Cevaplar 74

Filtrele:Sırala:

Philip Morris / Sabancı INKOMPASS Staj Programı başvuru ve mülakat süreci nasıl ilerliyor? (9 Cevap)

Staj programımıza her sene oldukça büyük sayıda başvuru alıyoruz. Bu sebeple bir takım online test süreçleri ve assessment günleri yapılıyor. Assessment günlerinde adaylara çok farklı vakalar üzerinde çalışma fırsatı sunuyoruz ve günün sonunda staj yerlerine karar veriyoruz. Uzun soluklu ama keyifli bir süreç oluyor.

Philip Morris / Sabancı INKOMPASS Staj Programı için nasıl adaylar arıyorsunuz? (1 Cevap)

3. sınıf ve Master 1 öğrencilerine açık ve İngilizce seviyesinin oldukça önemli olduğu bir program çünkü adayın özellikle projelerde mutlaka İngilizce kullanması gerekiyor. Bambaşka departmanlardan ve bölümlerden öğrencileri kabul edebiliyoruz. Çok farklı üniversitelerden arkadaşlarımız da her sene bizimle beraber oluyor. Burada önemli olan; kişinin analitik becerilerinin kuvvetli olması, takım çalışmasına uygun ve aksiyon odaklı olması, Philip Morris'te gerçekten çalışmak istemesidir.

Philip Morris / Sabancı INKOMPASS Staj Programı size neler kattı? (7 Cevap)

Bu staj programı bana her şeyden önce kurumsal hayatı tanıttı. Bir ofis ortamının ve takımın nasıl olduğunu gösterdi. Ben hem ofiste hem de sahada çalıştım ve böylece her iki tarafı da tanıma imkanı buldum. Ofis ortamını en hareketli ve canlı haliyle görmüş oldum. Dolayısıyla burada olmak size bir takım ruhunu da katıyor ve o takıma ait olduğumu hissediyorsunuz. Size birçok insan yardımcı oluyor ve ortak bir iş ortaya çıkarmak gerçekten motive ediyor. Bunun dışında ben İşletme öğrencisiyim ve çalıştığım departman kendi alanıma uygun olduğu için bana çok fazla pratik sağladı. Böylece okulda öğrendiğim her şeyi pratiğe çevirmiş oldum.

Philip Morris / Sabancı INKOMPASS Staj Programı'nın içeriğinde nasıl eğitimler var? (6 Cevap)

Öncelikli olarak şirket kültürünü tanımanız ve şirketin sizi tanıması gerekiyor. Yöneticinin size nasıl davrandığını analiz etmeniz sizin için de bir eğitim oluyor çünkü bunu hayatınızın kalan kısmında örnek olarak da kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında sürekli online eğitimler oluyor ve bu eğitimler mail olarak bildiriliyor. Bu eğitimler çok kaliteli ve önemli olduğu için kendinizi geliştirmeniz açısından da çok yararlı diye düşünüyorum.

Philip Morris / Sabancı INKOMPASS Stajyerleri ve Yöneticileri arasında nasıl bir iletişim var? (3 Cevap)

Burada stajyerler veya yöneticiler olarak sınıflara ayrılmıyoruz, bence en güzel yanı da bu. Burada herkes birbirine ismiyle veya “sen” şeklinde hitap eder. Dolayısıyla burada çok arkadaş canlısı bir ortam var. Ben yöneticimi benden daha çok şey bilen bir arkadaşım gibi görüyorum ve kendi yöneticimle arkadaşlığı yakaladığımı düşünüyorum. Benim için hem iş hem de sosyal anlamda çok eğlenceli bir süreç olduğundan dolayı burada çalışırken o hiyerarşik düzeni hissetmiyorum.