L'Oréal WINtern Staj Programı

10 soruya 9 cevap verildi.

Cevaplar 9

Yükleniyor...
5,373 görüntülenme
·
Transkripti Göster

- İnisiyatif alma konusunda teşvik ediliriz ve aynı zamanda hatalarımızdan öğrenme imkanımız vardır.

- Burada kendimi çok iyi geliştirebileceğime inanıyorum. L'Oréal inisiyatif veren bir şirket ve bu inisiyatifi alarak iyi şeyler yapabileceğimi düşünüyorum, bu nedenle L'Oréal diyorum.

- Herkes çok sıcak, çok yakın… Özellikle ilk görüşmemizde İnsan Kaynakları çalışanları görüşme sürecinde çok sıcaklardı. Güzel bir sabah diyelim.

- Burada çok fazla çalışan arkadaşım var ve bana hepsi buradaki çalışma ambiyansıyla ilgili inanılmaz şeyler anlatıyor. O yüzden çalışmak için bayağı can atıyorum, heyecanla bekliyorum.

2,727 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bizim işimiz detaylardan oluşuyor. L'Oréal için detaylardan gelen güzellik de diyebiliriz. Ben sabahleyin bilgisayarımı açtığım zaman tasarım ajanslarından başlayarak pazarlama stratejileri doğrultusunda ürünlerin sahada nasıl sergileneceğine ve tüketiciye nasıl ulaşacağına kadar her süreci gözlemliyorum. Aynı zamanda yeni çıkan lansman ürünlerini makyaj odamızda sergilemek ve bunların tüketicideki davranışlarını nasıl etkileyeceği konusunda çalışmak benim başlıca görevlerimdendir. Bizim işimiz en küçük detaya hakim olmaktan geçiyor. Bu yüzden de sektörün lideriyiz. Bu nedenden dolayı sektörde bulunan en küçük değişikliği ve detayı bile göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

1
2,592 görüntülenme
·
Transkripti Göster

L'Oréal'de her gün diğerinden farklı olarak ilerliyor ve bir dinamizm söz konusu. Bu dinamizm içerisinde her gün farklı bir projede çalışma imkanı buluyoruz. Makyaj dünyası sürekli değişen, için dinamizm olan, dış dünyadaki değişiklikleri yakinen takip eden, tüketici davranışlarını kendi içerisinde planlayan ve buna göre stratejilerde bulunan bir dünya. Bu nedenden dolayı sektörün dinamizm yaratan koşulu da bu oluyor.

1
1,857 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle ihtiyaçlarımıza göre ilanlarımızı açıyoruz,  gelen başvuruların bir değerlendirmesini yapıyoruz ve olumlu bulduğumuz adaylarla bir telefon görüşmesi organize ediyoruz. Bu telefon görüşmesinde temel olarak kişinin başvurduğu pozisyona olan ilgisini, motivasyonunu, kendi kariyeriyle ilgili ne kadar farkındalığa sahip olduğunu, İngilizce bilgisini kontrol ediyoruz. Aday bu aşamayı geçerse online olarak sözel ve sayısal test gönderiyoruz. Buradaki barajı geçen kişileri de vaka çalışmasına davet ediyoruz. Vaka çalışması hem ilgili pozisyonun yöneticisi hem de İK tarafından yapılıyor. Bunun sonunda da bizim için olumlu olan adaylarla teklif aşamasına geçiyoruz ve teklifimizi iletiyoruz.

1,686 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Stajımın ilk gününden itibaren bir iş tanımım vardı ve bu iş tanımının çerçevesinde günümü planlıyordum. Günümün çoğu işe alım süreçlerine destek olmakla, diğer kısmı da kampüs etkinliklerinde farklı projeler geliştirmek ve o projelerin yönetilmesini sağlamakla geçiyordu.