Cevaplar 16

Filtrele:Sırala:

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı başvuru süreci nasıl ilerliyor? (1 Cevap)

BAT’de Global Yönetici Adayı süreci 4 aşamadan oluşuyor. İlk olarak online bir başvuru süreci oluyor. İnternet üzerinden bir form doldurup BAT’ye yolluyorsunuz. Ardından gerçekleşen telefon mülakatında 20-25 dakikalık bir konuşma oluyor. Bu süreci de geçerseniz birebir mülakata çağrılıyorsunuz. Bu aşamada da üniversitede yaptıklarınızdan, BAT’nin sizden neler beklediğinden, sizin onlardan neler beklediğinizden bahsediyorsunuz. Bu aşamayı geçerseniz Assassment Center’da hem grup hem de bireysel mülakatların olduğu bir aşama gerçekleşiyor. Bu aşama tüm gün sürüyor ve gün sonunda başarılı olduğunuz takdirde teklif alıyorsunuz. Normalde bu süreçler 1-2 haftayı bulabilirken, BAT’de 1 gün içerisinde tamamlanıyor.

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı başvuru süreci nasıl işliyor? (1 Cevap)

Standart olarak bir başvuru formuyla başlıyor. Başvuru formu benim şu ana kadar gördüğüm en uzun formlardan biriydi ve içerisinde çok çetrefilli ve güzel sorular vardı. Örneğin; “Sizi eşsiz yapan şey nedir?” şeklinde son derece ucu açık bir soru vardı. Başvuru formunda esas amaç; yaptığınız şeyleri insanlara en güzel bir şekilde kağıt üstünde aktarabilmektir. İlk aşamayı geçtikten sonra İnsan Kaynakları Departmanı’yla bir telefon mülakatı oluyor. Burada genellikle yetkinlik bazlı sorular sorarak temel iletişim becerilerinize bakıyorlar. Bu aşamadan sonra departmanınızın direktörüyle ve İnsan Kaynakları’ndan üst düzey bir yöneticiyle beraber yüz yüze mülakata giriyorsunuz. Burada da neden çalışmak istediğinizi ve motivasyon sebeplerinizi görmek istiyorlar. İşle ve başvurduğunuz departmanla alakalı temel işleri ve süreçleri bilip bilmediğinizi soruyorlar. Bunun sonrasında Assessment Center’a giderek bir iş gününün simülasyonunu yapıyorsunuz. Güne bir vakayla başlıyorsunuz ve gün boyunca aynı vaka entegre bir şekilde devam ediyor. Grup mülakatlarına ve üst düzey yöneticilerle birebir müzakerelere katılıyorsunuz. Günün sonunda da şirkette değiştirmek istediğiniz şeyleri sunum haline getirerek direktörlere sunuyorsunuz. Bu süreç aşağı yukarı 1 gün boyunca sürüyor ve aşamalar bittiğinde size geri bildirimler veriyorlar. Bu geri bildirimlerle işe girip girmediğinizi de öğrenmiş oluyorsunuz.

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı'nın içeriğinde neler var? (1 Cevap)

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı’nın amacı; girdiğiniz departmanda kısa sürede yükselmeyi sağlamaktır. Bunu yapabilmeniz için şirket size çok ciddi bir rotasyon programı veriyor. Departman hakkında bilgi sahibi olup oradaki insanları tanımanız gerekiyor çünkü yükseldiğiniz zaman alacağınız kararları buna göre veriyorsunuz. Bu noktada Operasyon MT Programı veya Operasyon Yeni Mezun Programı ile dört farklı departmanda sürekli olarak ve alt fonksiyonlara girerek rotasyon alabiliyorsunuz. Ben 8 ayda dört departmanın hepsine girmiş durumdayım. Aşağı yukarı yedi farklı ofiste, çok farklı projelerle ve ekiplerle çalıştım. Takdir edersiniz ki yeni mezun biri için bunları yapmak pek kolay olmadı. Bunu yaparken en çok hissettiğiniz şey şirketteki MT algısı oluyor çünkü buradaki herkesin kafasında oturmuş bir MT algısı var. İnsanlar size güveniyor ve sürekli destek veriyor. Bu sadece destekle olacak bir şey de değil çünkü rotanızı çizebilmeniz ve doğru kararları verebilmeniz için üst düzey yöneticilerle çalışmanız lazım. Program boyunca bir Koç’unuz oluyor ve bu Koç’unuz bütün eğitim programlarınızla, haftalık öğrendiğiniz şeylerle ve işlerle sürekli size geri bildirimler veriyor. Örneğin; benim Koç’um bana sürekli programlar çiziyordu, ben de bu programları takip ederek ne yapmam ve nerelerde kendimi geliştirmem gerektiğini görüyordum.Buna ek olarak her girdiğiniz görevde yönetici pozisyonunda bir görev Koç’unuz da oluyor. Ona da sormak istediğiniz bütün soruları hakkında danışıp destek alabiliyorsunuz. Dolayısıyla BAT’nin Yeni Mezun Programı’nda çok yoğun bir programla sürekli rotasyonlar alarak ve farklı projelerde çalışarak çok kısa sürede yönetici pozisyonuna gelebiliyorsunuz.

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı'nın amacı nedir? (1 Cevap)

BAT, Global Yönetici Adayı Programı’nı 30 yılı aşkın bir süredir uyguluyor. Amacı da geleceğin liderlerini yetiştirmek diyebilirim. Bugüne kadar oldukça başarılı sonuçlar elde ettik. Bugün BAT’nin üst kademesine baktığımız zaman Bölge Direktörü’müz, Türkiye’deki Pazarlama Direktörü’müz ve Finans Direktörü’müz MT olarak göreve başladı. Türkiye’de MT olarak başlayan arkadaşlarımız da şu an organizasyon içerisinde oldukça önemli ve kritik rollerde görev yapıyorlar. Biz inanıyoruz ki çok yakın bir zamanda Türkiye’de başlayan programımızdan mezun olan arkadaşlarımızı üst yönetim rollerinde görmeye başlayacağız.

BAT Türkiye Global Yönetici Adayı Programı hikayeniz nasıl başladı? (1 Cevap)

BAT’ye ilk geldiğimde oryantasyon süreci başladı ve 3 haftalık bir oryantasyon sürecimiz oldu. Bu süreçte departmanları tanıdık ve onlar bize sunumlar yaptılar. Sonrasında Samsun’da olan fabrikayı ziyaret ettik ve oradaki üretim aşamalarını görme fırsatımız oldu. Daha önce hiç fabrika gezmemiştim, benim için de çok güzel bir deneyim oldu. Ardından tekrar İstanbul’a dönerek saha ziyaretleri yaptık ve saha süreçlerini gözlemleyeceğimiz çok güzel fırsatlar edinmiş olduk. Ardından da Ağustos ayı itibari ile görevime başladım.