BAT Global Graduate Program | HR Operations

British American Tobacco currently has an exciting new opportunity for a Global Graduate Program candidate in HR, to be based in our Samsun factory as the first rotation.

Cevaplar 5

It's a 12-month, fast-track development program to a management job for high potential fresh graduates and young professionals! The aim of the program is to raise future leaders of BAT HR Team!

At the end of the 12 months, you will be assigned to your first entry-level management role as the Assistant HR Manager. It’s tough. It’s fast-paced. And it’ll stretch you to the limit. For the ambitious, an inspiring journey awaits you here at BAT.

During the program, you will have

  • Comprehensive onboarding to BAT Business and HR Function
  • A real job assigned in executive level
  • World-class leadership training in BAT Global Headquarters
  • Participation to international business projects
  • Networking & mentorship with senior leaders and other graduates from all over the world

177 görüntülenme
607 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yönetici Adayı Programı’nda rotasyonlar yapıyorsunuz. Hangi fonksiyona yönetici adayı olarak girdiyseniz, oradaki alt birimlerde projeler yapıyorsunuz. Dolayısıyla bana en büyük katkısı; kısa süre içerisinde İnsan Kaynakları’nı neredeyse A’dan Z’ye öğrenmek oldu. Yetenek yönetiminden ücretlendirmeye kadar her alanda bulundum ve projeler yaptım. Bunlar gerçekten zorlayıcı ve iş önceliğimizde çok önemli olan projelerdi. Dolayısıyla kısa sürede fonksiyon olarak hem bilgilerimi arttırdım hem de büyük resmi anlamama yardım etti. 

İkinci tarafta çok farklı ekiplerle çalışıyorsunuz. Yaklaşık 6 ayda bir yöneticiniz ve ekibiniz değişiyor. Bu da farklı yönetim stillerine, farklı iş arkadaşlarına, farklı takım arkadaşlarına hızlıca adapte olmanızı gerektiriyor. Bu da bence kişiye çok genç yaşlarda ciddi bir esneklik ve olgunluk katıyor. Bu da benim için Yönetici Adayı Programı’nın bir artısıydı. 

Ben çok fazla rotasyon yaptım. Bu programla 5 buçuk ay İran’daki bir projeye destek verdim. Yine 1 ay boyunca sahada Satış Ekipleriyle beraber bulundum.  Son olarak da Samsun fabrikamıza geldim. Hepsine başlarken işin nasıl olacağı, işi yapıp yapamayacağım ya da gideceğim yerlerde mutlu olup olmayacağım hakkında biraz korkum ve önyargım vardı ama dönüp baktığımda her seferinde “İyi ki yapmışım!” dedim. Hem başardığım şeyler beni çok mutlu etti hem de ilk başta olan fikirlerimin önyargı olduğunu fark ederek gerçekte çok daha farklı ve güzel deneyimler elde ettim. Aslında Yönetici Adayı Programı benim için teknik bilgiler öğrenmenin yanında önyargılarımı yıkan, ufuk açan ve her şeyi yapabileceğime inandıran bir program oldu.

  • Graduated from a reputable university in the last 3 years
  • Leadership demonstrated through extra-curricular activities
  • Globally mobile
  • Fluent in English
129 görüntülenme
1,716 görüntülenme
·
Transkripti Göster

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı’nın amacı; girdiğiniz departmanda kısa sürede yükselmeyi sağlamaktır. Bunu yapabilmeniz için şirket size çok ciddi bir rotasyon programı veriyor. Departman hakkında bilgi sahibi olup oradaki insanları tanımanız gerekiyor çünkü yükseldiğiniz zaman alacağınız kararları buna göre veriyorsunuz. Bu noktada Operasyon MT Programı veya Operasyon Yeni Mezun Programı ile dört farklı departmanda sürekli olarak ve alt fonksiyonlara girerek rotasyon alabiliyorsunuz. Ben 8 ayda dört departmanın hepsine girmiş durumdayım. Aşağı yukarı yedi farklı ofiste, çok farklı projelerle ve ekiplerle çalıştım. Takdir edersiniz ki yeni mezun biri için bunları yapmak pek kolay olmadı. Bunu yaparken en çok hissettiğiniz şey şirketteki MT algısı oluyor çünkü buradaki herkesin kafasında oturmuş bir MT algısı var. İnsanlar size güveniyor ve sürekli destek veriyor. Bu sadece destekle olacak bir şey de değil çünkü rotanızı çizebilmeniz ve doğru kararları verebilmeniz için üst düzey yöneticilerle çalışmanız lazım. Program boyunca bir Koç’unuz oluyor ve bu Koç’unuz bütün eğitim programlarınızla, haftalık öğrendiğiniz şeylerle ve işlerle sürekli size geri bildirimler veriyor. Örneğin; benim Koç’um bana sürekli programlar çiziyordu, ben de bu programları takip ederek ne yapmam ve nerelerde kendimi geliştirmem gerektiğini görüyordum. Buna ek olarak her girdiğiniz görevde yönetici pozisyonunda bir görev Koç’unuz da oluyor. Ona da sormak istediğiniz bütün soruları hakkında danışıp destek alabiliyorsunuz. Dolayısıyla BAT’nin Yeni Mezun Programı’nda çok yoğun bir programla sürekli rotasyonlar alarak ve farklı projelerde çalışarak çok kısa sürede yönetici pozisyonuna gelebiliyorsunuz.

1,362 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üzerinde çalıştığım projeleri üçe bölebilirim. Son zamanlarda yaptığım işleri düşündüğümde, özellikle Samsun fabrikamıza yetenekleri çekmek için işveren markamızın yapılandırılması ve bununla ilgili projelerin hayata geçirilmesi üzerinde çalışıyorum. Yeni mezunlara fabrikamızı tanıtmak için yaptığımız geziler, çektiğimiz videolar, profesyonel çalışanlarla yaptığımız networkingaktiviteleri gibi şeyleri düşünebilirsiniz. Bütün bunların projelendirilmesi, onaylandırılması ve hayata geçirilmesinde çalışıyoruz. Gelişim tarafında Üretim, Tedarik Zinciri, Kalite, Mühendislik gibi fonksiyonların gelişim ihtiyaçlarını belirleyip onlara özel gelişim ajandaları hazırlıyoruz ve sonrasında bu eğitim ve gelişim programlarını hayata geçiriyoruz. Son aşamada da değişim lideri olarak görev yapıyoruz. Hem organizasyonumuzun daha verimli ve doğru yapılarla çalışması için zaman zaman organizasyonel yapılarımızı gözden geçiriyoruz hem de burada oluşan bazı değişim projelerinde değişim planlarının çıkarılması ve bunların organizasyonunu yapmak için liderlerimizle birlikte çalışıyoruz.