Cevaplar 12

Yükleniyor...
25,434 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunlarının hayali diplomat olmaktır ama gerçekten çok az bir kısmı diplomat olarak devam eder, genellikle akademisyen olurlar. Bunun dışında da HR veya Medya alanlarında çalışabilirler. Benim dönemimden mezun olan kişilerde her işi yapabilen bir profil vardı. Finansçı, bankacı, pazarlamacı, girişimci olanlar da vardı. Ben de Siyaset mezunuyum ama Finans yapıyorum. Üniversiteye pek meslek gözüyle de bakmamak lazım çünkü çok az mezun eğitimini aldığı işi yapıyor. Bence buradaki kritik olan şey; hevesli ve istekli olmak, istediğiniz işi yapmaktır çünkü istekli olduktan sonra her işi yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

1,266 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Neden-sonuç ilişkisini irdelemeyi ve sorgulamayı, bir sonucun sadece tek bir nedeninin olmayacağını, başka şeylerin de olup bunların neler olabileceğini öğrenip sürekli soru soruyorsunuz. Bölüme belki indirgenemez ama Boğaziçi Üniversitesi’nde özgür düşüncelerin, fikir ve farklılıkların çok fazla olduğu bir atmosferde eğitim görüyorsunuz. Böylece farklılıkların bir işi nasıl zenginleştirebileceğini ve şahsınızı nasıl güçlendirebileceğini görüyorsunuz. Bunların yanı sıra öğrenme, okuma ve araştırma becerisi de kazanıyorsunuz.

299 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öğrencilere tavsiyem; muhakkak bir Finans organizasyonunda part-time veya stajyer olarak çalışmalarıdır. Finans’ın atmosferini solumanız, yıllardır bu işi yapan insanlarla bir araya gelerek kafanızdaki soruları cevaplamanız, sadece Finansçı olmaktan öteye gitmeniz ve bunu aklınızın bir köşesinde hep tutmanız gerekiyor çünkü artık Finans tanımı biraz daha genişledi. Yaptığınız ve müşterilerinizin yaptığı işi çok iyi bilirseniz ancak o zaman bu mesleğin içini doldurabilirsiniz. Bu yüzden mesele sadece bir muhasebe kaydının doğru hesaplanması olmamalı. Bu kaydın neden yapıldığını ve kaynağının ne olduğunu sorgulamak lazım. Finans sadece rakamlardan ibaret değil. Her rakamın arkasında bir hikaye var ve bu hikayeyi görmeniz lazım çünkü ancak o zaman gerçekten Finansçı olup fark yaratarak kendinizden bir şeyler katabilirsiniz.

276 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kendimi biraz daha tanımamla başlayan bir sürece denk geliyor. Ben Siyaset okudum ve bazen tamamen sözel bir bölüm olduğu için neden Finans’ı seçtiğimi soranlar oluyor. Bu bölümü çok severek okudum ve başka bir bölüm okumayı hiç düşünmedim ama içimde her zaman bir rakam aşkı vardı. Mezun olmaya yakın da bu alanda daha fazla başarılı olabileceğime inandım ve deneme amaçlı başladım. Elimi verdikten sonra da kolumu kaptırdım çünkü yaptığım işi çok severek yapıyordum. O zaman da iyi ki demiştim, hala da iyi ki diyorum. Günümüzün problemlerinden birisi de, üniversiteyi bir meslek edinme aracı olarak kullanmamamızdır. Bu yüzden neyi istiyorsanız onu yapmanızı tavsiye ediyorum.

537 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Finans Divizyonu bizde büyük bir organizasyona sahip. Yaklaşık 40 kişi kadar çalışıyoruz ve altında farklı departmanlar var. Bu departmanları belki Operasyonel ve Stratejik olarak ikiye bölebiliriz. Operasyonel departmanlarda ödemeler, alacaklar, muhasebe gibi işler oluyor; Stratejik olarak da Yönetim ve Finans Departmanı var. Operasyonel departmanlarda işin çok mutfağındasınız ve Pfizer’in tüm işlerini detaylı görüyorsunuz. Yaptığınız işler Yönetim ve Finans Departmanında toplanıyor ve orada Business’la daha yakın çalışıp stratejik partner olacak şekilde inputlar sağlayarak danışmanlık yapıyorsunuz.