Siemens Onaylı Hesap

27 kişi, 219 cevap verdi.

Cevaplar 219

Yükleniyor...
6,267 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Aslında tercihlerimi yaparken Sabancı Üniversitesi’ni istemiyordum fakat ağabeyimin de baskılarıyla Sabancı Üniversitesi’ni araştırma fırsatı edindim ve Sabancı Üniversitesi’nin bölüm seçmeme özgürlüğünü fark ettim. Kafamda birçok soru vardı. Fen Lisesi okuyup mühendis eğilimli olan herkes Elektrik Elektronik Mühendisliği ister. Ben de herkes gibi o tercihi yapıyordum fakat bu mesleğin bana göre olup olmamasıyla ilgili kafamda hep bir soru işareti vardı. Sonrasında ağabeyimin de baskılarıyla Sabancı Üniversitesi’ni kabul ettim. Okula geldiğimde çok doğru bir tercih yaptığımı anladım çünkü mesleklerle ilgili pek bir şey bilmediğimi fark ettim. Oradaki akademik danışmanlar mesleklerin ne yaptığını anlatıyordu. Daha fazla mezun insanları çağırıp günlük hayatta ne yaptıklarını soruyorlardı. Onlar da anlatınca kafamdaki meslek tanımı çok daha netleşti. 2. sınıfın ortalarında, bölüm seçme zamanında belli bölümlerden belli dersler almaya başladık. Örneğin; ben Elektronik Fakültesi, Ekonomi Fakültesi, Endüstri Fakültesi’ni denedim ve bu fakülteler arasında en mutlu olduğum fakülte Bilgisayar Mühendisliği oldu. Deneyerek buldum ama tercihimden çok memnunum.

3,368 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mühendis olmanın cinsiyeti yoktur. Kadın da erkek de bunu çok iyi bir şekilde yapabilir. Hatta bu kadar mühendisin arasında kadınlar nasıl çalışıyor gibi bir düşünce vardır. Ar-Ge içerisinde yaklaşık 250 kişiyiz ve bu kadar kişi içerisinde %50 oranında kadın mühendis çalışan var. Hiçbir zaman da erkeklerin arasında olmak zorluk olmadı. Hatta farklı çeşitlilikte insanların olması daha güzel ve daha kaliteli işlerin çıkarılmasını sağlıyor.

3,149 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben liseyi Eskişehir’de okudum ve son sınıfta hayatıma İstanbul’da devam etme kararı aldım. Bu yüzden ilk hedefim İstanbul’da üniversiteye girmekti. Bence İstanbul’da ilk akla gelen üniversite İTÜ’dür. İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki teknik eğitimin çok iyi olması ve yerleşkelere baktığım zaman Makine Mühendisliği’nin Gümüşsuyu Kampüsü’nde olması benim çok ilgimi çekti. Makine Mühendisliği’ni seçmemin nedeni de, çok genel bir mühendislik dalı olduğu için insanın kendisini bir alanla sınırlamak zorunda kalmamasıdır. Üretimden tutun makine yapımına veya başka bir türdeki iyileştirmelere kadar her türlü alanda kendinizi geliştirebiliyorsunuz. Dolayısıyla ben de Bilgisayar Mühendisliği gibi tek alanda devam etmektense Makine Mühendisliği’nde önümün daha açık olacağını düşündüm. Okulun bana kattığı avantajlar disiplin ve çalışma yöntemidir. Çünkü İTÜ’de en zor bölüm Makine Mühendisliği olarak bilinir. Bu da bendeki zorluklara karşı dayanma gücünü arttırdı. Çalışma arkadaşlarıyla proje yaptığımız zaman bazen bana projeye nasıl vakit ayırdığımı soruyorlar. Ben 4 yıl boyunca bunun eğitimini aldığım için hem geniş açıdan bakmayı hem de zorluklarla savaşmayı öğrendim. İşime de sosyal ve psikolojik açıdan en büyük getirisi bu şekilde oldu.

2,615 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz Planlamacı olduğumuz için yeri geldiğinde 6 ay ya da 1 yıl sonrasını planlamak zorundayız. Bu durumda planlanan ve gerçekleşen durumlar bizi bazen stres altına sokabiliyor. Olan ve olması gereken konularda ileriye dönük tatlı bir stres yaşıyoruz ve bu da bizi yedek planlar yapmaya iterek konuya birçok açıdan bakma fırsatı yaratıyor. Bir plan yaptığınızda o plana güveniyorsunuz ama bir yandan da aksilikler çıkması durumunda ne gibi yardımcı olaylar geliştirilebileceğine ya da başka açılardan bakmaya çalışıyorsunuz. Örnek vermek gerekirse, bir planlama yaptınız ve üretim süreçlerine devam ettiniz ama olaylar farklı gelişti. Bir ürünü devreye aldınız ve tüm süreçler tamamken bir hata çıkarsa siparişleri zamanında yetiştiremediniz. Bu gibi durumlarla nasıl başa çıkacağımız hakkında 6 ay ve 1 yıl sonrasıyla ilgili yedek planlar yapıyoruz.

2,603 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Küçükken bana oyuncak aldıklarında önce bozardım. Daha sonra tornavidayla tamir etmeye çalışırdım. Oyuncaklarımla oynadığım süre 10 dakikaysa 3 gün de tamir etmek için uğraşırdım. Genlerimde o günlerden gelen bir Mühendislik isteği vardı. Daha sonra araştırdığımda Elektrik Mühendisliği bölümünün Türkiye’deki iş alanının çok geniş olduğunu fark ettim. Yıldız Teknik Üniversitesi’ni seçmemin nedeni, İstanbul’da ikamet etmemdi. İstanbul dışında da okumak istemediğim için Yıldız Teknik Üniversitesi’ni tercih ettim.