2020 NEW GRADUATE - Assistant Brand Manager

Are you looking for meaningful work? Come to P&G where Brand Management was born!

Cevaplar 5

3,748 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlama Departmanı, markaların kısa ve uzun dönemle stratejilerini oluşturuyor. Tüketicilerin iç görülerini analiz edip takibini yaparak, aynı zamanda şirketin var olduğu pazarı analiz ederek, trendleri ve gelişmeleri takip ederek, bir takım tüketici iletişim planları oluşturuyor diyebilirim. Bunu yaparken de her zaman yaratıcı olması ve yeni çözümler sunması gerekiyor. P&G kurumsal markası olarak yaptığımız örnek projelere örnek verecek olursam; Rio Olimpiyatları diyebilirim. Bu yıl P&G, Rio Olimpiyatları’nda milli güreşçimiz Taha Akgül’e sponsor oldu. Taha Akgül de bizi altın madalya alarak gururlandırdı. Buradaki tüm süreç; dijital mecra, radyo veya televizyonda kullanılacak tüm mecralardaki içeriklerin hazırlanması ve uygulanması yine Pazarlama Departmanı’nın sorumluluğu altındadır.

1,678 görüntülenme
·
Transkripti Göster

P&G liderlerini içten yetiştiren bir şirket. Biz şu anda başlangıç seviyesindeyiz ama geleceğin liderleriyiz. Bizim yöneticilerimiz de bize bu şekilde bir güven ilişkisiyle yaklaşıyorlar. Bunun dışında buraya geldiğiniz ilk günden itibaren çok büyük bir sorumluluk altına giriyorsunuz. Bu sorumlulukla beraber motive oluyorsunuz ve bir sonraki görevinizin de aynı sorumlulukları getireceğinin bilincinde olarak hem şirkete hem de kendinize en fayda sağlayacak bölümde çalıştığınızı öngörebiliyorsunuz.

2,267 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yetkinlik bazlı bir mülakat sistemimiz olduğu için adaylarda herhangi bir teknik özellik aramayız. Herhangi bir okuldan ve bölümden mezun olması ya da not ortalaması pek önem değil. Biz adaylarda liderlik, analitik düşünce, takım çalışması, problem çözme gibi yetkinlikler arıyoruz ve bu yetkinlikleri hayatlarında sistematik olarak karşılarına çıkan problemlerde kullandıklarını görmek istiyoruz.

Procter & Gamble
3375 takipçi

Are you looking for meaningful work? Come to P&G where Brand Management was born! Did you know P&G invented the concept of branding and data-driven brand management? Over the years, we have remained consistently among the top in marketing by finding new and exciting ways to reach consumers.

In this role, you will be responsible for making sure we win with consumers' preferences in each of the following areas:

 1. When they learn about our product
 2. When they choose to buy the product
 3. When they use the product at home

We are looking for the world's best marketing pros who follow one simple concept: "Consumer is boss".

Working in brand management at Procter & Gamble means being more than just a marketer, it means being a total business owner. We need someone who is dedicated and who can guide the vision and strategy behind a brand by developing marketing plans and driving innovation. Our Assistant Brand Managers need to work regularly across functions to identify consumer, shopper, and customer insights and execute marketing tactics that will continue to grow your brand.

Together, we'll continue to create leading brand experiences and make a difference for nearly 5 billion consumers every single day. Pretty cool, right?

What we offer you:

 • Responsibilities from Day 1 – You will start of working on key brands from the beginning. Over time, as you expand your impact on the business, your responsibility and ownership of a brand will quickly grow.
 • Recognized state of the art marketing skills – We will constantly help you improve your marketing knowledge and management abilities.
 • Continuous coaching & mentorship– We are passionate about our work. We will make sure you receive both formal training and regular mentorship from your manager and others.
 • Dynamic and respectful work environment – We live our Purpose, Values, and Principles daily. We value every individual and encourage initiatives promoting agility and work/life balance.

Your Role

As an Assistant Brand Manager, you will have opportunity to work on brands, driving the business results. You will engage with multi-disciplinary teams (including Sales, Finance, Product Supply, Advertising, and Media Agencies) to develop top strategies for your brand's success.

You will lead a mix of Marketing and Brand Management projects enabling you to show the breadth and depth of your leadership. You will need to derive insights from the data, which will enable brand leaders as they set the direction for brand growth. As your skills increase, you can expect to advance in roles with increased responsibilities.

154 görüntülenme
Procter & Gamble
3375 takipçi

We're looking for:

 • University degree in 2020 or recently graduated
 • Excellent command over both written & spoken English
 • Strengths with strategic and analytical thinking
 • An ability to drive innovation and brand growth

Please note: You may only apply to one graduate role where you will be asked to indicate a second option. In case of applying more than one, you will be processed with your first application. We are committed to provide equal opportunities in employment. We value diversity, and we do not discriminate on the basis of race, religion, color, national origin, gender, sexual orientation, age, marital status or veteran status.

Apply NOW! The Application deadline is December 10!

107 görüntülenme