Cevaplar 12

Yükleniyor...
3,042 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Olabildiğince çok staj yapsınlar, projelerde ve okul kulüplerinde yer alsınlar çünkü bazı şeyler kitaplardan öğrenilemiyor, uygulamalı öğrenme gerçekten çok farklı bir şey. Bu yüzden öğrencilik yılları içinde olabildiğince deneyim biriktirmeye çalışsınlar.

2,630 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Staj yapmalarını çok tavsiye ediyorum. Tabii ki eğitim, bir bilgi edebilmek ve onları analiz edebilmek çok önemli ama tecrübe de çok önemli. O yüzden olabildiğince çok şirket görüp staj yapmalarını tavsiye ediyorum. Bir de pazarlama, insan kaynakları ve finans gibi değil. Birçok şirkette bunlar çok benzer şekilde yapılır ama pazarlama şirketler arasında çok farklı şekilde yürütülebilir. O yüzden olabildiğince farklı sektör ve farklı şirketler görebilmek çok önemli. Bu yüzden iş hayatına atılmadan önce staj yapmalarını kesinlikle tavsiye ediyorum.

1,543 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlama alanında çalışacak arkadaşlara tavsiyem, kendilerini iyi tartmaları ve hayatlarında ne istediklerini düşünmeleridir. Pazarlama’da dinamik ve aktif bir çalışma alanı olduğu için insanlar sürekli sizden bir şeyler bekliyor ve sizin sürekli insanları ikna etmek için çaba harcamanız gerekiyor. Öncelikle bu özelliklere sahip olup olmadıklarını kişilerin tayin etmesi, trendleri takip etmeleri ve trendlerin hangi yönlere gidebileceğini düşünmeleri gerekiyor.

1,594 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kesinlikle kendilerini geliştirmeleri, okumaları, internetten araştırma yapmaları ve staj yapmaları lazım. Mutlaka staj yapsınlar ve orada ne istediklerine karar versinler. Çünkü Pazarlama içerisinde de birçok alan var. Sektör seçimi önemli olduğu için sektörleri araştırsınlar. Mümkün olduğu kadar şirketlere gidip insanlarla tanışsınlar ve o işi tanısınlar. Bunları yaptıktan sonra da kariyer hayatlarına başlayabilirler. Ama Pazarlama alanında kariyer yapmak istiyorlarsa her zaman yenilikçi olmaları, bir adım öteye gidecek fikirler bulmaları, dinamizme sahip olmaları ve o dinamik ortamda iyi bir biçimde çalışmaları için kendilerini şimdiden hazırlamaları lazım.

622 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Burada önce karar verilmesi gereken şey Pazarlama’da çalışmak değil, ne yapmak istediğiniz, nasıl bir hayatta ve işte çalışmak istediğiniz, nasıl biri olduğunuz, iletişiminizin kuvvetli olup olmadığı, geniş açıdan bakıp bakamadığınız, farklı bir boyutta düşünüp düşünemediğiniz, vizyoner olup olmadığınızdır. Bunların cevabı olumluysa sizin için doğru departmanPazarlama’dır.

Pazarlama kavramını çok iyi öğrenmek gerekiyor ve bunun başlangıcı olarak Satış ve Pazarlama’yı birbirinden ayırmak gerekiyor çünkü ikisi birbirinden çok bağımsız ama bir o kadar da birbiriyle bağlantılı. Bununla başlayıp ardından Pazarlama’ya dair yapılan kongrelere, sertifika programlarına, yüksek lisanslara başvurarak bilgi birikimi biraz daha arttırılabilir.

1,594 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlama Departmanı’nda çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyem bol bol staj yapmalarıdır. Çünkü stajlar, şirket kültürlerini öğrenebilecekleri çok güzel bir şans diye düşünüyorum. Stajlarda birçok farklı yöneticiyle çalışma imkanları var ve yöneticilerin farklı özelliklerini görüp kendilerini geliştirme imkanı bulabilirler. Bunun haricinde şirketlerden insanlar üniversitelere gidip konuşma düzenleyebiliyor veya kariyer günleri oluyor. Bu tarz aktivitelere gidip birebir şirket kültürünü öğrenmelerini de tavsiye ediyorum.

368 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlama Departmanı şirkette birçok departmanla birlikte çalışıyor ve bunu yaparken Lojistik, Finans ve Servis gibi birimlerden destek alıyor. Dolayısıyla iletişim çok önemli. Pazarlama’da ürünün doğru sektöre doğru kullanıcıya doğru şekilde konumlandırılması gerekiyor. Pazarlama’da çalışan kişinin de analitik düşünce yapısına sahip olması gerekiyor. Dolayısıyla bu alanda çalışmayı hedefleyen arkadaşlar için en önemli tavsiyem; iletişimi kuvvetli, iletişim kurmayı seven ve analitik düşünce yapısına sahip kişiler olmalarıdır.

1,308 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Beraber çalıştığım stajyer arkadaşlarıma genellikle tek bir önerim oluyor. Ben zamanında “Büyüyünce ne yapmak istiyorsun?” sorusuna cevap verebilmiş birisi değildim ama az çok hangi markalarla çalışmak istediğimle alakalı kafamda fikirler vardı. Bence artık iş, ne iş yapmak istediğinizden çok hangi markalarla çalışmak istediğinize döndü. Bu yüzden hangi markayla çalışmak istediğinizi ve o markayı neden istediğinizi bilmeniz lazım. Eğer o markayı gerçekten benimseyebiliyorsanız ve yakın hissedebiliyorsanız en doğru seçim marka seçimidir. Migros da çok keyifli bir marka olduğu için tüm arkadaşlara Migros’ta çalışmayı önerebilirim.

 

Sonraki Sayfa »