Avustralya

3 soruya 3 cevap verildi.

Cevaplar 3

Yükleniyor...
1,004 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Okul başlamadan 3-4 hafta önce oraya gitmenizi tavsiye ediyorum çünkü Avustralya’nın sosyal hayatı Türkiye, Avrupa ve Amerika’dan çok farklı. Tamamen kendilerine has kültürleri olan, dünyadan çok bağımsız ve kopuk yaşayan bir kültürleri var. Bu yüzden buna adapte olabilmek için kendinize şans vermeniz lazım. Gider gitmez okula başlamak yerine biraz daha kendinize zaman tanıyıp, gittiğiniz şehirleri gezip, biraz daha sosyal hayatın içine girip, kalacağınız yer hazır değilse onu ayarlamak için kendinize biraz zaman bırakmanız lazım. Okulu düşünmeden oradaki hayatınızı planlayacak vakti kendinize bırakmak sizi çok daha mutlu edecektir. Bunu yapabileceğiniz çok güzel web siteleri ve komüniteler var. Araştırdığınız zaman zaten onları bulacaksınız, Facebook’ta da bunlarla ilgili çok güzel içerikler var. Yapmanız gereken şey o adaptasyonu sağlayabilmek için kendinize biraz vakit ayırmanızdır.

405 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Melbourne’de öğrenci olmak keyifliydi çünkü dünyanın her tarafından insanlar orada yaşamaya gittiği için farklı kültürlerden insanlarla görüşüyorsunuz. Sadece Avustralya insanlarıyla değil, Uzakdoğu ve Avrupa’dan çok farklı kültürlerle muhatap oluyorsunuz. Özellikle Melbourne, Avrupa hayatına çok daha yakın bir şehir. Avustralya deyince akla herkesin sörf yaptığı ve çok eğlendiği bir dünya geliyor ama Melbourne öyle değil. Melbourne; İstanbul’a veya Avrupa’daki herhangi bir şehrin havasına benziyor. Kış mevsimi de var, bu yüzden normal bir şehir hayatı yaşayabiliyorsunuz. Öte yandan yaz ayları da çok keyifli. Çalışıyorsanız işten çıkıp denize gidebileceğiniz, okurken bir yandan çok güzel işler yapabileceğiniz, part-time çalışabileceğiniz, çok kolay iş bulabileceğiniz ve bulduğunuz işlerde kazandığınız parayla öğrencilik hayatını çok güzel idame ettirebileceğiniz imkanlar sunuyor. Benim için en önemli kriterlerden bir tanesi; öğrencilik hayatımda orada çalışıp çalışamayacağım, çalışırken hangi işlerde çalışabileceğim ve para kazanıp kazanamayacağımdı. Orada bunu yaparken çok rahatlıkla kiramı ödeyebildim. Ara sıra dışarı çıkıp arkadaşlarımla gezerek alışverişimi yapabilecek kadar paralar kazanabildim. Bu açıdan Avustralya’nın çok verimli bir eğitim modeli sunduğunu düşünüyorum. Melbourne’de bunları yapmak çok kolay ve rahattı. Zaten belli standartların oturduğu, ulaşım ve konaklama gibi problemlerin rahatlıkla çözüldüğü sistemler olduğu için öğrenci olmanın eğlenceli kısımlarına rahatlıkla vakit bulabileceğiniz bir format var. Bu yüzden Melbourne’de çok keyifli bir öğrencilik hayatı var.

294 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Avustralya’ya gittiğinizde bambaşka bir kültürle karşılaşıyorsunuz çünkü herhangi bir Avrupa ülkesinden refah seviyesi çok yüksek. Avustralyalılar Türkler kadar eğitim-öğretim üstüne düşmediği için üniversiteye gitmek için bu kadar çabalara girmediği ve sınavlara girmediği bir kültürle karşılaşıyorsunuz. Türkiye’de lise bittiğinde herkes üniversiteye gitmek için baskı yapar ve herkes sınavlara hazırlanır. Oradaki insanlar üniversiteye gittikten sonra ne olacağını, üniversiteye gitmese bile güzel bir hayatı olabileceğini düşünerek üniversiteye gitmiyor veya 2 yıllık meslek okullarına giderek farklı meslekler yapabiliyor. Bu yüzden siz oraya üniversite okumuş bir insan olarak gidiyorsanız veya üniversite okumaya gidiyorsanız direkt olarak değer görüyorsunuz. Tabii bu iş hayatında her şeyin çok güzel olacağı anlamına gelmiyor ama Avustralya’daki bütün sektörlerde Avustralyalılardan çok Çinlilerin ve Avrupalıların iyi pozisyonlarda yer aldıklarını ve asıl çalışma gücünün onlardan geldiğini fark ediyorsunuz. Avustralya’nın fiziksel konumu sebebiyle ve hayatın çok rahat olmasıyla alakalı olarak Avustralyalıların dünyayı çok fazla takip etmediğini fark ediyorsunuz. Biz Türkiye’de Avrupa’ya yakınlığımızla ve Ortadoğu’da olan olayları takip etmeye çok alışık olduğumuz için oraya gittiğinizde bunun karşılığını bulamayıp bir boşluk hissediyorsunuz. Avustralya’nın tarihi çok uzun olmadığı için bir insanla tarih konuşurken bazı eksiklikler olduğunu görüyorsunuz. Kültür veya gündem konuşmaya çalıştığınız zaman dünyanın geri kalanında olup biteni pek bilmediklerini fark ediyorsunuz. Bunlarla karşılaşılması çok normal, bunlara hazırlıklı olun. Kendinizi, Türkiye’yi ve geçmişinizi anlatmaya hazırlıklı olun. İnsanların bunlarla ilgili pek bir ayrımcılık ve sınıflandırma yapmadığını gördüğünüz zaman bu size güven veriyor. Kimse sizin hangi ülkede doğduğunuzla ilgili olarak sizinle ilgili bir önyargıya kapılmıyor ve zaten büyük olasılıkla bilmiyorlar. Bu yüzden bunlar hiç düşünmeden Avustralya’ya gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz.