27 çalışan, 210 soruya cevap verdi.
#Teknoloji#Üretim#Mühendislik

1 sene boyunca her hafta 3-4 gün işe gittim. Biraz zor oldu ama bana en büyük artısı zamanımı ayarlamayı öğretti. İnanın bana 6'da kalktığımda bile işe mutlulukla gittim.
Siemens'te çalışanlar arasında kuvvetli bir birlik ve beraberlik mevcut. Dostane ve yardımsever bir çalışma ortamı var.
Geçen yılın sonunda çalışmaları devrettiğim arkadaşım ile çok yakın bir şekilde çalıştığım için bu yıl da işveren marka yönetimiyle alakalı projelere destek vermeye devam ediyorum. Siemens işveren marka yönetimine hem Türkiye hem de global de oldukça önem veriyor. Zira yöneticilerin vizyonu bu yöndeki gelişimlere çok uygun. İçeride sürekli olarak yeni fikirler ortaya çıkıyor ve çalışmalar yapılıyor.
Üniversite ilişkileri anlamında baktığınız zaman Türkiye'nin en önde gelen işverenlerinden bir tanesiyiz; yıllık ortalama kış ve yaz toplam stajyer sayımız 400-450 civarındadır. Stajyerlerimiz öğrencilik hayatları devam ederken Siemens'teki çalışma ortamını deneyimleme şansına sahip oluyor.
Ayrıca 2000 yılından beri süregelen "Geleceğin Profesyonelleri" Bursiyerlik programımızı istikrarlı bir şekilde uyguluyoruz.Yüzlerce öğrenciyle mülakatlar eşliğinde tanışıp onların kariyer beklentilerini anlayıp belirli noktalarda bizlerle irtibatta kalmalarını sağlıyoruz. Örneğin, burs verdiğimiz öğrencilerin kariyer ve bireysel gelişimlerine katkı sağlamak adına çalışanlarımız tarafından mentorluk desteği sağlıyoruz. Dolayısıyla bu değerli program sadece bir para ilişkisinden ibaret değil.
Tabii bu kapsamdaki en değerli çalışmalarımızdan bir tanesi de Siemens Kariyer Şenliği.
Her şeyden önce, Siemens, Türkiye'ye ARGE yatırımı yapan uluslararası bir şirket.
Siemens'te salt bir yazılım yapmıyorsunuz. Daima yazılım dışında bir alanla ilişkiniz oluyor, yani aslında temel (core) mühendislik alanlarını da öğreniyorsunuz. Endüstri yel otomasyon, enerji veya sağlık gibi başka bir teknolojik alanla sürekli iletişiminiz oluyor ve yeni bilgiler öğreniyorsunuz.
Ayrıca, Siemens'te bir yazılımcı tasarım yapıp o tasarımın gerçeklemesini ve testini yapıyor. Yapılan iş kritik olduğundan Siemens ürünlerinin diğer yazılım ürünlerine göre daha dayanıklı olması gerekiyor. Ben, insan -makina arayüzünü oluşturan operatör panelleri üzerinde çalışıyorum. Bu cihazlar temel olarak bir iPad'e benzemekle beraber, bir dizi endüstriyel özelliklere sahip olmaları da gerekiyor. Örneğin yüksek dayanıklılık, uzun ömür ve destek süresi, gerçek zamanlı çalışma…
Bu hedefe ulaşmak yazılımcılar için zorlu olduğu kadar eğlenceli de. Biz Siemens olarak son tüketici ürünleri üretmiyoruz. Bu yüzden genç IT'ciler son tüketicinin görme şansı olmadığı, üretime daha yakın ortamları görme şansını elde ediyor. Bu da genç bir yazılımcının kişisel ve profesyonel gelişimi için çok önemli kazanımlar anlamına geliyor.
Burada yazılım ve o yazılımın hedeflediği ortamı ve etkisini öğreniyorsunuz (fabrika ortamı gibi). Ürettiğimiz ürünleri fabrikada kullanacak profildeki bir çalışanı hayal edip ona göre bir çözüm üretmeniz gerekiyor.
İlk günüm stres ve heyecanla başlamıştı. Ancak, yöneticim beni sıcak bir şekilde karşıladı ve bölümdeki çalışma arkadaşlarım ile tanıştırdı. Çalışma ortamının çok dostane olduğunu anladım. Günüm, görev tanımımın detaylarından bir kez daha söz ettiğimiz, şirket ve bölümle ilgili bilgilendirildiğim bir toplantı ile başladı. Yeni çalışma arkadaşlarım beni öğle yemeğine davet ettiler. Ardından, birlikte çalışacağım ekibi daha yakından tanıma fırsatı da buldum. Özetle, donanımlı, tecrübeli, dinamik, sıcak ve genç bir ekiple çalışacak olmak, ilk günümün beklentimin de üstünde mutlu bir şekilde geçmesini sağladı.
Siemens büyüyüp geliştikçe çok fazla bölüm oluştu ve bu bölümlerin içerisinde çok sayıda mühendislik işi yapan çalışanlar bulunuyor. Genel Müdürümüz Hüseyin Bey'in de vizyonel yaklaşımıyla, bu büyüyen yapıyı tek bir çatı altında toplayıp daha etkin ve hızlı karar alabilmesini sağlamak amacıyla Mühendislik Kurulu oluşturuldu.

O ana kadarki tecrübelerim ve şirket içi etkileşimlerimden ötürü bu kurula koordinatör olarak önerildiğimi öğrendim. Koordinatör olarak görevim, kurulun düzenli toplanmasını sağlamak, ajandayı oluşturmak, çalışma gruplarının işleyişini kontrol etmek ve bu süreçlere etkin olarak katılmaktı. Mühendislik Kurulu mühendislikle ilgili tüm konularda değerlendirme ve karar verme sorumluluğuna sahiptir.

Mühendislik Kurulu herkesin beklediği ve istediği bir projeydi. Şirket içi bağları kuvvetlendirecek ve "know-how" paylaşımını arttıracak stratejik bir insiyatiftir.
8 yıldır, Gebze Siemens Fabrikası'nda orta gerilim panolarının montajında çalışıyorum.

Kişiler

Siemens ile ilgili kişiler.

Şilan Yılmaz

Application Specialist, Siemens

Profile Git

Erdem Alptekin

Corporate Technology Director, Siemens

Profile Git

Esra Kent

Chief Sustainability Officer, Siemens

Profile Git

Cihad Epük

Commercial Project Manager, Siemens

Profile Git

Hasan Basri Çetinkaya

Power System Dynamics Team Leader, Siemens

Profile Git

Kemal Karaatlı

Sales Group Manager, Siemens

Profile Git

Doğan Fennibay

Software Architect, Siemens

Profile Git

Simten Güvencer

Commercial Project Manager, Siemens

Profile Git

Gizem Gilik

Human Resources Business Partner, Siemens

Profile Git

Oya Sitilci

CRM Program Manager, Siemens

Profile Git

Ömer Oydaşık

Customer Services Division Director, Siemens

Profile Git

Şebnem Coşkun

Human Resources Specialist, Siemens

Profile Git

Ali Rıza Ersoy

Siemens İcra Kurulu Üyesi, Siemens

Profile Git