Tersine Mentorluk nedir?

2,993 görüntülenme 1 takipçi

Cevaplar 2

Yükleniyor...

Mentorluk, tecrübeli olduğunuz bir alanda rehberlik almak isteyen kişiye yapılan yol arkadaşlığıdır. Genelde iş hayatında tecrübeli kıdemli profesyonellerin iş hayatına yeni başlayan gençlere mentorluk yaptığını görürüz. Tersine mentorluğu ise, yaş ve kıdem olarak daha genç kişilerin iş hayatında tecrübeli profesyonellere yeni nesilin beklentileri, tecrübe ve istekleri konusunda yol arkadaşlığı yapması olarak tanımlayabiliriz. 

239 görüntülenme
1,822 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Tersine Mentorluk, klasik mentorluk programlarını tamamen tersine çeviren yeni nesil bir yaklaşımdır. 1990’ların başında Jack Welch, o dönemin gençlerinin teknolojik alan hakkındaki fikirlerini dinlemek için onlarabaşvuruyor. Bu başlattığı şeyin isminin Tersine Mentorluk olduğunun ne kadar farkındaydı bilmiyorum ama Tersine Mentorluğun babası bu anlamda JackWelch’tir.

Tersine Mentorluk, onun izlerini takip ederek son 5-6 senedir kurguladığımız bir model ve pek çok sektörde çok güzel başarı hikayeleri yarattığımızı düşünüyorum. Amacımız; şirketlerde bilineni ters yüz etmek, paradigmanın tiranlığını yıkmak, yaratıcı bir yıkım süreci yaşatmaktır. Bunun için de dışarıdan danışmanlar getirmek yerine, şirketin kendi kaynağında ve hedef kitlesinde yer alan gençlere başvuruyoruz ve o gençleri icra kurulu yönetimlerine, üst ve tepe yönetimlere çıkararak, belirlenmiş bir gündem etrafında minimum 6 ay süren programlarla fikir değiş tokuşu yapmalarını sağlıyoruz.

Ben Tersine Mentorluk programlarının önemli bir paradigma kayması yaşattığını düşünüyorum çünkü biz projelere başlamadan önce ve başladıktan sonra ölçümler yapıyoruz ve arada kayda değer bir algı farklılığı olduğunu görüyoruz. Tersine Mentorluk, sadece üst ve alt jenerasyonların gençlere bakış açısını değiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda gençlerin de üst jenerasyonlara bakış açısında çok ciddi paradigma kaymaları sağlıyor. Bence inovasyon da tam olarak orada yatıyor. Birbirimizi var olduğumuz haliyle kabul etmemiz ama birbirimize meydan okuma cesaretini de göstermemiz gerekiyor.