2020 NEW GRADUATE - Sales Representative

If you have proven analytical skills and are looking for a rewarding job which will allow you to grow personally and professionally, then come be a sales manager with us!

Cevaplar 5

Procter & Gamble
2613 takipçi

Do you have a real passion for winning? How would you like to help develop the strategy and improve the business models of global companies?

If you have proven analytical skills and are looking for a rewarding job which will allow you to grow personally and professionally, then come be a sales representative with us!

As Sales Representative, you will have the opportunity to strategically partner with our customers to develop and lead join value for both companies and will influence our customer's decisions in critical business areas by using conceptual selling techniques and data-based presentations. This role involves making recommendations on sales fundamentals; such as, distribution, shelving, pricing, and merchandising strategies, based on consumer research that gives us insight into what drives shopper, purchase behavior.

Some of your responsibilities would include:

 • Build, sell, implement, and evaluate business plans to meet or exceed performance goals.
 • Collaborate with multi-functional teams (Marketing, Finance, Logistics, Operations, among others) to develop customer strategies and plans
 • Translate Business Plans into actionable selling stories for the customer
 • Develop productive working relationships with key customer contacts and sell mutually beneficial business plans
 • Turn raw data into actionable conclusions
 • Use analytical tools and integrate various data systems to develop new insights
 • Provide input into retailer category strategy

You will need to:

 • Serve as a trusted business advisor.
 • Help by innovating new solutions to complex business and field challenges.
 • Own and lead strategic customer accounts.
 • Participate on diverse, multi-functional teams

958 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yetkinlik bazlı bir mülakat sistemimiz olduğu için adaylarda herhangi bir teknik özellik aramayız. Herhangi bir okuldan ve bölümden mezun olması ya da not ortalaması pek önem değil. Biz adaylarda liderlik, analitik düşünce, takım çalışması, problem çözme gibi yetkinlikler arıyoruz ve bu yetkinlikleri hayatlarında sistematik olarak karşılarına çıkan problemlerde kullandıklarını görmek istiyoruz.

Procter & Gamble
2613 takipçi

We're looking for:

 • University degree in 2020 or recently graduated
 • Excellent command over both written & spoken English
 • Strengths with strategic and analytical thinking and leadership skills
 • Demonstrated ability of critical thinking and problem solving
 • A valid driver's license and willingness to live in cities different than hometown

Please note:

You may only apply to one graduate role where you will be asked to indicate a second option. In case of applying more than one, you will be processed with your first application. We are committed to provide equal opportunities in employment. We value diversity, and we do not discriminate on the basis of race, religion, color, national origin, gender, sexual orientation, age, marital status or veteran status.

Apply NOW! The Application deadline is December 10!

955 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Açıkçası, geçmişten günümüze gelen böyle bir yargı var fakat şu anda kurumsal satış çok ama çok ileri düzeyde. Müşterilerinizi, ortak iş yaptığınız insanları ve tüketicilerinizi çok iyi anlamanız gerekiyor. Temsil ettiğiniz markaları o tüketicilerle en iyi şekilde buluşturarak, kendiniz ve iş ortağınız için en doğru plan ve stratejileri geliştirmeniz gerekiyor. Bu stratejileri geliştirmek de sadece güzel konuşmak ve ağdalı cümleler kurmakla olmuyor çünkü Satış alanının tekniğinde güven ilişkisi çok önemlidir. Müşterilere satış yaparken belki ağdalı bir dil, sıcakkanlılık ve uzun cümleler ilk etapta işe yarayabilir ama ikinci kez o müşterinin karşısına oturduğunuz zaman müşteri, konuşmaya ilk olarak işin sonuçlarından başlayacaktır. Bu yüzden temel olarak doğru stratejiyi kurabilmek için analitik düşünmek, kendini iyi ifade edebilmek ve kuvvetli bir ilişki kurmak en önemli faktörlerdendir. Altını çizmek istediğim bir temel nokta ise kazanma hırsıdır çünkü Satış alanı gerçekten rekabetin en üst seviyede olduğu bir düzlemdir. Bu rekabet içerisinde fark yaratmak için çok kuvvetli bir kazanma hırsınız olması gerekiyor.

1,118 görüntülenme
·
Transkripti Göster

P&G liderlerini içten yetiştiren bir şirket. Biz şu anda başlangıç seviyesindeyiz ama geleceğin liderleriyiz. Bizim yöneticilerimiz de bize bu şekilde bir güven ilişkisiyle yaklaşıyorlar. Bunun dışında buraya geldiğiniz ilk günden itibaren çok büyük bir sorumluluk altına giriyorsunuz. Bu sorumlulukla beraber motive oluyorsunuz ve bir sonraki görevinizin de aynı sorumlulukları getireceğinin bilincinde olarak hem şirkete hem de kendinize en fayda sağlayacak bölümde çalıştığınızı öngörebiliyorsunuz.