Cevaplar 12

Yükleniyor...
2,017 görüntülenme
·
Transkripti Göster

BSH Çerkezköy, BSH’ın en büyük üretim tesisidir. 5 farklı fabrika ve geliştirme merkezleri aynı kampüste bulunuyor. Bu da çok büyük bir avantaj ve çok güzel bir deneyim sağlıyor. Burada farklı fabrikalarda farklı ürünlerle bir araya gelebiliyorsunuz. Biri çamaşır makinesi üretirken diğeri buzdolabı üretiyor ama benzer prensipleri tartışarak benchmarking dediğimiz şeyi yapabiliyorsunuz. Geliştirme merkezinin de üretim tesislerinin yanında olması çok önemli. Bu anlamda binlerce kişinin çalıştığı çok keyifli bir ortam var.

Çerkezköy, İstanbul’a uzak bir lokasyon. Ben 5 yıldır Beylikdüzü’nden gidip geliyorum, her gün 1 saatlik bir yolum oluyor ama bu İstanbul şartlarında ve özel sektörde sıklıkla yaşadığımız bir durum. Yorucu olmadığı için korkulacak ve çekinecek bir şey yok. Dolayısıyla bu güzel ortamı yaşamak için değeceğini düşünüyorum.

5,033 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Makine Mühendisliği, mezun olduktan sonra çok geniş sektörlerde ve farklı dallarda çalışılabilme avantajı sağlıyor. Tanıdıklarım arasında Elektrik Elektronik veya Finans odaklı çalışanlar var. Ben de işe ilk girdiğimde Finans’ta bütçeleme yaptım. Dolayısıyla önlerine açılacak yelpaze çok geniş. Sadece ne yapmak istediklerini düşünüp kendilerini o yönde geliştirmeleri yeterli.

Genel olarak mühendislik prensibini öğrenmek iş hayatında çok büyük bir artı sağlıyor. Analitik düşünmek, bağlantı kurabilmek, analiz yapabilmek gibi yetenekler mühendislikle gelen şeyler ve bence çok kıymetli. Üstüne bir de Makine Mühendisi olarak teknik bilgilere sahip olmanız sizi bir adım öne geçiriyor. O yüzden tavsiye ediyorum.

6,553 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Makina Mühendisliği’nden önce ODTÜ bana çok fazla şey kattı. Eminim bunu ODTÜ’de okuyan herhangi bir kişi gözleri dolarak anlatacaktır. ODTÜ çok güzel bir üniversite ve çok güzel bir ortamı var. Düşünce özgürlüğünün olduğu, kendinizi ifade edebildiğiniz, kendi karakterinizi yaşayabildiğiniz, kimsenin sizi yargılamadığı çok güzel bir ortam var. Böyle bir okulda Makina Mühendisliği okumak da ayrı bir keyifti çünkü çok köklü ve çok değerli hocaların olduğu bir bölümdü. Burada akademik anlamda çok dolu yetişiyorsunuz ve güzel bir öğrenim alıyorsunuz. Bunların hepsi güzel bir bileşimdi ve ben o zamanlarımı büyük bir özlemle hatırlıyorum.

ODTÜ’den çıkıp BSH’a gelmek de ayrı bir keyif. ODTÜ gibi bir okuldan mezun olduktan sonra dışarıya adapte olmak çok zor çünkü aynı özgürlükle düşüncelerinizi ifade edemeyebiliyorsunuz ancak BSH bunun için çok doğru bir yer. Bu anlamda ODTÜ için ne söylüyorsam, BSH için de aynısını söyleyebilirim.

2,366 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bence kadın bir Makine Mühendisi olmak çok güzel bir şey. Kadınların cinsiyetinden dolayı farklı düşünme tarzı ve farklı bağlantılar kurabilme yeteneği var. Bunun yanına teknik bilgi de koyunca Makine Mühendisliği veya başka mühendislik bölümlerinde donanımınız, yeteneğiniz, beceriniz artıyor ve sizi çok öne çıkarabilecek donanımlı ve yetenekli bir kişi haline getiriyor.

8,473 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Fabrikada çalışmak çok güzel bir deneyim çünkü ofiste masa başında sürekli bilgisayara bakmanın yanı sıra, aşağıda yaşayan, dinamikleri çok yoğun ve aktif olan, hiçbir zaman sabit ve stabil olmayan bir üretim ortamı var. Bu yüzden devamlı yeni bir gündem ortaya çıkıyor. Aşağı inmeniz, koşturmanız, bir yerlere gidip konuşmanız gerekiyor ve bu bence çok keyifli bir deneyim.

Bunun dışında fikirlerinizi ve projelerinizi uygulama fırsatınız oluyor. Ürün A şeklinde çıkıyorsa, siz bir proje yaptıktan sonra B şeklinde çıktığını görüyorsunuz. Bu yüzden fiziksel olarak emeğinizin karşılığını görebilmeniz bence çok kıymetli. Ben fabrika ortamında çalışmayı düşünen herkesin stajlarını buna göre değerlendirmesini öneririm çünkü her karakter buna uygun olmayabilir veya bu ortamda çalışmaktan keyif almayabilir. Bu yüzden stajlar bunun için çok önemli diye düşünüyorum.