VW Binek Satış Yetkilisi

VW Binek Satış Yetkilisi

4 soruya 4 cevap verildi.

Cevaplar 4

Filtrele:Sırala:

Doğuş Oto Volkswagen Binek Satış Ekibi'nin görevleri nelerdir? (2 Cevap)

9 tane Satış Danışmanımız var. Dijital Satış Danışmanı ve benimle birlikte 10 kişiyiz. Showroom’a gelen müşterilerimizi, ziyaretimize gelen misafirlerimizi iyi bir şekilde ağırlamaya ve istedikleri aracı doğru şekilde yönlendirmeye çalışıyoruz. Araçlar hakkında onlara bilgi veriyoruz. Eğer test sürüşüne çıkmak isterlerse yetkiliyle birlikte test sürüşüne çıkıyorlar. Randevulaşarak istedikleri araçlarla test sürüşüne çıkarmaya çalışıyoruz.


Burada ekip işi çok önemli. Herkes birbirine çok yardımcı oluyor çünkü bir bilgi akışı olduğu zaman birbirimize yardımcı olmak için iletişim kuruyoruz ve tecrübelerimizi sürekli birbirimize aktarıyoruz.

Satış Yetkilisi ne iş yapar? Doğuş Oto Volkswagen Binek Satış Ekibi'nde görevleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Satış Yetkilisi; bağlı bulunduğu markanın yıllık satışhedefleri, araç başı karlılık, müşteri memnuniyeti gibi KPI’larını takip ederekbunlarla ilgili gelişim alanlarını belirler. Departmanda bulunan personelinperformans takiplerini yaparak onları aylık hedeflerini gerçekleştirmeleri içinmotive eder. Distribütörle ve diğer bayilerle ilişkileri yöneterek şirketiçinde kilit noktada yer alır.

Doğuş Oto Volkswagen Binek Satış Ekibi'nin görevleri nelerdir? (2 Cevap)

Doğuş Oto Binek Satış Temsilcileri ve ekip olarak;telefonla arayan veya buraya gelen müşterilerimizin istedikleri otomobilleonları buluşturmak için ihtiyaç analizlerini yaptığımız, isteklerinibelirlediğimiz bir süreç geçiriyoruz. Yeni bir otomobil alma heyecanınımüşterilerimizle paylaşmamız ve onları istedikleri otomobille buluşturmamız hergün bizi daha çok heyecanlandırıyor. Bizler Doğuş Oto çatısı altında hermüşterinin biricik ve onların memnuniyetinin en önemli unsur olduğunu unutmadangünümüze devam ediyoruz.

Satış Yetkilisi olarak Doğuş Oto Volkswagen Binek Satış Ekibi'nde bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Sabahları ekip arkadaşlarımızla birlikte kısa toplantılaryaparak bir gün öncesini değerlendiriyoruz. Showroom’da yaşanan müşterideneyimlerini, günün nasıl geçtiğini ve hangi konularda aksiyon almamızgerektiğini belirliyoruz. Sonrasında yaşayacağımız günün değerlendirmesiyaparak hedefimizin ne olduğunu, aylık hedeflerimizin neresinde olduğumuzubelirliyoruz. Toplantı bittikten sonra günün akışına başlıyoruz. Açık ofisolduğumuz için sürekli müşteri karşılayan, müşterileri dinleyen ve satışgerçekleştirmeye çalıştığımız bir günü tamamlıyoruz. Çok yoğun, dinamik vehareketli bir showroom yönetiyoruz.

Kişilerin Çalıştığı Şirketler

Doğuş Oto

48 soru, 76 cevap.

Kişilerin Üniversiteleri

Uludağ Üniversitesi

18 soru, 98 cevap.

Kişilerin Bölümleri

Ekonometri Bölümü

14 soru, 23 cevap.