Cevaplar 8

Yükleniyor...
2,382 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kulüplerle kendilerini geliştirmeleri, sadece ders odaklı olmamaları, sosyal çevre çok önemli çünkü artık çok rekabetçi bir ortamdayız. Sonuçta ben de iş aradım ve 9 ay önce başladım işe, mezun olur olmaz başladım ve en büyük avantajım gerçekten neyi isteyip neyi istemediğimi bilmemdi. Bunu da kulüplerle sağladım, illa bir kulüpte çalışmak da değil konferanslara katılıp şirketleri tanımak ve her şeyden önce istediğin sektörü belirledikten sonra o sekötüre uygun bir staj bulmak ve bu stajı yapmak çok önemli. Benim Unilever kararımı vermemdeki en büyük sebeplerden bir tanesi de stajımın burada gerçekleşmiş olmasıydı. Deneyimlemek çok önemli, insanların deneyimlerini paylaşmak çok daha önemli.

2,282 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bilkent Üniversitesi İktisat bölümü öğrencisiydim, 2014 Haziran ayında mezun oldum. İktisat daha çok teorik bir bölüm olduğundan dolayı, analize çok yönlendiren, analitik zekayı güçlendiren bir bölüm olmasına rağmen businesstan çok uzaktı. Şirketleri tanıman açıkçası çok zordu. Bunu nasıl geliştirebilirim diye baktığım zaman Bilkent’te İşletme ve Ekonomi Topluluğu’nda görev aldım, yaklaşık 3 sene kadar. Bu bana şirketleri tanımamda çok yardımcı oldu, bunun dışında sektörleri tanımamda çok yardımcı oldu. Ben orada ne yapmam gerektiğini ya da ne yapmamam gerektiğini çok güzel anladım. Bence gerçekten bir üniversite öğrencisinin kendisine sorması gereken şey ben neleri yapabilirim, nerede kendimi rahat hissedebilirim, neyi sevebilirimi üniversitede çok zamanınız varken bunu araştırmak. Bunda da kulüpler gerçekten çok önemli, çünkü kulüplerde hem çalıştığın zaman bütün konferanslara katılıyorsun, hem de o şirketlerin içine girip oradaki insanları, çevreyi görüyorsun. Ben mesela kulüpteyken ne olmayacağımı çok rahat biliyordum, FMCG sektörüne ait olduğumu hissettiğimden dolayı burada bu tercihi gerçekleştirdim.

7,420 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Neden İktisatı seçtim önce ondan başlayayım, ben her zaman matematik dayalı bir şeyde daha rahat analiz yapılabildiğini, daha somut verilere dayandırılabildiğini düşünen bir insanım ve somut bir şey benim elimde olmalı. Bu sebepten İktisat seçtim. Aynı zamanda dünya ekonomisine olan ilgimden kaynaklı, ekonomiye yönelik ilgimden kaynaklı aslında İktisat seçtim. Çünkü günün sonunda herkes para kazanmaya çalışıyor ve o parayı ne yapacağını bilmek ya da ne yapıyor bu insanlar diye anlayabilmek, sokaktaki insandan biraz farklılaşmak istedim açıkçası iktisat bakış açısı olarak. Bunun dışında Bilkent’te çok mutluydum, gerçekten iyi ki yaptım dediğim şeylerden bir tanesi. Çünkü benim hayalimdi Unilever’e girmek, Unilever’e girmemin gerçekten tek sebebi Bilkent’in vizyonu ve hocalarımın bana verdiği eğitimidir.

2,409 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Unilever’deki stajıma 2013 yazında başladım. Customer Development Finance’te Business Partnerın yanında proje stajım oldu. Burada satış ekibimize yardımcı olabilecek data analizleriyle bir proje gerçekleştirdim. 3 aylık stajım sonucunda okula geri döndüm. Bu sırada Unilever’i takip etmeye devam ettim, iş ilişkilerim de buradaki insan ilişkilerim de devam etti. Çünkü burada çok sıcak bir ortam var gerçekten, insanlar size sadece stajyer olarak bakmıyorlar. Gerçekten bir iş arkadaşı gibi yanlarında çalıştıklarından dolayı ve bütün datalara erişimin var, yani Unilever’in sana güvendiğini hissettikten sonra aslında aileye ilk adımı atıyorsun. 3 ay boyunca projeyi hazırladıktan sonra bir sunum yapıyorsun ve bu sunumdan geçersen eğer günün sonunda işe alımda da diğer adaylardan bir tık öne geçmiş oluyorsun.

2,048 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Unilever Finans olarak biz globale de raporlamalar yapıyoruz ve Türkiye’ye de raporlamalar yapıyoruz, bu her ay oluyor ve belirli deadlinelarımız var. Bu deadlinelara rapor yetiştirmek bazen, resultımızın çıkmasıyla mesai saatlerimiz uzatabiliyor. Hatta mesai saatleri olmaktan çıkıp mesai günlerine dönüşüyor. Bu sebepten bazı zorlukları var ama önemli olan yine de bunun karşılığını alıyor olabilmek bence. Evet tamam, sabahladım bugün ama ertesi gün bana kimse burda olmak zorundasın ya da Ekin bunu neden yapmadın değil, tam tersi bir teşekkürle geldiğinden dolayı açıkçası bu da motive ediyor. Çünkü ben yeni girdim diye özellikle bu kadar çalıştırılıyorum algısı hiçbir zaman Unilever’de yok, yanımda müdürüm de var direktörüm de var. Hep birlikte çalışıyoruz, takım olmak böyle bir şey olduğundan dolayı zorlukları bir nebze takım olarak da yenebiliyorsun Unilever’de. Sadece bunu söyleyebilirim açıkçası Finansta. Çünkü gerçekten çok rekabetçi bir ortam Unilever, dışarıya karşı rekabet çok fazla var. Bir rekabetin içerisindeyiz ve FMCG’de sürekli rekabetler değişebiliyor o yüzden stresli zamanlarımız oluyor evet, ama bunu bir takım olarak aşabildiğimizden dolayı da bence bu yüzden başarılıyız.