Macrocenter Bölge Satış Müdürü

2 soruya 2 cevap verildi.

Cevaplar 2

Yükleniyor...
1,372 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bölge Satış Müdürü olarak birçok görev ve sorumluluğum var. Bunların belli başlıları; bana bağlı olan mağazaların satış rakamlarını ve müşteri sayılarını diğer mağazalarla karşılaştırmak, geçmiş yıllara göre aksiyon almak, mağazaların karlılık yapılarını analiz etmek ve bu karlılığı arttırmaktır. Özellikle Macro’nun en önemli misyonlarından birisi hizmet kalitesidir. Hizmet kalitesi ve gizli müşteri anlamında mağazaların verimliliğini arttırmak önemlidir

Bunun dışında toplam kayıplar, envanter ve stok açığı oluşturduğu için bunları analiz etmek, problemleri sonuçlandırmak ve daha iyi noktalara getirmek gerekiyor. Mağaza demek; satış, müşteri ve müşteri talepleri demek olduğu için müşteri taleplerini değerlendirip ilgili birimlere iletmek gerekiyor. Bunun dışında Türkiye’de mağazacılık sektörü sürekli büyüdüğü için yeni mağazalar ve AVM’ler açılıyor. Stratejik hedefler doğrultusunda yeni mağaza yerleri bulup Yatırım Departmanı’yla paylaşmak ve durum olumlu sonuçlanırsa mağazanın açılmasıyla ilgili gerekli organizasyonları sağlamak gerekiyor.

318 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çok erken saatte ofise gitmeyi sevdiğim için sabahları 7-7 buçuk gibi gittiğim mağazanın ofisinde oluyorum. Günün ilk 2 saati bir günün öncesinin maillerine bakıyorum ve raporlamalara çalışıyorum çünkü o 2 saat çok sessiz oluyor ve pek fazla sorun olmuyor. Normalde mağazacılıkta gün içinde beklenmedik birçok sorun çıkabiliyor. Ardından bana bağlı olan mağazalarıma gidiyorum. Her gün 2-3 mağazayı takip ve ziyaret etmeye çalışıyorum. Bunun dışında genel müdürlükte de toplantılarımız oluyor, onlara katılıyorum.