İşveren Markası ne değildir? (1 Cevap)

Bizim ülkemizde bir konu popüler olduğunda o konuyla ilgili türlü paradigmalarortaya çıkıyor. İşveren Markası da bundan nasibini alıyor. İşveren Markası bütünleşik bir etkileşimdir. Mesele sadece Facebook’ta bir grup kurmak, kampüste bir etkinlik yapıp şeker veya cupcake dağıtmak değildir. İşveren Markası içerideki mevcut çalışanlarla senede bir kere piknik organize etmek hiç değildir, bütün bunların tamamıdır. İşveren Markası’nın içerisinde potansiyel, mevcut veya önceki çalışana dokunduğunuz tüm temas noktalarında aynı tonu yaratma unsuru var. Dolayısıyla İşveren Markası; bütünleşik ve stratejik bir çalışmadır, kozmetik bir çalışma değildir.

Üniversite eğitimi yeterli midir? Üniversite öğrencileri kendilerini nasıl geliştirmeliler? (9 Cevap)

Üniversite eğitimi 20. yüzyılda yeterliydi. Türkiye’de 1992 yılında 53 üniversite vardı. Bu üniversiteler 33 bin mezun veriyordu ve bu mezunlar uygun yerlere yerleşiyordu. Bugün 2017’de Türkiye’de 185 tane üniversite var ve yılda 1 milyon mezun veriyoruz. Dolayısıyla mezunlarımızın yetkinlikleri çok daha önemli hale gelmeye başladı. Bu yüzden üniversite eğitimi kesinlikle yeterli değil. Ben kendi şirketimde ve danışmanlık verdiğim organizasyonlarda istihdam sağlarken Blank CV modeline bile geçmemiz gerektiğini düşünüyorum, hatta bazı şirketlerle buna geçtik. Dolayısıyla mezun olunan üniversitenin ismini kapatarak yetkinlik bazlı elemeler yapmaya başladık. Artık Orta Anadolu’da veya Doğu Anadolu’da herhangi bir üniversiteden mezun olan bir arkadaşım, İstanbul, İzmir ve Ankara’nın çok büyük ve şanslı okullarından birinden mezun olan birinin önüne geçebilecek.

İşveren Markası neden önemli? (1 Cevap)

Önemli çünkü rezonans sağlaması gereken bir kavram. Sizin dış müşterilerinize, tüketicilerinize, iş ortaklarınıza ve tedarikçilerinize kurum olarak bir önermeniz var. Örneğin; mutluluk, gelişim veya yenilikçilik önerebilirsiniz. İşte bu önermeleri tam olarak şirketin içinde mevcut çalışanların deneyimleyip deneyimlemediği çok önemli. Dolayısıyla İşveren Markası aslında rezonans ve kurumsal itibar sağlıyor. Dediğimizle yaptığımızın ne kadar uyumlu olduğunu gösteriyor. Tam da bu sebeplerden dolayı İşveren Markası çok önemli. 

Sizce geleceğin meslekleri nelerdir? (7 Cevap)

Geleceğin meslekleri tabii ki bir miktar değişiyor. Bundan 20 yıl önceki bazı mesleklerin belli yüzdelerde bugün olmadığını görüyoruz ama bizim ana öznemiz insan olduğu için benzer yetkinliklere sahip olmayı gerektiriyor. Yapay zeka ve robotların gelecekte dünyayı ele geçireceğini söylüyoruz ama aslında bu otomasyonunu, yapay zekayı ve robotları dünya getirdiği halde, insanın zihnini ve yaratıcılığını daha makul konumlarda kullanma ve daha yaratıcı olma fırsatlarımız olacak. Dolayısıyla geleceğin mesleklerini şekillendiren şeyler robotlar değil, akıllı insanların ta kendileri olacaktır. Bu yüzden şu anda öngöremediğimiz meslekler olabilir. 

Mehmet Zorlu Vakfı Gençlik Zirvesi'nde sahnede neler anlattınız? Bu etkinlik gençlere neler katıyor? (4 Cevap)

Mehmet Zorlu Vakfı Gençlik Zirvesi’nin birincisinde yer alamamıştım, zirveyi sosyal medyadan izlemiştim. Zirve biter bitmez sevgili Erhan Hoca’ya mesaj attım, beni böyle bir etkinliğe nasıl davet etmediğini sordum. Geçtiğimiz sene de birinci zirvenin sonunda beni davet etti ve ben heyecanla bekliyordum.Ben uzun yıllardır sahneye çıkıp konferanslarda konuşan bir insanım ama beni en çok heyecanlandıran; özellikle öğrencilerin ve gençlerin karşısına çıkmak çünkü Türkiye’nin genç seyircisi hiçbir seyirciye benzemez. Bu yüzden mümkün mertebe onlara Türkiye bağlamını ve gerçeklerini, yapmak ve geliştirmek durumunda oldukları yetkinlikleri anlatmaya çalıştım. Onlara sadece hayal kurmalarını söylemedim, onları biraz daha gerçeklere davet ederek bu gerçekler içerisinde yapabilecekleri çok şey olduğunu anlattım. 

Kurumsal dünyada hikaye anlatımının ve hikayeciliğin önemi nedir? (1 Cevap)

İş dünyasında ördüğümüz hikayelerin ortasında anlam yaratıyoruz. Dolayısıyla hikayeciliğin bizim yaptığımız işin çok önemli bir kısmı olduğunu düşünüyorum. Uzun yıllardır kurumsal hikayecilik alanında bir dolu çalışmalar yapıyoruz. Bu sene People Make the Brand'in odaklanacağı en temel alanlardan bir tanesi; hikayeciliktir ve ayrıca sunucumuz da profesyonel bir hikayeci.Şirketlere verdiğimiz İşveren Markası danışmanlıklarında birinci fazda datayı topladıktan sonra ikinci fazda hikayeyi anlatmak için hazırlıklara başlıyoruz. Bu hikayelerin sahici, otantik, özden ve yürekten gelen hikayeler olması çok önemli. Sizin hikayenizin ne olduğunu ve çalışanlarınızdan sizinle ilgili algıyı tanımladıktan sonra ortaya çıkarmaya başlıyoruz ve marka arketipleriyle çalışıyoruz. Dolayısıyla İşveren Markası çalışmalarında marka arketipleri, iletişim sembolleri ve etrafında hikayelerin döneceği semboller son derece önemli. Bu manada kurumsal hikayecilik işin vazgeçilmez bir tarafı.Benim çok sevdiğim Amerikalı bir danışman Nancy Duarte şöyle diyor; “Barkovizyon ışığı icat edildiğinden beri iş yaşamında hikayeciliğin gücünü unuttuk.” Biz de diyoruz ki; bir gün barkovizyon ışığı ve janjanlı sunumlarınız olmasa hedef kitlenize hangi hikayeyi anlatırdınız? İşveren Markası stratejilerinitamamen bu hikayeler etrafında uygulamaya çalışıyoruz. Bu sene daha fazlası People Make the Brand'te olacak.

People Make the Brand'de bu yıl katılımcıları neler bekliyor? (1 Cevap)

People Make the Brand'de insanlara keyifli bir deneyim yaşatmayı istiyoruz çünkü People Make the Brand'in hizmet verdiği alan olan İşveren Markasının konusu, çalışanlara, adaylara ve potansiyel çalışanlara bütün temas noktalarında uçtan uca keyifli bir deneyim yaşatmaktır. Biz de 4 senedir keyifli ve anlamlı bir deneyim yaşatmaya çalışıyoruz.People Make the Brand'in her sene bir çıkış noktası var. Bu sene de insanın mana arayışı ve etrafında şekillenen hikayeler üzerinde duracağız ve İşveren Markası hikayelerine odaklanacağız. Bu seneki en büyük amacımız; hikayelerle ilham vermektir. Dolayısıyla People Make the Brand'in üniversitelere, tedarikçilere, karar vericilere, satın alıcılara, İşveren Markasının her tarafında çalışan bütün profesyoneller ve girişimcilere açık bir iklimi var. Bu sene de kurumsal taraf, öğrenciler, girişimciler, üniversiteler, profesyonel ve genç yeteneklerin hepsi bir arada People Make the Brand'te buluşacaklar. 

People Make the Brand'e kimler katılmalı? (1 Cevap)

People Make the Brand’te yola çıkarken sadece İnsan Kaynakları profesyonellerinin ihtiyaçlarına yanıt verecek bir etkinlik yapma amacımız yoktu. People Make the Brand’in sadece İç İletişim, Kurumsal İletişim, İşveren Markası İletişimi ve Yetenek Yönetimi etrafında şekillenen bir toplantı olsun istedik. Dolayısıyla özü İşveren Markası ve aktivasyon alanlarıdır. Bu sebeple “İşveren Markasının sahibi kimdir?” sorusuna verilebilecek yanıt; “People Makethe Brand’e kim katılmalıdır?” sorusunun da yanıtıdır. Bir şirketin İşveren Markasının sahibi salt İnsan Kaynakları değildir. En başta üst yönetim, karar vericiler, bütün stratejistler, iş kollarının yöneticileridir ama genel olarak People Make the Brand’te bizim katılımcı profilimiz; İç İletişim, Kurumsal İletişim, Pazarlama, İnsan Kaynakları, Yetenek Yönetimi ve üst yönetici profillerinden oluşuyor.

Employee Value Proposition (Çalışan Değer Önermesi) nedir? (1 Cevap)

Employee Value Proposition, yani Çalışan Değer Önermesi, İşveren Markasının en önemli aracıdır. Çalışan Değer Önermesi bir şirketin mevcut çalışanlarının potansiyel çalışanlarına, yeni mezunlara veya üniversite öğrencilerine “Ben senden şunu isterim ve ben sana bunu sunarım.” demesinin kısaltılmış formudur. Çalışan Değer Önermesi yaratma süreci çok kritik ve mutlaka datayla örülmesi gereken bir süreç. Bizler yaptığımız çalışmalarda Çalışan Değer Önermesini datadan hikayeye, hikayeden aktivasyona taşınan bir süreç olarak tasarlıyoruz. Buradaki amacımız; tatlı, kulağa hoş gelen ve çekici bir pazarlama mottosu çıkarmak değil, derin manası olan, arkasında datayla beslenmiş ve çalışanların tüm temas noktalarında aktif olabilecek sloganlar haline getirmektir.

EVP (Employee Value Proposition - Çalışan Değer Önermesi) nasıl hayata geçiyor? (1 Cevap)

EVP’nin hayata geçme süreci sancılı bir süreç, orada bir doğum var. EVP’ninsadece yaratıcı, hoş ve sanatsal bir tasarım olması yetmiyor. EVP’nin şirketin mevcut çalışanları tarafından benimsenmesi için önce mevcut çalışanlar, potansiyel çalışanlar ve üniversite ve lise öğrencileri gibi olası adaylarla yapılan içgörü araştırmalarında onların şirketle ilgili algılarının haritalanması gerekiyor. Bu algı haritasını çıkarmamız ortalama bir projede yaklaşık 4-6 hafta sürüyor. Bu algı haritasını çıkardıktan sonra markanın iletişim sembolü üzerine yaptığımız çalışmaların hemen ardından Çalışan Değer Önermesi senaryolarımızı üretiyoruz ve tam da bu noktada kreatif paydaşlar devreye giriyor ve yaratıcı süreçler başlıyor.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle