik eğitimle öğrendiğiniz şeylerle çok değiştiğimizi fark ederiz :)  Psikoloji bölümünde alan imkanı daha fazladır şayet kendini geliştirirsen:) Ve fazlasıyla nankördür, sürekli alanla ilgili makaleler okunması gerektiği söylenir. İki bölümde aşırı zevkli geliyor bana. 

438 görüntülenme

Henüz bir lise öğrencisiyim. Ama genel olarak psikoloji alanına ilgim var psikoloji alanında temel bilgilerin yanı sıra psikoloji alanının tarihsel gelişimi, yenilikler, insan yaşamı, dünya tarihi, psikolojinin neden insan hayatında olduğu, tarih boyunca psikolojide neler yaşanmış, makaleler, tezler psikoloji bilimi, psikoloji alanının diğer alanlarla ilişkisi, etkileşimi konularında bir çok yönden merak ediyorum. Hedefimi sadece psikoloji alanı ile sınırlı bırakmayıp daha farklı henüz keşfetmediğim alanlara yönlendirerek hayat boyu bir öğrenim projesi düşünüyorum. Çünkü dünyada merak ettiğim o kadar çok soru var ki mutlak cevaplar beni tatmin edemiyor. Böylelikle içimdeki bu merak tutkusunu doyurmak, tatmin etmek için böyle bir yolculuğa girmek istiyorum. Üniversite bölüm kariyer pek önemsemiyorum ama amacıma ulaşmak için elimde olan tek araçlar olduğu için bu yolu izlemek zorundayım. Psikoloji alanı dışında hobi olarak müzik ve dans etkinliklerini seviyorum. Ayrıyeten yabancı dilleri ve yabancı ülkere de merakım var. fotoğraf çekmeyi ve basketbol oynamayı seviyorum. bu saydıklarım hobi ve hayallerin bir kısmını gerçekleştiremiyorum. Farklı farklı nedenlerden dolayı hayatta şahit olduğum herşeyin nedenini nasıl olduğunu merak ettiğim için kendimde gözlem ve araştırma özelliklerinin baskın olduğunu fark ettim. Bu gözlem ve araştırma özelliklerimi merak ve tutku duyduğum şeyler doğrultusunda geliştirmek ve ilerletmek istediğimi fark ettim. Yaşadıklarımdan ve büyüdüğüm toplum içerisinde farklı bir toplum modeli olması gerektiğini düşündüm ve sadece büyüdüğüm toplum değil genel anlamda toplumsal bir bozukluk var ki en belirgin yanı ise aile sistemlerinde mevcuttur. Bazı kavramları örneklendirecek olursak;
Ahlaki Baskı, Otorite, Öğrenilmiş Çaresizlik, sosyal fobi, şiddet gibi özelliklerin bu toplumlarda ve özellikle de eğitimsiz aile sistemlerinde güncel olarak sürekli nesillerce yerini koruyarak aslında bireyin ve toplumun gelişimini çok olumsuz yönde etkilediğini fark etmem üzerine içimde filizlenen bazı özellikler olarak gün yüzüne çıktı.. 
Bu yüzden psikoloji, bu yüzden hayata dair herşey..

411 görüntülenme