Cevaplar 10

Yükleniyor...
462 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bizim merkez ofisimiz New York’ta ve ben de oraya ailemle birlikte taşındım. Orada stratejik bir projenin 1 yıl içinde implementasyonundan sorumluydum. Colgate-Palmolive çatısı altında Hill’s kedi-köpek maması iş yapımız var, ben de Hill’s Ekibi’yle birlikte çalışıp onların globaldeki projelerinin bütün ülkelerde implementasyonuna liderlik ettim. Bu benim için gerçekten çok güzel bir fırsattı çünkü burada kişisel ve ağız bakım konularında deneyim kazanmışken, bir taraftan hiç bilmediğim kedi-köpek maması iş yapısına dahil oldum. Hill’s’in yaklaşık 80 ülkede operasyonu var ve bütün o ülkelerdeki kişilerle günlük iletişim halindeydim. Onların ihtiyaçlarını öğrenerek global bir süreci onlara implamente etmeye çalıştım. Hiç bilmediğiniz bir işte doğru soruları sormanız önemli. Bunun dışında zaman farkı konusu da var. Örneğin; Amerika’daki kişilerle gün içinde konuşurken, Avrupa’daki kişilerle sadece sabahları, Asya’da olan kişilerle de sadece akşamları konuşma şansım oluyordu. Gün içinde benzer konuları üç ayrı grupla yapıp hepsinden ortak bir nokta çıkarmaya çalışıp projeyi implamente etmek benim için zorlu ama güzel bir tecrübeydi. Bunun dışında yepyeni takım arkadaşlarıyla ve üst yönetimle daha fazla çalışıyorsunuz. O kişilerin bakış açılarını anlamak, ekibe kendimi kabul ettirmek ve onları benimsemek benim 10 yıllık Colgate Türkiye deneyimimden sonra farklı bir süreç oldu. Özel hayat kısmında da eşimle birlikte 1 yıl boyunca Amerika’da yaşadık ve her çıktığımızda farklı bir sokak keşfediyorduk. Bunu deneyimlemek, aile olarak farklı bir ülkede yeni bir düzen oluşturmak çok özel şeylerdi.

715 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle çok iyi akademik bir eğitim aldım ve Boğaziçi Üniversitesi bana vizyon kattı. Kendi ayaklarınız üzerine durmaya hazırlanırken çevrenizde yüksek hayalleri olan başarılı kişilerle aynı ortamı solumak, sizin de hayallerinizi büyütüyor, sizi de daha güçlü ve dimdik bir insanlar olarak yetiştiriyor. Bunun dışında bana çok iyi arkadaş çevresi kattı. Ben üniversitedeki arkadaşlarımın yaşam koçlarım olduğunu düşünüyorum çünkü siz üniversitede kendi ayaklarınız üzerinde durmaya çalışırken birlikte büyüdüğünüz arkadaşlar ediniyorsunuz. Daha sonra hayata atıldığınız zaman onlar sizin hem kişisel hem de profesyonel anlamda sık sık akıl danıştığınız kişiler oluyor. Bu yüzden Boğaziçi Üniversitesi benim için çok güzel bir ortamdı.

466 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mutlaka staj yapsınlar. Fırsatlar çok fazla olduğu için üniversite sırasında yapacakları stajlar, gitmek istedikleri işe karar vermeleri için çok önemli. İngilizcelerini mutlaka geliştirsinler çünkü bu artık her ilanın bir parçası olduğu için bunu belli bir seviyeye getirmek bence çok önemli. İşin mutfağından kaçmasınlar. Finans departmanının operasyonu çok yoğun olduğu için kariyerin ilk başlarında operasyona dahil olup o mutfaktan bir şeyler öğrenirlerse, ileride yönetici olduklarında hem onların ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilirler hem de onlara daha iyi yön verebilirler. Buraya bazen yeni mezun adaylarımız geliyor ve hemen Controller veya Finans Direktörü olmak istiyor. Elbette ki bu kariyer planları olmalı ama işin ilk başında o mutfaktan bazı tatlar alınmalı diye düşünüyorum. Son olarak rotasyona açık olsunlar. Bulundukları firmada Finans’ın Bütçe Planlama, Satış Finans, Maliyet Muhasebesi, Muhasebe gibi farklı alt departmanları var. Bunların her birinde belli bir süre geçirmek onların kişisel ve profesyonel gelişimleri için çok önemli. Bu yüzden önlerine çıkan farklı projeleri ve süreçleri değerlendirsinler.

363 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben ilkokuldan itibaren matematiğe ve sayısala yatkınlığı yüksek olan bir öğrenciydim. İlgi alanım sözelden çok sayısala kaymıştı, üniversite tercihlerine de Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü yazarak ilk adımı atmış oldum. Satış, Pazarlama, Menkul Kıymetler gibi alanlar vardı ama üniversitede yaptığım stajlar sayesinde hangi yöne savrulmam gerektiğine karar verdim. Menkul Kıymetler’de, devlette, Pazarlama departmanında, Finans alanında stajlar yaptım ve bunların hepsini gördükten sonra, yetkinliklerim ve deneyimlerim sonucunda gitmek istediğim yolun Finans olduğuna karar verdim.

374 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Finans alanında çalışmak için kişinin analitik yeteneğinin güçlü olması lazım. Analiz dediğimiz şey sadece iki dönem karşılaştırması değildir. Bu yüzden o analizlerden sentez yapabilmek, o rakamları yorumlayabilmek ve o rakamların nerelerden geldiğini anlamak gerekiyor. Ben Finans alanında çalışacak kişinin sabırlı olması gerektiğini düşünüyorum. Bu hem Finans’ın destek departmanı olmasıyla hem de şirketteki kuralların ve süreçlerin oturtulmasıyla ilgili. Ayrıca Finans’ta bazen en ince detaylara girmeniz gerektiği için o detayları yorumlayıp anlayabilmek ve rakamlara yatkın olmak gerekiyor.