Siemens Onaylı Hesap

27 kişi, 219 cevap verdi.

Cevaplar 219

Yükleniyor...
8,437 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Küçükken bana oyuncak aldıklarında önce bozardım. Daha sonra tornavidayla tamir etmeye çalışırdım. Oyuncaklarımla oynadığım süre 10 dakikaysa 3 gün de tamir etmek için uğraşırdım. Genlerimde o günlerden gelen bir Mühendislik isteği vardı. Daha sonra araştırdığımda Elektrik Mühendisliği bölümünün Türkiye’deki iş alanının çok geniş olduğunu fark ettim. Yıldız Teknik Üniversitesi’ni seçmemin nedeni, İstanbul’da ikamet etmemdi. İstanbul dışında da okumak istemediğim için Yıldız Teknik Üniversitesi’ni tercih ettim.

1
5,762 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Aslında aileden gelen bir durum diyebilirim. Mühendislik, hem annem hem de iki tane dayım Bilgisayar Mühendisi olduğu için çocukluğumdan beri bana açılan bir yoldu. Açıkçası başka da bir seçeneğim yoktu diye düşünüyorum. Ben aslında Ankaralıyım ve neden Ankara'daki üniversiteleri seçmediğimi soran çok kişi oldu. Annem de Bilgisayar Mühendisi olduğu için benim tercihim de iyi bir üniversiteye yönelik oldu. Ege Üniversitesi de genelde yetkin Bilgisayar Mühendisleri çıkaran bir üniversite ve İzmir de çok güzel bir şehir olduğu için İzmir'i tercih etmiştim.

5,499 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Aslında tercihlerimi yaparken Sabancı Üniversitesi’ni istemiyordum fakat ağabeyimin de baskılarıyla Sabancı Üniversitesi’ni araştırma fırsatı edindim ve Sabancı Üniversitesi’nin bölüm seçmeme özgürlüğünü fark ettim. Kafamda birçok soru vardı. Fen Lisesi okuyup mühendis eğilimli olan herkes Elektrik Elektronik Mühendisliği ister. Ben de herkes gibi o tercihi yapıyordum fakat bu mesleğin bana göre olup olmamasıyla ilgili kafamda hep bir soru işareti vardı. Sonrasında ağabeyimin de baskılarıyla Sabancı Üniversitesi’ni kabul ettim. Okula geldiğimde çok doğru bir tercih yaptığımı anladım çünkü mesleklerle ilgili pek bir şey bilmediğimi fark ettim. Oradaki akademik danışmanlar mesleklerin ne yaptığını anlatıyordu. Daha fazla mezun insanları çağırıp günlük hayatta ne yaptıklarını soruyorlardı. Onlar da anlatınca kafamdaki meslek tanımı çok daha netleşti. 2. sınıfın ortalarında, bölüm seçme zamanında belli bölümlerden belli dersler almaya başladık. Örneğin; ben Elektronik Fakültesi, Ekonomi Fakültesi, Endüstri Fakültesi’ni denedim ve bu fakülteler arasında en mutlu olduğum fakülte Bilgisayar Mühendisliği oldu. Deneyerek buldum ama tercihimden çok memnunum.

4,584 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çok planlı olmak gerekiyor. Sizden 1 saat sonraki toplantıda 6 ay sonrasının hedefleri konuşuluyor ve buna birden hazırlanamazsınız. Dolayısıyla sürekli bir hazırlık içinde olmalısınız. Bu nedenle hep planlı ve programlı devam etmeniz gerekiyor. Ayrıca bizim işimizin %50’si sahada, %50’si masada olduğu için insanlarla olan diyaloğun çok iyi olması gerekiyor. Özellikle mavi yaka ve beyaz yakanın konulara yaklaşımı çok farklıdır. Sizin de mavi yaka gibi düşünmeniz gerekiyor. Statikten çok dinamik bir kişiliğinizin olması ve konulara sabit kalmayıp ne gibi iyileştirmeler yapılacağına bakmak lazım. Çünkü Planlama olarak en büyük hedefimiz iyileştirmelerdir ve iyileştirmeleri yapmak için dinamik bir kişilik şarttır. Dolayısıyla sürekli daha iyisini aramak zorundayız.

3,160 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yüksek linans yapmaktaki amacım kendimi bir konuda uzmanlaştırmaya yönelikti. Zaten Ar-Ge çalışanı olduğum için her şeyden parça parça bilmek yerine bir konu üzerinde uzmanlaşıp onun üzerinde ilerlemeyi tercih etmiştim. Boğaziçi Üniversitesi'ndeki İşletme ve Bilişim Sistemleri yüksek lisansı da benim o anki tercihimi yansıtıyordu. Ben hem Yönetim ve İşletme alanında ilerlemek istiyordum hem de teknik altyapıdan uzaklaşmak istemiyordum. Bu yüzden İşletme ve Bilişim Sistemleri ikisini birden birleştirerek bir altyapı sunan bir yüksek lisanstı. Bu yüzden Ar-Ge üzerinde teknik bir konu hakkında yönetici programına devam etmek istediğim için daha iyi olacağını düşündüm.