Cevaplar 16

Filtrele:Sırala:

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı başvuru süreci nasıl işliyor? (1 Cevap)

Standart olarak bir başvuru formuyla başlıyor. Başvuru formu benim şu ana kadar gördüğüm en uzun formlardan biriydi ve içerisinde çok çetrefilli ve güzel sorular vardı. Örneğin; “Sizi eşsiz yapan şey nedir?” şeklinde son derece ucu açık bir soru vardı. Başvuru formunda esas amaç; yaptığınız şeyleri insanlara en güzel bir şekilde kağıt üstünde aktarabilmektir. İlk aşamayı geçtikten sonra İnsan Kaynakları Departmanı’yla bir telefon mülakatı oluyor. Burada genellikle yetkinlik bazlı sorular sorarak temel iletişim becerilerinize bakıyorlar. Bu aşamadan sonra departmanınızın direktörüyle ve İnsan Kaynakları’ndan üst düzey bir yöneticiyle beraber yüz yüze mülakata giriyorsunuz. Burada da neden çalışmak istediğinizi ve motivasyon sebeplerinizi görmek istiyorlar. İşle ve başvurduğunuz departmanla alakalı temel işleri ve süreçleri bilip bilmediğinizi soruyorlar. Bunun sonrasında Assessment Center’a giderek bir iş gününün simülasyonunu yapıyorsunuz. Güne bir vakayla başlıyorsunuz ve gün boyunca aynı vaka entegre bir şekilde devam ediyor. Grup mülakatlarına ve üst düzey yöneticilerle birebir müzakerelere katılıyorsunuz. Günün sonunda da şirkette değiştirmek istediğiniz şeyleri sunum haline getirerek direktörlere sunuyorsunuz. Bu süreç aşağı yukarı 1 gün boyunca sürüyor ve aşamalar bittiğinde size geri bildirimler veriyorlar. Bu geri bildirimlerle işe girip girmediğinizi de öğrenmiş oluyorsunuz.

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı başvuru süreci nasıl ilerliyor? (1 Cevap)

BAT’de Global Yönetici Adayı süreci 4 aşamadan oluşuyor. İlk olarak online bir başvuru süreci oluyor. İnternet üzerinden bir form doldurup BAT’ye yolluyorsunuz. Ardından gerçekleşen telefon mülakatında 20-25 dakikalık bir konuşma oluyor. Bu süreci de geçerseniz birebir mülakata çağrılıyorsunuz. Bu aşamada da üniversitede yaptıklarınızdan, BAT’nin sizden neler beklediğinden, sizin onlardan neler beklediğinizden bahsediyorsunuz. Bu aşamayı geçerseniz Assassment Center’da hem grup hem de bireysel mülakatların olduğu bir aşama gerçekleşiyor. Bu aşama tüm gün sürüyor ve gün sonunda başarılı olduğunuz takdirde teklif alıyorsunuz. Normalde bu süreçler 1-2 haftayı bulabilirken, BAT’de 1 gün içerisinde tamamlanıyor.

BAT Global Yönetici Adayı Programı size ne kattı? (2 Cevap)

BAT’deki Yönetici Adayı Programı bana gerçekten büyük bir tecrübe kattı. Çok daha uzun yıllarda elde edeceğim tecrübeyi program sayesinde çok daha kısa sürede elde ettim. Departmanların içinde yaşayarak süreçleri çok daha iyi öğrendim ve bilgi sahibi oldum. Bugün herhangi bir şekilde karar alırken daha önceki rotasyonlarım sırasında öğrendiğim bilgi ve tecrübeyi kullanıyorum. Bu da daha başarılı kararlar almamı sağlıyor.

BAT Global Yönetici Adayı programının süreçleri nasıl işliyor? (1 Cevap)

Benim zamanımda program 2 yıllık bir programdı. Rotasyonlarım sırasında Üretim, Kalite, Mühendislik, Tedarik Zinciri, Satış, Pazarlama gibi departmanları öğrenme şansım oldu. Şu an 1 yıllık bir süreç olduğu için bu süreç çok daha hızlı işliyor. Fabrikaya girdiğiniz zaman süreç sizden önce hazırlanmış oluyor ve bir Koç’la beraber çalışıyorsunuz. Koç; organizasyonu gerçekten iyi biliyor, sahipleniyor ve size yardımcı oluyor. Süreç çok profesyonel ilerlediği için siz de kendinizi daha fazla geliştirme şansı buluyorsunuz.

BAT Global Yönetici Adayı programına dahil olmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

MT ya da Global Graduate Programları işe yeni başlayanlar için çok büyük bir fırsattır. Bu programlarla çok daha uzun sürelerde elde edinilecek tecrübeyi çok daha kısa sürede elde edebilirsiniz. Bunun yanında departmanları sadece görmekten ziyade, onlarla birlikte yaşayarak süreçleri en doğru insanlardan öğrenebilirsiniz. Burada önemli olan şey; insanların bu zamanı nasıl değerlendirdiğidir. Size verilen zamanda maksimum çalışmayı yaparak kendinize maksimum faydayı sağlamanız gerekiyor ki gerçek bir role atandığınızda veya programdan mezun olduğunuz zaman bu tecrübeyi işinizde kullanabilin. Bunun dışında arkadaşların şirketlerdeki pozisyonları da kaçırmamaları gerekiyor. Mutlaka açık pozisyonları da değerlendirip çalışmak istedikleri yeri belirleyerek oralarda iş hayatına atılmaları gerekiyor.