Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun olanlar üç ana iş grubunda çalışabilirler:
1. Kamu kurum ve kuruluşları: Bakanlıklarda (Dışişleri başta olmak üzere, İçişileri, Maliye Bakanlığı vs.), Rekabet Kurumunda, Merkez Bankasında vb. alanlarda çalışabilirler. (Tabii KPSS başarısına göre)
2. Özel sektör kurum ve kuruluşları: Özel bankalarda, uluslararası alanda iş yapmakta olan firmalarda (PepsiCo vb. gibi) ya da ulusal şirketlerde çeşitli departmanlarda yöneticilik yapabilirler.
3. Akademik Kadroda yer almak: Diğer meslek alanlarında olduğu gibi, bu bölümün öğrencileri de üniversite mezuniyetinin ardından akademik gereklilikleri yerine getirerek akademik kariyer yapabilirler.
Çok detaylı olmasa da umarım genel bir fikir verebilmişimdir.
Melih Gökçek ile aynı havayı solumak?
İkinci insanın da hayat bulmasından bu yana insanlık için önemini hiçbir zaman kaybetmeden süregelen bir olgu "siyaset". Tarihe, okumaya, kendini "güncellemeye", yorumlamaya ve sorgulamaya meraklıysanız, özellikle de ülkemizde ve diğer ülkelerde olan gelişmelere ilgiliyseniz Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi tercih etmeniz gereken bölümlerden birisi. Ayrıca mezun olduktan sonra da iş alanı oldukça geniş, bu alanları en genel şekliyle, Kamu, özel sektör, akademi şeklinde belirtebiliriz. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ne son 10 yılın mesleği ne de gelecek 10 yılın mesleği olarak nitelendirilebilir, bu bölümde eğitim almış mezunlar devamlılık gösteren bir alan olduğu için her daim iş imkanı bulacaktır.
Yurtlar konusunda yüksek beklentilere girmemek gerekiyor, zira çoğu devlet üniversitesi yurdu bizim yurtlardan daha güzel. Ha "ben öğrenciyim çok da bi şey aramıyorum ya" diyorsanız, fazla bir hayalkırıklığı yaşamazsınız; ama hiç değilse tuvaletler katın ortak kullanımında olmasaydı da her odanın kendi tuvaleti olsaydı. Bir diğer konuysa, yemekhane sistemi. Eğer vejetaryenseniz işiniz çok zor, çünkü yemekhanedeki her yemeğin içinde -en alakasız olanlarda bile- et oluyor, bir de saçma sapan bir fix menü-seçmeli menü olayı var ki akıllara ziyan, öğlen fix menüde verilen makarnayı akşam "hocam bu seçmelide bunu alamazsın" diye vermiyorlar, sanırsın seçmeli menüde pekin ördeği falan var.
Bilkent Üniversitesi, yurtiçinde ve yurtdışında saygınlığı olan, köklü bir üniversite. Okulumuzun verdiği akademik eğitim ve hocaları başta olmak üzere farklı kültürlerden insanlarla tanışarak sosyal becerilerimi geliştirme şansı sunması gibi etkenler benim bu okulu tercih etmemde etkili oldu. Bunların yanı sıra, Bilkent'in eğitim dili İngilizce ve bu konuya gerek okul yönetimi olsun gerekse hocalar olsun oldukça önem veriyorlar, burada aldığımız eğitim sonrasında gerçek anlamda iyi bir İngilizce ile mezun oluyoruz, ki İngilizceye ek olarak alabileceğimiz çok sayıda farklı dil de mevcut. Benim gibi akademik hayatına ve kariyerine özellikle yurtdışında devam etmeyi planlayanlar açısından Bilkent'in verdiği yabancı dil eğitimi burayı tercih etmelerinde büyük rol oynamalı diye düşünüyorum.
Bilkent Üniversitesi'nin en iyi yanlarından biri -eğer şehir dışından gelecekseniz- yurtlarının kampüsün içinde olması, yabancısı olduğunuz bir şehirde en azından şehre ve üniversite yaşamına alışana dek kampüs içerisinde kalmak birçok açıdan faydalı oluyor, en büyük faydasıysa ulaşım derdi olmadığı için 7/24 kampüsün olanaklarından faydalanmak oluyor. Bilkent'in sunduğu bir diğer olanaksa saat başı kalkan ücretsiz servisleri, bu bazılarına ilk bakışta çok da bir şey ifade etmiyor gibi görünebilir ancak ulaşım masrafları hesaplandığında oldukça karlı olduğu fark ediliyor. Üçüncü olarak sağlık hizmetlerini sayabilirim, kampüs içinde 7/24 açık olan tam donanımlı iki adet sağlık merkezi var, merkez kampüsteki sağlık merkezi çeşitli branşlardan doktorlar gelmekte ve ücretsiz olarak tedavi görebilmekte okul öğrencileri, ayrıca yazılan ilaçların
Altındaki arabayla ya da takıldığı mekanlarla havalı olduğunu düşünen bir kitle var evet ama hani şu klasik türk dizilerindeki "ahaha burslu ezik ahahaha" diye dolaşan zengin öğrenci profilinden bahsediyorsak ben böyle bir şeye denk gelmedim henüz. Akademik düzeyde de zaten hocalar senin burslu mu burssuz mu olduğunu bilmiyordur bile muhtemelen, hoş bilseler de Bilkent Üniversitesindeki bir akademisyenin böyle bir yaklaşımda bulunmasını beklemek yersiz olur, yani burslu da olsan burssuz da olsa canını çıkaracaklar sınavlarla/ödevlerle, sad but true.
Kısa, öz ve net olarak Bilkent Üniversitesi'ni çok seviyorum ve hayatımdaki en doğru karar buraya gelmekmiş.