Yükleniyor...
485 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yeni mezunlar için işe alım sürecinde ilan çıktığımız mecralardan başvuru yapıyorlar. Biz her işin gerekliliklerini oraya yazdığımız için o gerekliliklerle örtüşebilecek kişilerin başvurmalarını bekliyoruz çünkü o yeterliliği sağlamadıkları zaman başvuruları önümüze düşmediği için gereksiz yere kendilerini demotive etmiş oluyorlar. Dolayısıyla kendi becerileriyle örtüştüğünü düşündükleri ilanlara başvursunlar.

Biz bir ön elemeden sonra ilgili arkadaşlarla mülakat sürecini gerçekleştiriyoruz. Burada yeni mezunların neyde mutlu olacaklarını bilerek gelmeleri onlara çok ciddi bir avantaj sağlıyor çünkü burada birçok alan var. Bu yüzden ne yaparak hayatınızı devam ettireceğiniz, hangi konuda katma değer sağlayacağınız ve nelerin sizi mutlu edeceğinin cevabını veren biriyseniz zaten sonuç odaklı olduğunuz için iş hayatında da mutlu oluyorsunuz ve hayal kırıklığı daha az oluyor. Dolayısıyla işe gelmeden önce kuvvetli taraflarınızın ve sizi mutlu eden şeylerin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Mülakatta karşılıklı bir sorgu ve anlama süreci olduğu için daha doğru karar verebiliyorsunuz.

Bunun ardından biz adaylara alternatifleri sunuyoruz ve teknik mülakata geçerek işin biraz daha derinine iniyoruz. Bu noktadan sonra adayımızın hem CV uygunluğu hem de teknik olarak o işte var olma beklentisi varsa onay görüşmeleri ve prosedür süreçleri devreye giriyor. Aslında hepsindeki temel kriter; ilk mülakatta ne için burada olduğunuzu, ne yaparsanız mutlu olacağınızı, firmadan ne beklediğinizi ve firmaya ne katacağınızı bilmenizdir.