Cevaplar 74

Filtrele:Sırala:

Philip Morris / Sabancı INKOMPASS Staj Programı başvuru ve mülakat süreci nasıl ilerliyor? (9 Cevap)

Staj programımıza her sene oldukça büyük sayıda başvuru alıyoruz. Bu sebeple bir takım online test süreçleri ve assessment günleri yapılıyor. Assessment günlerinde adaylara çok farklı vakalar üzerinde çalışma fırsatı sunuyoruz ve günün sonunda staj yerlerine karar veriyoruz. Uzun soluklu ama keyifli bir süreç oluyor.

Philip Morris / Sabancı INKOMPASS Staj Programı başvuru ve mülakat süreci nasıl ilerliyor? (9 Cevap)

Daha önce bu staj programına katılan birçok arkadaşım vardı. Onlardan nasıl bir program olduğunu dinlemiştim ve çok hoşuma gitmişti. İnternetten başvurular açılır açılmaz da başvurdum.

İlk aşamada bir CV eleme süreci oluyor ve bu aşamayı geçerseniz iki tane online test alıyorsunuz. Bunlardan ilki daha çok sayısal zeka ve analiz yeteneği üzerine; diğeri ise bir kişilik testi oluyor. Bu testlerin sonuçlarından sonra aranan özelliklere sahip olduğunuz düşünülürse Assessment Center’a davet alıyorsunuz. Assessment Center gün boyunca süren bir etkinlik ve buna yaklaşık 100 kişi katılıyor. Burada çeşitli vaka çalışmaları, grup mülakatları, birebir mülakatlar gibi aşamalar var. Bu aşamalarda da başarılı olursanız özelliklerinize göre size bir proje atıyorlar ve staja başlıyorsunuz.

Philip Morris / Sabancı INKOMPASS Staj Programı başvuru ve mülakat süreci nasıl ilerliyor? (9 Cevap)

Öncelikle internette çeşitli kanallardan bir başvuru yapıyoruz. Ben daha önce arkadaşlarımdan bu programı duydum ve benim için iyi olacağını düşünüp Philip Morris’in internet sitesi üzerinden başvurdum. Ardından bana bir matematik testi yolladılar. Bundan başarılı olunca durumsal karar testi gönderdiler. Bu testi de geçtikten sonra bir günlük Assesment Center’a katıldım. Burada iki grup mülakatı, bir bireysel mülakat, bir de yazılı mülakat olmak üzere dört farklı mülakata katıldım. Bunlardan da başarılı olunca staja seçildim.

Philip Morris / Sabancı INKOMPASS Staj Programı hangi özelliklerinizi geliştirmenizi sağladı? (1 Cevap)

Benim iletişim özelliklerimi çok geliştirdi. İlk defa bir takım içinde olup insanlarla olan ilişkilerimin çok önemli olduğu bir ortama girdim. Birileriyle sürekli interaktif iletişim içindeydik. Böylece iletişimin bana ne kadar büyük kapılar açabildiğini, yaptığım şeyleri doğru anlatmanın ne kadar önemli olduğunu gördüm. Aynı zamanda analitik düşünme becerilerimi de çok geliştirdi. Bu da benim strateji bazlı bir proje üzerinde çalışmam sayesinde oldu çünkü size ilk defa çok büyük bir sorumluluk veriliyor ve bir strateji düzenlemenizi istiyorlar. Bu da sizi analitik olarak çok geliştiriyor.

Philip Morris / Sabancı INKOMPASS Staj Programı için nasıl adaylar arıyorsunuz? (1 Cevap)

3. sınıf ve Master 1 öğrencilerine açık ve İngilizce seviyesinin oldukça önemli olduğu bir program çünkü adayın özellikle projelerde mutlaka İngilizce kullanması gerekiyor. Bambaşka departmanlardan ve bölümlerden öğrencileri kabul edebiliyoruz. Çok farklı üniversitelerden arkadaşlarımız da her sene bizimle beraber oluyor. Burada önemli olan; kişinin analitik becerilerinin kuvvetli olması, takım çalışmasına uygun ve aksiyon odaklı olması, Philip Morris'te gerçekten çalışmak istemesidir.