Neden Siemens? Siemens'te nasıl bir çalışma ortamı var? (1 Cevap)

Siemens çok büyük bir şirket ve burada çok güzel bir kampüs var. Her sabah işe geldiğinizde yeşil alanlardan yürüyerek işe başlıyorsunuz. Yaptığınız iş ilerlediğiniz zamana ve bir iş yapmanın verdiği sorumluluk bilincine katkılar sağlıyor. Bunun yanında Siemens’te sizin sözünüze değer veriliyor. Burada her çalışan söz alabiliyor ve fikirlerini belirtebiliyor. Her yöneticinin kapısı açık kalıyor. Herkes kendi yaptığı işin neleri etkilediğini bildiği için her işi zamanında yapmaya çalışıyor. Dolayısıyla Siemens’te birisi sizi ikaz etmeden işinizi tamamlayarak teslim ediyorsunuz. Çok fazla toplantı yapılmasına rağmen güzel bir zaman yönetimiyle bunu her zaman sağlayabiliyorsunuz.

Siemens gibi çok uluslu bir şirkette çalışmanın avantajları nelerdir? (1 Cevap)

Gün içerisinde farklı kültürlere sahip insanlarla çok fazla karşılıklı iş yapıyoruz. Bazen yeri geliyor bizim onları ziyaret etmemiz gerekiyor, bazen de onlar bizi ziyaret ediyor. Bazı durumlarda proje baştan başlıyorsa delegasyon seçenekleri oluyor. Uzun süreli olarak Almanya’da ya da diğer ülkelerde kalıp, o proje hakkında bilgi sahibi olup, Türkiye’ye dönerek projeyi baştan sürdürme gibi olanaklar var. Bu sebepten dolayı çok fazla insanın kendini geliştirmesini ve farklı kültürleri tanımasını sağlıyor.

Siemens'te nasıl bir çalışma ortamı var? (1 Cevap)

Siemens, insana değer veren bir şirket ve bunu her alanda görebiliyorsunuz. Bunu görmek çalışanlara bir güven hissi veriyor. Ayrıca Siemens’te bir Çeşitlilik Kulübü’müz var. Bu kulüpte her türlü çeşitliliğe eşit mesafede olma vizyonuna dikkat ediyoruz. Farklı cinsiyet, yaş, fiziksel görünüm, fikir, inanç gibi çeşitliliklere aynı mesafede yer alıyoruz ve bu farkındalığı arttırmak için bu kulübü kurduk. Ben de bu Çeşitlilik Konseyi’nin bir üyesiyim. Yılın belli günlerinde farkındalığı arttırmak için bazı aktiviteler yapıyoruz. Engelliler Günü ve Diversity Day bunlardan birkaçına örnektir.

Siemens'in şirket kültürünü anlatır mısınız? Siemens'te nasıl bir çalışma ortamı var? (4 Cevap)

Kompleks projelerle uğraşıyorsunuz ve bu projeler çok uzun zamana yayılıyor. Bugünden yarına hemen sonucunu alamadığınız işler var. Dolayısıyla sabır önemli bir kriter. Buradaki ortamda insanların birbirine yaklaşımı, yardımlaşmaları ve bilgi birikimlerini paylaşmaları gibi durumlar var. Ben de ilk işe başladığımda benden kıdemli Mühendis arkadaşlarım sayesinde bütün bu bilgileri öğrenerek devam etme şansı buldum. Bir Mühendislik şirketinde çalışıyorsanız altyapınızı güçlendirmeniz gerekiyor. İş yerindeki yardımlaşma sayesinde de bu süreci kolay bir şekilde atlatıyorsunuz.

Yöneticilikle liderlik arasında nasıl bir fark var? İyi bir lider olmak nasıl özellikler gerektirir? (1 Cevap)

Ben yönetici yerine lider kelimesini daha çok seviyorum. Yönetici olunca adı üstünde yönetiyor gibi olmak lazım. Halbuki yönetici, çalışanların altına alevi verirmiş. Lider de çalışanların gönlüne alev verirmiş. Dolayısıyla altına alev vermek çok insanlık dışı gibi geliyor. Sonuçta neyin altına alev koyuyorsun? Bu yüzden gönüllere dokunmak çok daha etkileyici ve farklı beceriler gerektiriyor. Bunu başardığınızda da her şeyi başarmış oluyorsunuz. Önemli olan; empati kurmak, takım arkadaşlarıyla gerçekten ilgilenmek, onların motive olmaları için altyapı sağlamak, herkesin inanabileceği, inanmayanların zamanla inandırılacağı ortak bir hayal ve vizyon yaratabilmektir. Böylece ateşi koyduktan sonra bir şeyi yönetmek gerekmiyor.

Endüstri mühendisleri için Siemens'te ne gibi kariyer fırsatları yer almaktadır? (1 Cevap)

Öncelikle endüstri mühendisleri Siemens'in Gebze ve Kartal yerleşkelerindeki fabrikalarında üretimin bir çok aşamasında mesleklerinin ana konularından biri ile ilgili iş fırsatı bulabilirler. Tabii ki bununla birlikte ben ticari görevlerde de endüstri mühendislerinin oldukça avantajlı olduklarını düşünüyorum. Süreç yönetimi konusundaki mesleki bilginin de endüstri mühendisliği formasyonu ile örtüştüğünü söyleyebilirim. İşletme konusuna ilgi duyan endüstri mühendisleri ticari aile içerisinde de birçok fırsat bulabiliyorlar.

Siemens'te Employer Branding ile ilgili çalışmaların şu an ne durumda? (1 Cevap)

Geçen yılın sonunda çalışmaları devrettiğim arkadaşım ile çok yakın bir şekilde çalıştığım için bu yıl da işveren marka yönetimiyle alakalı projelere destek vermeye devam ediyorum. Siemens işveren marka yönetimine hem Türkiye hem de global de oldukça önem veriyor. Zira yöneticilerin vizyonu bu yöndeki gelişimlere çok uygun. İçeride sürekli olarak yeni fikirler ortaya çıkıyor ve çalışmalar yapılıyor.
Üniversite ilişkileri anlamında baktığınız zaman Türkiye'nin en önde gelen işverenlerinden bir tanesiyiz; yıllık ortalama kış ve yaz toplam stajyer sayımız 400-450 civarındadır. Stajyerlerimiz öğrencilik hayatları devam ederken Siemens'teki çalışma ortamını deneyimleme şansına sahip oluyor.
Ayrıca 2000 yılından beri süregelen "Geleceğin Profesyonelleri" Bursiyerlik programımızı istikrarlı bir şekilde uyguluyoruz.Yüzlerce öğrenciyle mülakatlar eşliğinde tanışıp onların kariyer beklentilerini anlayıp belirli noktalarda bizlerle irtibatta kalmalarını sağlıyoruz. Örneğin, burs verdiğimiz öğrencilerin kariyer ve bireysel gelişimlerine katkı sağlamak adına çalışanlarımız tarafından mentorluk desteği sağlıyoruz. Dolayısıyla bu değerli program sadece bir para ilişkisinden ibaret değil.
Tabii bu kapsamdaki en değerli çalışmalarımızdan bir tanesi de Siemens Kariyer Şenliği.

Siemens endüstri mühendislerine ne gibi bir kariyer vaad ediyor? (1 Cevap)

Siemens 3000'in üzerinde çalışanı ile oldukça büyük ve sayısız kariyer fırsatı barındıran bir şirket. Buna, Endüstri Mühendislerinin aldığı eğitimden kaynaklı daha çok seçeneğinin bulunmasını da eklersek birçok fırsatla karşılaşabilirsiniz. Örneğin ben Strateji ve iş Geliştirme Bölümü'nde çalışırken, bir Endüstri Mühendisi arkadaşım "Mali İşler" ile ilgili çalışırken, bir diğeri ise "Müşteri İlişkileri Yönetimi" ile ilgili çalışıyor. Daha önce benimle beraber strateji ekibinde çalışan başka bir endüstri mühendisi arkadaşım ise rotasyonla şu an proje yönetimi ekibine geçti. Bu nedenle tavsiyem Siemens'in sosyal medyadaki kariyer (Siemens Kariyer) hesaplarına sık sık göz atıp kendileriyle ilgili pozisyonları incelemeleridir, eminim ilgilerini çekecek fırsatlar bulacaklardır.

Siemens'te yeni mezunları nasıl bir kariyer yolu bekliyor? (1 Cevap)

Okulu bitirip 3 ay sonra işe başladıktan sonra ilk iş deneyimim olduğu için, 5 yıllık tecrübesi olan bir arkadaşımla birlikte çalışmaya başladım. Çünkü her toplantıya ve her probleme beraber yaklaşıyorduk. Yol açıcı olarak gösterdiği faydalar sayesinde problem yaşamadan her yeni konuya alışmamı sağladı. Aynı pozisyondaydık ve o başka bir ürüne bakıyordu, ben başka bir ürüne bakıyordum. Bu şekilde bana destek verdiği için herhangi bir problemle karşılaştığımda çözüm yoluna nasıl gideceğimi veya çözüm yolunu nasıl bulabileceğimi çok rahat bir şekilde gösterdi. Siemens’te en basitinden Excel’den tutun kendi ürün grubunuza göre üretim süreçlerine kadar her türlü eğitimi alarak işe alışabiliyorsunuz. Ayrıca yöneticiler de sizin yeni mezun olduğunuzu bildiği için sürekli destek sağlayarak yaklaşıyorlar. Burada yeni mezunlara güzel bir fayda var ve rahat bir çalışma ortamı yaratılıyor. Bu yüzden ben hiçbir şekilde zorluk yaşamadım. Her seferinde bana destek verecek veya bilgi birikimini paylaşacak tecrübeli bir çalışma arkadaşı yanımda oldu.

Siemens bugün neden bir IT öğrencisi /yeni mezunu için yazılım alanında ideal bir işveren olabilir? (1 Cevap)

Her şeyden önce, Siemens, Türkiye'ye ARGE yatırımı yapan uluslararası bir şirket.
Siemens'te salt bir yazılım yapmıyorsunuz. Daima yazılım dışında bir alanla ilişkiniz oluyor, yani aslında temel (core) mühendislik alanlarını da öğreniyorsunuz. Endüstri yel otomasyon, enerji veya sağlık gibi başka bir teknolojik alanla sürekli iletişiminiz oluyor ve yeni bilgiler öğreniyorsunuz.
Ayrıca, Siemens'te bir yazılımcı tasarım yapıp o tasarımın gerçeklemesini ve testini yapıyor. Yapılan iş kritik olduğundan Siemens ürünlerinin diğer yazılım ürünlerine göre daha dayanıklı olması gerekiyor. Ben, insan -makina arayüzünü oluşturan operatör panelleri üzerinde çalışıyorum. Bu cihazlar temel olarak bir iPad'e benzemekle beraber, bir dizi endüstriyel özelliklere sahip olmaları da gerekiyor. Örneğin yüksek dayanıklılık, uzun ömür ve destek süresi, gerçek zamanlı çalışma…
Bu hedefe ulaşmak yazılımcılar için zorlu olduğu kadar eğlenceli de. Biz Siemens olarak son tüketici ürünleri üretmiyoruz. Bu yüzden genç IT'ciler son tüketicinin görme şansı olmadığı, üretime daha yakın ortamları görme şansını elde ediyor. Bu da genç bir yazılımcının kişisel ve profesyonel gelişimi için çok önemli kazanımlar anlamına geliyor.
Burada yazılım ve o yazılımın hedeflediği ortamı ve etkisini öğreniyorsunuz (fabrika ortamı gibi). Ürettiğimiz ürünleri fabrikada kullanacak profildeki bir çalışanı hayal edip ona göre bir çözüm üretmeniz gerekiyor.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle