Cevaplar 6

Yükleniyor...
931 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Toleranslı olmak gerekiyor. Size eleştiride bulunanlar size karşı kişisel eleştiri yapmıyor, işle ilgili yapıyor. Türkiye’nin önemli hastalıklarından birisi de eleştiriyi kişisel algılamaktır ama aslında işle ilgili bir konu. Yıllar geçtikçe gelişmenin de artması lazım. Müdür olduğunuz için artık eğitim almama gibi bir durumunuz yok. Tam tersine insanların çalışma yılı ve unvanı arttıkça daha çok eğitim alması gerekiyor. Son olarak yeni neslin de beklentisiyle beraber artık çok serbest ve açık olmak gerekiyor. Herkesin fikri ve yaptığı önemli. Siz 10 yıl çalıştınız diye herkesten daha iyi bilemezsiniz. Bu yüzden fikirlere ve önerilere açık olmak gerekiyor.

841 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Stratejik düşünme ve vizyoner bakış açısı çok önemli. Eğer burada önemli adımlar atmak ve büyük hedeflere koşmak gibi bir hedef varsa bunlar olmazsa olmazdır. Yenilikçi olmak, tutkulu çalışmak ve o tutkuyu hiç kaybetmemek lazım çünkü bu daha yenilikçi bir bakış açısını da beraberinde getiriyor. İyi bir dinleyici, anlatıcı ve karar verici olmak lazım. Bu konular hep diğer şeylerin arkasında kalıyor ama bunun hakkında eğitim almak ve kendinizi geliştirmek çok önemli. Bunlar olmadan da başarılı olunur ama bunlar olduğu zaman daha kalıcı başarılar elde etmek mümkün.

2,325 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Birincisi güven yaratmaktır. Hem birlikte çalıştığınız arkadaşlarınıziçin hem de ilişkide bulunduğunuz tüketiciler ya da firmalar için güven yaratmak çok önemli. Yaptığınızla ve söylediğinizle güvenilir bir insan olmak sizi mutlaka başka bir yere koyacaktır.

İkincisi hedefinizin olması ve sabırlı olmanız çok önemli. Hedefin çok kısa sürede gerçekleşmesini beklemek çoğu zaman insanı hayalciliğe yöneltir. Dolayısıyla tutarlı bir hedef koyup o hedefe uygun bir zaman içerisinde ulaşmayı öngörmek ve buna göre plan yapmak iş hayatında başarıya gitmek için önemli diye düşünüyorum.

Son olarak iyi ilişkiler geliştirmek önemlidir. Bu sadece iş hayatında değil; okul, iş, özel ve sosyal hayatınızda da böyledir. İnsanlarla iyi ve yakın ilişkiler, yardımlaşmalar ve küçük jestler kurmak size ileride çok önemli fırsatlar, kazanımlar getirebiliyor. Olaya bir kazanç olarak değil, samimi olarak bakmak lazım. Dolayısıyla ilişkide bulunduğunuz insanlar gerçekten sizin portföyünüz için önemlidir.

3,131 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsanlarda başarma isteği ve arzusu olması lazım. Vazgeçebiliyorsanız, yeterince enerjiniz yoksa ve çok istemiyorsanız başarı da kolay gelen bir şey olmadığı için başarılı olamayabilirsiniz. Bu yüzden o motivasyonu içinizde bulabilmeniz lazım. Bu dışarıdan gelmeyeceği için içsel bir şeyden bahsediyorum.

İkinci olarak kendinizi nasıl temsil ettiğiniz önemli. Kendiniz bir markasınız ve başarı için o markayı iyi yönetmek durumundasınız. Bence o markanın en önemli özellikleri; doğru, tutarlı ve adil bir insan olarak algılanmaktır. Tutarlılık çok önemlidir çünkü bir öyle bir böyle yaparsanız insanlar size güvenmez ve ilişki yönetiminiz sekteye uğrar.

Üçüncü olarak da çok çalışmak önemlidir. Çalışmadan hiçbir şey başarılmıyor. Emek vermek, çalışmak, gayret göstermek önemlidir. Başarmayı çok isteyip çalışmıyorsanız başaramazsınız.

Bu üçü bir araya geldiği zaman başarı da geliyor. Tabii bir de şans faktörü var. Bunu siz yönlendiremeyebilirsiniz ama şans kapıya geldiğinde bu üçüyle hazır olursanız başarı da zaten gelir.

1,464 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İş hayatında başarılı olmak için neyin neden olmayacağına değil de, neyi nasıl yapıp başaracağınıza odaklanmak gerekiyor. Kişi mütemadiyen kaynaklarını gözden geçirmeli ve ulaşmak istediği hedefe göre bu kaynakları yeniden yapılandırarak hedefine odaklanmalıdır.

İnsanlarla ilişkileriniz, doğru arkadaşlarla çalışmanız, arkadaşlarınıza hedeflerinizin ne olduğunu ve bu hedefe neden kilitlenmeniz gerektiğini doğru bir şekilde anlatmanız çok önemli. Bütün bunları yaparken açık, dürüst ve şeffaf olmanız çok önemli. Eğer hata yapıyorsanız bunu sahiplenmeniz; dürüst ve açık ekosistemin oluşması adına çok önemli. Hatalı düşündüğünüzü söyleyip o hatayı düzeltmeye çalışmak olağanüstü bir konfor. Ben yeni başlayan arkadaşlara bu konforu değerlendirmelerini ve hayatlarına katmalarını öneriyorum. Migros’ta bunu çok rahatlıkla yapabileceğiniz bir yapı var.

Benim için olması gereken etik değerler ile içinde bulunduğumuz ekosistemin bize sağladığı ortamı çok uyumlu olarak görüyorum. Bu yüzden 25 yıldır Migros çalışanıyım.

1,245 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir kararı vermeden önce iyi analiz et, kendin tart ve güven. Eğer konun arkasındaysan yapmaktan korkma. Her zaman sabırlı olmakta fayda var, telaşa gerek yok. Benim şöyle bir düsturum var; değişmezsen değiştirirler. Her şey değiştiği için değişime açık olmak lazım çünkü değişime açık olursak hem müşterimize o değişimden gelen tüm konuları aktarma şansımız olur hem de değişimle birlikte çok daha yeni güzellikler sunmuş oluruz.