Cevaplar 12

Yükleniyor...
3,604 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşletme mezunları istediği her yerde çalışabilir. Benim birlikte okuduğum arkadaşım Savunma Sanayisi’nde çalışıyor. Ben FMCG sektöründe Pazar Araştırması kısmındayım. Kendi işini kurmuş veya tamamen değişip başka alanlara kayarak IT’de çalışan ve satış yapan arkadaşlarım da var. Dolayısıyla İşletme size fonksiyonlarıyla her şirketin ihtiyaç duyduğu şeyleri tanıtıyor. Size de bunlardan hangisini seviyorsanız o alana yönelmeniz düşüyor.

1,493 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben Pepsi’de Insight çatısı altında çalışıyorum. Biz bu çatıyı bazı temel parçalara bölüyoruz. Buranın bir Shopper tarafı var ve burası alışveriş yapan insanları anlamaya çalışıyor. Analitik Insight tarafı çeşitli parametrelere göre değişen bir panel üzerinden analizler yapıyor. Tüketici kısmında da tüketiciler üzerinden çeşitli analizler yapılıyor. Ben ortadaki çok parametreli değişkenli panel datasından araştırma yapan kısımdayım. Çok parametreli değişkenli data şeklinde bahsettiğimiz şey de Big Data’dır. Elimizde çok geniş bir data var ve biz buradan bazı araçlar aracılığıyla detaylı analizler yapıyoruz.

1,165 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Duydukları şeyleri bir köşeye bırakıp kendilerini tanımaya biraz zaman ayırsınlar. Ne istedikleri hakkında fikirleri olsun çünkü puanı çok iyi olduğu için doktor olup yaptığı işi sevmeyen, Diş Hekimi olduğu halde son sınıfta tekrar YGS’ye hazırlanmak isteyen çok fazla kişi var. İş o kadar çok uzun zamanlarını kapsayacak ki çevrelerinden çok yaptıkları işle ve iş arkadaşlarıyla vakit geçirecekler. Bu yüzden kendilerini biraz anlarlarsa ve tanırlarsa sevdikleri şeyleri de bulmaları kolay olacaktır. Bulduklarında da ne çevre ne de para baskısı o işi ellerinden almayacaktır çünkü sevdikleri işi severek yaptıklarını göreceklerdir. Ben işimi bilgisayarla yaptığım için bazen bilgisayar oyunu oynuyormuşum gibi geliyor. Bu yüzden sevdikleri işi bulsunlar. Bunun sonrasında o işe yetenekliyseler para da kazanırlar, çok başarılı da olurlar, çok da güzel çalışırlar.

2,735 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşletme’de ne kadar alırsanız o kadar verdiğini söylemiştim. Ben daha fazlasını almak istediğim için yüksek lisans yapmak istedim. Kafamda alternatif bir kariyer yolu olarak hep akademik bir kariyer düşünüyordum. Yapabileceğimi düşündüğüm için de Finans alanında Master yapmaya karar verdim. Analitik tarafı seviyordum ve onun en çok işlendiği, daha rahat bir şekilde Matematik ve İstatistik öğrenildiği için Finans’ı seçtim. Bilkent Üniversitesi’ni seçmemin nedeni de, akademik gitmek istediğim içindi. Bilkent Üniversitesi yurtdışında tanınan, akreditasyonları olan, çok güzel yayınlar yapan ve belirli alanlarda tek çalışan hocaların olduğu, İşletme’si ayrı bir fakültede olan tek okuldur. Ben de bu yüzden burayı seçtim.

6,700 görüntülenme
·
Transkripti Göster

TOBB amaç olarak girişimciliği yönlendiren bir okul ve bunu çok iyi bir şekilde hissediyorsunuz. Biz 25 kişilik bir sınıf olarak ilk mezunlardandık ve şu an sınıf arkadaşlarımın çoğu kendi işini yapıyor. Bu yüzden motivasyonu olan insanların doğru bağlantılara ulaşması için güzel bir araç ve derslerin işlenişi, konuların anlatılışı hep güncel hayata bağlı olarak tutuluyor. Örneğin; Cooperative Finance dersinde Bloomberg sayfasını açıp oradaki haberler üzerinden konuyu işliyorsunuz. Bu yüzden günlük hayata çok dokunmasını ve teknik yanının az kalmasını isteyenler için çok motive edici bir yer.