Cevaplar 28

Yükleniyor...
448 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mercedes-Benz Türk çok büyük bir aile ve her ailenin kendine özel bir kültürü var. Öncelikle adayın bu kültüre uyum sağlayıp sağlamayacağı gözlemleniyor. Akabinde bu kişinin iletişim kabiliyeti sorgulanıyor. Bunun yanında yabancı dile çok önem veriyoruz çünkü yabancı ortakları olan bir şirketiz ve onlarla sürekli iletişim halindeyiz. Dolayısıyla başta Üretim kısmı için Almanca olmak üzere İngilizce dilinin de çok iyi olması gerekiyor. Belli case study’lerle, bazı oyunlarla ve sorulan sorularla bunları ölçmeye çalışıyoruz.

2,530 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mercedes-Benz otobüslerinin üretildiği tek fabrika Türkiye fabrikası değil. Türkiye fabrikası bunların içinde en entegre fabrika çünkü boru halinde gelen hammadde buradan otobüs olarak çıkıyor. Kaloriferinden, boyahanesine, montaj ve koltuk üretimine kadar her şey burada yapılıyor. Bunun dışında Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Fransa’da Mercedes-Benz’in fabrikaları var. Dolayısıyla biz paralel yoldan bu üretimi gerçekleştiriyoruz. Aynı tip otobüs üretsek de farklı otobüsler de üretiyoruz ama tabii ki birbirimizle bilgi alışverişi yapmamız gerekiyor. Birimizin karşılaştığı probleme yeni bir çözüm üretmektense karşı tarafa danışıp hali hazırda uygulanmış olan ve efektif olan bir çözümü oradan buraya taşımak her zaman daha kolay. Bir problem yaşadığımız zaman tabii ki karşı tarafa danışıyoruz ve onların fikrini alıyoruz.

230 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bu soruyu cevaplamak için size arkamdaki örneği vermek istiyorum. Yukarıda bizim yeni Travego otobüsümüzü görüyorsunuz. Geçtiğimiz yıllarda bu otobüsün seri üretimini başlattık. Seri üretimin arkasında yatan çok büyük etmenler ve emekler var. Örnek vermek gerekirse prototip süreci gerçekten çok yoğun bir süreç. Geliştirme ve otobüsle ilgili olan çalışmaları bize ilettikten sonra biz bu otobüsün parçalarını nereden tedarik edebileceğimizin, doğru zamanda ve doğru kalitede nasıl fabrikaya ulaştırabileceğimizin analizini yapıyoruz. Sonrasında ise yoğun bir prototip üretimi başlıyor ve bu süreçte yoğun proje işçilikleri oluyor. Bizim ürün projelerimiz prototip sürecinden başlıyor.

247 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Başta Avrupa olmak üzere Orta Doğu ülkelerine ihracatımız söz konusu. %10’luk kısmı yurt içi pazarını oluşturmasına rağmen %90’lık kısmını buradan ihraç ediyoruz. Bugün ürettiğimiz otobüs bundan 15-20 gün sonra Fransa’da insanların bindiği bir otobüs haline geliyor. Bu açıdan çok tatmin edici bir durum.

352 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mercedes-Benz Türk her ne kadar Türk ismini taşıyan bir şirket olsa da Alman kökenli bir şirket. Dolayısıyla Almanya’yla olan iş ilişkimiz diğer şirketlerden daha farklı. Burada özellikle üretim kısmında Almanca çok önemli ama İngilizce ikinci dil olarak kullanılıyor. Dolayısıyla iyi bir yere gelmek istiyorsanız iki tane yabancı dilinizin olması gerekiyor. Ben de bunu bildiğim için iki yıl boyunca teknik anlamda çalışsam da eve gidince bir şekilde Youtube videolarını izleyerek ya da Skype öğretmenleriyle konuşarak kendimi bu konuda geliştirmeye çalıştım, başarılı olduğumu da düşünüyorum çünkü bu şirkette bunu yapmak çok önemli.