Cevaplar 28

Filtrele:Sırala:

İşveren Markası neden önemli? (1 Cevap)

Önemli çünkü rezonans sağlaması gereken bir kavram. Sizin dış müşterilerinize, tüketicilerinize, iş ortaklarınıza ve tedarikçilerinize kurum olarak bir önermeniz var. Örneğin; mutluluk, gelişim veya yenilikçilik önerebilirsiniz. İşte bu önermeleri tam olarak şirketin içinde mevcut çalışanların deneyimleyip deneyimlemediği çok önemli. Dolayısıyla İşveren Markası aslında rezonans ve kurumsal itibar sağlıyor. Dediğimizle yaptığımızın ne kadar uyumlu olduğunu gösteriyor. Tam da bu sebeplerden dolayı İşveren Markası çok önemli. 

Üniversite eğitimi yeterli midir? Üniversite öğrencileri kendilerini nasıl geliştirmeliler? (9 Cevap)

Üniversite eğitimi 20. yüzyılda yeterliydi. Türkiye’de 1992 yılında 53 üniversite vardı. Bu üniversiteler 33 bin mezun veriyordu ve bu mezunlar uygun yerlere yerleşiyordu. Bugün 2017’de Türkiye’de 185 tane üniversite var ve yılda 1 milyon mezun veriyoruz. Dolayısıyla mezunlarımızın yetkinlikleri çok daha önemli hale gelmeye başladı. Bu yüzden üniversite eğitimi kesinlikle yeterli değil. Ben kendi şirketimde ve danışmanlık verdiğim organizasyonlarda istihdam sağlarken Blank CV modeline bile geçmemiz gerektiğini düşünüyorum, hatta bazı şirketlerle buna geçtik. Dolayısıyla mezun olunan üniversitenin ismini kapatarak yetkinlik bazlı elemeler yapmaya başladık. Artık Orta Anadolu’da veya Doğu Anadolu’da herhangi bir üniversiteden mezun olan bir arkadaşım, İstanbul, İzmir ve Ankara’nın çok büyük ve şanslı okullarından birinden mezun olan birinin önüne geçebilecek.

İşveren Markası nedir? (4 Cevap)

İşveren Markası; bir kurumun mevcut çalışanların, potansiyel çalışanların, üniversite öğrencilerinin, pazardaki deneyimli yeteneklerin ve önceki çalışanların nezdindeki algısının ve yarattığı deneyimin bileşkesidir. “Ben sadece tüketicilerimde değil, mevcut veya potansiyel çalışanlarımda nasıl bir his, deneyim ve algı yaratıyorum?” sorusunun cevabı İşveren Markasının değerini gösterir.İşveren Markası çalışmaları sadece kampüslerde ve gençler nezdinde çekici olmayı kapsamıyor çünkü İşveren Markası üçlü bir set. Bir tanesi; mevcut çalışanlarınız tarafından nasıl algılandığınızı ölçmeniz gerektiğidir. İçeride çalışan kişiler mevcut çalışanlardır ve onların ne hissettiğinin, buradaki çalışmanın onlardaki etkisinin ne olduğunun bir resmini çekmeniz gerekiyor. İkincisi, algılayış ve dışarıdaki kavrayıştır. İşveren Markanızın dışarıdaki her seviyeden potansiyel yeteneklere nasıl göründüğü, eski çalışanlarınıza karşı yarattığı algı ve sizin nereye gittiğiniz, şirketinizi gelecekte nerede görmek istediğinize dair gelecek vizyonunuz, yarattığınız algı ve yaşattığınız gerçekliğin ne denli konuştuğu gibi şeylerin keşişim kümesinde İşveren Markası vardır.

Kurumsal dünyada hikaye anlatımının ve hikayeciliğin önemi nedir? (1 Cevap)

İş dünyasında ördüğümüz hikayelerin ortasında anlam yaratıyoruz. Dolayısıyla hikayeciliğin bizim yaptığımız işin çok önemli bir kısmı olduğunu düşünüyorum. Uzun yıllardır kurumsal hikayecilik alanında bir dolu çalışmalar yapıyoruz. Bu sene People Make the Brand'in odaklanacağı en temel alanlardan bir tanesi; hikayeciliktir ve ayrıca sunucumuz da profesyonel bir hikayeci.Şirketlere verdiğimiz İşveren Markası danışmanlıklarında birinci fazda datayı topladıktan sonra ikinci fazda hikayeyi anlatmak için hazırlıklara başlıyoruz. Bu hikayelerin sahici, otantik, özden ve yürekten gelen hikayeler olması çok önemli. Sizin hikayenizin ne olduğunu ve çalışanlarınızdan sizinle ilgili algıyı tanımladıktan sonra ortaya çıkarmaya başlıyoruz ve marka arketipleriyle çalışıyoruz. Dolayısıyla İşveren Markası çalışmalarında marka arketipleri, iletişim sembolleri ve etrafında hikayelerin döneceği semboller son derece önemli. Bu manada kurumsal hikayecilik işin vazgeçilmez bir tarafı.Benim çok sevdiğim Amerikalı bir danışman Nancy Duarte şöyle diyor; “Barkovizyon ışığı icat edildiğinden beri iş yaşamında hikayeciliğin gücünü unuttuk.” Biz de diyoruz ki; bir gün barkovizyon ışığı ve janjanlı sunumlarınız olmasa hedef kitlenize hangi hikayeyi anlatırdınız? İşveren Markası stratejilerinitamamen bu hikayeler etrafında uygulamaya çalışıyoruz. Bu sene daha fazlası People Make the Brand'te olacak.

People Make the Brand 2016'da katılımcıları neler bekliyor? (1 Cevap)

People Make the Brand'de insanlara keyifli bir deneyim yaşatmayı istiyoruz çünkü People Make the Brand'in hizmet verdiği alan olan İşveren Markasının konusu, çalışanlara, adaylara ve potansiyel çalışanlara bütün temas noktalarında uçtan uca keyifli bir deneyim yaşatmaktır. Biz de 4 senedir keyifli ve anlamlı bir deneyim yaşatmaya çalışıyoruz.People Make the Brand'in her sene bir çıkış noktası var. Bu sene de insanın mana arayışı ve etrafında şekillenen hikayeler üzerinde duracağız ve İşveren Markası hikayelerine odaklanacağız. Bu seneki en büyük amacımız; hikayelerle ilham vermektir. Dolayısıyla People Make the Brand'in üniversitelere, tedarikçilere, karar vericilere, satın alıcılara, İşveren Markasının her tarafında çalışan bütün profesyoneller ve girişimcilere açık bir iklimi var. Bu sene de kurumsal taraf, öğrenciler, girişimciler, üniversiteler, profesyonel ve genç yeteneklerin hepsi bir arada People Make the Brand'te buluşacaklar.