B2C Marketing Manager

5 soruya 5 cevap verildi.

Cevaplar 5

Yükleniyor...
450 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlama Müdürü’nün ne iş yaptığını anlatmadan önce biraz Pazarlama’dan bahsetmek lazım. Pazarlama; ürün ve müşterinin buluşmasını sağlayan, bunun için gerekli iletişim kanallarını kullanan, ürünün fiyatlandırılmasını ve yurtdışından tedariğini sağlayan bir departmandır. Müşteri ile üretici arasındaki organizasyonu sağlayarak sorumluluğu üstlenir.

Canon Eurasia'daki görev ve sorumluluklarımız; yurtdışındaki ürünlerin ithalatı, ürün gruplarının bütçelenmesi, ürünlerin fiyatlandırılması, karlılık hesaplarının yapılması, ürünlerin pazarlama kampanyalarının belirlenip satış kanallarında uygulanmasının sağlanması ve satışların gerçekten müşteriye ulaştığının takibinin yapılmasıdır.

116 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlama Departmanı’nda belli bir rutin planından bahsedemeyiz. Sezonlara, kampanyalara ve o dönemki sorumluluklara göre değişen planlar oluyor. Hatta Canon’da gün içerisinde nerede olacağımız hiç belli olmuyor. O gün belki ofiste bir bütçe toplantısı veya yurtdışında önümüzdeki yılın planlarını yapabilirsiniz. Sahada satışı ve müşterileri takip edebilirsiniz. Gündelik rutin içinde olan şeylerle hedefleriniz doğrultusunda ilerleyip ilerlemediğinizi takip edebilirsiniz. Bu bir pazarlama kampanyasındaki erişmek istediğiniz kişi sayısı veya satış rakamı olabilir. Bunlarda hangi konumda olduğunuzu ekibinizle beraber değerlendirip bir değişim yapmanız gerekiyorsa yaparak iş planınızda ilerleyebilirsiniz.

Transkripti Göster

B2C Ekibi dediğimiz zaman tüketici ürün grubundan bahsediyoruz. Tüketici ürün grubunun sorumlulukları ise; yıllık, çeyrek ve ay bazında hedeflerin yapılması, bu hedeflerin uygulanması, fiyatlandırma, yurtdışından ürün tedariğinin sağlanması, tedarik edilen ürünlerin doğru kanallarda satılmasının sağlanması, ürün stratejisinin belirlenmesi, eğer gerekliyse fiyatlandırmanın kontrol edilerek revize edilmesi, bunun kampanyaların ve sezonların dönemine göre gözden geçirilmesi, rekabetin kontrol edilmesi, rakiplerin aksiyonlarının takip edilmesi ve buna karşı aksiyonların alınması, yurtdışıyla mutabık kalınan bütçe hedeflerinin gerçekleşmesinin sağlanmasıdır. Sonuç olarak biz, doğru müşteriye doğru ürünü doğru zamanda doğru kanaldan ulaştırmaya çalışıyoruz.

Transkripti Göster

Pazarlama faaliyetlerine başlamadan önce müşterilerimizi çok iyi tanımamız gerekiyor. Müşterilerimizi tanıyabilmek için de pazar araştırmaları yaparak onları segmentlere ayırıyoruz. Segmentlere ayırırken insanların bizden ne istediğini, ihtiyaçlarının ne olduğunu belirliyoruz çünkü her segmentin ihtiyacına göre ürünlerimizi konumlandırmamız gerekiyor. Bu ihtiyaçları belirledikten sonra kişilere hangi iletişim kanallarından ulaşabileceğimizi belirliyoruz. Eğer karşımızda genç bir insan varsa tabii ki interneti kullanmamız gerekiyor ama karşımızda profesyonel bir insan varsa belki onun bulunduğu sosyal çevreye girmemiz gerekiyor. Bu yüzden de bazı aktiviteler yapmamız gerekiyor. Ona verilecek mesajla, genç müşteriye verilecek mesaj daha farklı olduğu için en başında müşteri tanımıyla ilerliyoruz.

Transkripti Göster

Örneğin; fotoğrafçılık kültürünü arttırmaya yönelik bir projemiz var ve bu yıllardır devam ediyor. Bu proje sadece ürün satmaya değil, bir hobi yaratmaya da hizmet ediyor. Biz ürün satmıyoruz, insanlara bir hobi sunuyoruz. Bunun için de fotoğraf makinesi alan herkese 4 saatlik ücretsiz fotoğrafçılık dersi veriyoruz. Bu dersi alan kişiler fotoğrafçılığın ne kadar kolay bir şey olduğunu ve hayatlarına ne kadar değer kattığını görebiliyor. Şu ana kadar 100 bin kişi bu derslerden faydalandı. Dolayısıyla 100 bin tane Canon fotoğrafçısı var diyebiliriz. Fotoğrafçılar sadece bu ürünü almakla kalmayıp kendileri için bir sosyal çevre de edinmiş oluyorlar. Bu eğitimlerde kendi gruplarını oluşturarak gezilere katılıyorlar. Dolayısıyla biz insanları ürün satmakla bırakmıyoruz. Bizim Facebook sayfamızdaki etkinlikleri de takip ederek bunu görebilirsiniz.