Bilakis Tersine Mentorluk Programı

Bilakis Tersine Mentorluk Programı

4 soruya 5 cevap verildi.

Cevaplar 5

Filtrele:Sırala:

DenizBank Bilakis Programı'nda kime mentorluk yaptınız? (1 Cevap)

Ben Genel Müdürümüz Hakan Bey’e mentor oldum. Kura çıkınca çok şaşırdım ve büyük bir heyecan oldu. Konular pek problemli konular değildi, özenle seçilmiş konulardı. Onların sosyal mecralarda bulunmaları veya sosyal sorumluluk projeleri gibi konular olduğu için çok eğlenceli ve verimli geçti. Aslında Y kuşağı için çok önemli olan ama dikkat etmedikleri için farketmedikleri konulara değindik. Y kuşağındaki farkları, sosyal mecralarda marka olmaya önem vermemiz, sosyal sorumluluk projeleri yapmamız gibi şeyleri konuştuk. Serbest gündem kısmında da istediğimizi konuştuk, o da zevkliydi.

Bilakis Tersine Mentorluk Programı nedir? (2 Cevap)

İnsan Kaynaklarımız bize, Y kuşağı ile aramızda çok fazlafark olduğunu belirterek bir program yapmak istediğini söyledi. İcra kurulu üyeleriyle Y kuşağından üçer kişi seçilerek paylaştırıldı ve o kişilere belli konular verildi. 6 haftada 6 kez görüşme yapılacaktı ve konuşulacak konular belliydi. Bununla ilgili bize bazı tüyolar verdiler. Kişinin X veya Y kuşağından olmasına göre hoşlanabileceği şeyleri söylediler. Biz de bunlara çalışıp hazırlandık ve 6 ayda bitirdik. Bizim için değişik bir tecrübe oldu çünkü o insanların yanına iş için gitmek başka bir şey, bir de sohbet etmek için gitmek başka bir şey. Yöneticilerimiz bize “O yönetici çok serttir, çok ciddi sorular sorar!” diye uyarılar yaparken, biz görüşmeye gittiğimizde gayet sevimli, sıcak ve samimi sohbetler ettik. Her iki taraf için de çok güzel bir tecrübe oldu, çok eğlenceliydi.

DenizBank Bilakis Programı sonucunda nasıl projeler ortaya çıktı? (1 Cevap)

Aslında gözle görülür iki proje çıktı. İlk olarak Cumagünleri yarım gün de olsa serbest kıyafet uygulaması oldu. Kot giyemiyoruz ama kanvas giyiyoruz. Bir de İnsan Kaynakları’na bağlı olarak Deniz’in Gönüllüleri adında bir sosyal sorumluluk grubu kuruldu. Bununla ilgili ufak ufak projelere başladık ve herkesi mutlu eden geri dönüşler oldu.

DenizBank Bilakis Programı'nda mentor-mentee ilişkisini anlatır mısınız? (1 Cevap)

Ben ilk görüşmeme gittiğimde Denizbank bana misyon ve vizyonunu ezberletti. Bizim işimiz bankanın müşteri veya ürün adetleri gibi rakamlarla olduğu için hepsini sorabilmelerine karşın öğrendim ama bize işimizle ilgili hiçbir şey sorulmadı. Yöneticimiz bizi iş yerindeki kimliğimizden ayrı biri olarak değerlendirdi, biz de onu öyle değerlendirdik. Gayet samimi sohbetler ederek kendimizle veya ülkemizle ilgili birçok konuya girdik. Dolayısıyla içinden bizim tanımadığımız bir kişilik çıktı. Hatta projenin bitişinde hep beraber sahneye çıkıp fotoğraf çektirdiğimizde, bir çalışan ilişkisinden çok farklı bir ilişkimiz olduğunu söyledi. Ben birçok insanın bunu yaşamasını isterim çünkü yöneticiler işleri ve sorumluluklarıyla bağlı oldukları için daha farklı ve gergin hissediyorlar ama o insanları böyle tanıyınca öcü olmadıklarını ve bazı şeylerin bir sebebi olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. O bir kural ama o kuralın bir geçmişi olduğunu fark ediyorsunuz. Bu yüzden herkesin tecrübe etmesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorum.