L'Oréal WINtern Staj Programı

10 soruya 9 cevap verildi.

Cevaplar 9

Yükleniyor...
5,812 görüntülenme
·
Transkripti Göster

- İnisiyatif alma konusunda teşvik ediliriz ve aynı zamanda hatalarımızdan öğrenme imkanımız vardır.

- Burada kendimi çok iyi geliştirebileceğime inanıyorum. L'Oréal inisiyatif veren bir şirket ve bu inisiyatifi alarak iyi şeyler yapabileceğimi düşünüyorum, bu nedenle L'Oréal diyorum.

- Herkes çok sıcak, çok yakın… Özellikle ilk görüşmemizde İnsan Kaynakları çalışanları görüşme sürecinde çok sıcaklardı. Güzel bir sabah diyelim.

- Burada çok fazla çalışan arkadaşım var ve bana hepsi buradaki çalışma ambiyansıyla ilgili inanılmaz şeyler anlatıyor. O yüzden çalışmak için bayağı can atıyorum, heyecanla bekliyorum.

2,183 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle ihtiyaçlarımıza göre ilanlarımızı açıyoruz,  gelen başvuruların bir değerlendirmesini yapıyoruz ve olumlu bulduğumuz adaylarla bir telefon görüşmesi organize ediyoruz. Bu telefon görüşmesinde temel olarak kişinin başvurduğu pozisyona olan ilgisini, motivasyonunu, kendi kariyeriyle ilgili ne kadar farkındalığa sahip olduğunu, İngilizce bilgisini kontrol ediyoruz. Aday bu aşamayı geçerse online olarak sözel ve sayısal test gönderiyoruz. Buradaki barajı geçen kişileri de vaka çalışmasına davet ediyoruz. Vaka çalışması hem ilgili pozisyonun yöneticisi hem de İK tarafından yapılıyor. Bunun sonunda da bizim için olumlu olan adaylarla teklif aşamasına geçiyoruz ve teklifimizi iletiyoruz.

2,030 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Stajımın ilk gününden itibaren bir iş tanımım vardı ve bu iş tanımının çerçevesinde günümü planlıyordum. Günümün çoğu işe alım süreçlerine destek olmakla, diğer kısmı da kampüs etkinliklerinde farklı projeler geliştirmek ve o projelerin yönetilmesini sağlamakla geçiyordu.

1,545 görüntülenme
·
Transkripti Göster

WINtern Staj Programı, minimum 6 ay, maksimum 11 ay boyunca gerçekleşen uzun dönem bir staj programıdır. Arkadaşlarımızın okul dönemlerinde haftada 2 buçuk gün, sömestr ve yaz tatili dönemlerinde de haftanın 5 günü gelmelerini bekliyoruz. Şu anda da 45 aktif stajyerimiz var. WINtern kapsamında stajyerlerimiz çok fazla inisiyatif alabiliyor ve ekiplerin gerçekten bir parçası olabiliyor. İş sonuçlarına baktığımızda da stajyerlerimizin emeğinin çok büyük olduğunu söyleyebilirim.

1,330 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsan Kaynakları, Dijital, Pazarlama, Satış, Tedarik Zinciri gibi hemen hemen her departmanımızda stajyerimiz var. Bizim buradaki nihai amacımız; stajyerlerimize junior rol fırsatlarını sağlayabilmektir. Son zamanlarda stajyerlerimizin tam zamanlı rollere geçişi sürekli artıyor. Bu da hem firma hem de öğrenciler açısından WINtern Programı’nın ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı diyebilirim.