Cevaplar 8

Yükleniyor...
2,155 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Gözünüzle gördüğünüz herkes perakende bankacılık müşterisidir. Perakende, adı üstünde çoklu işlerin yönetimi demektir. Bunun altında bireysel bankacılık var ve bunun tanımını maaşlı olarak çalışan ve profesyonel meslek sahibi kişiler olarak belirliyoruz.

Perakende bankacılık; bankanın tamamına hizmet eden belli gruplardır. Bankanın mevduat stratejisi ve fiyatlaması, perakende bankacılık altından takip edilir çünkü çoklu sayılara buradan hizmet verilir. Bunun dışında bankanın nerelerde şube açacağı, nerelere ATM koyacağı ve bunların takibi yine perakende bankacılık altından takip edilir. Dolayısıyla perakende bankacılık çoklu adetlere hizmet veren kesim demektir ve bireysel bankacılık bunun bir alt grubudur.

1,100 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İş kollarında Pazarlama ve Satış Ekipleri var. Benim çalıştığım ekip de biri Pazarlama’dan biri de Satış’tan sorumlu olmak üzere iki grup müdürlüğüne bölünmüş durumda.

Satış’tan sorumlu arkadaşlarımız şubelerle daha fazla bir arada olan, Pazarlama’nın çıkardığı ürünleri ve stratejileri onlara anlatıp yol gösteren gruptur. Bizim 700 şubemizdeki 1100 arkadaşımız da bireysel bankacılığın şube tarafındaki sesi oluyor. Onların hedeflerinin takibi, fiyatlamalarının yapılması, sıkıntılarının çözülmesi için diğer genel müdürlük birimleriyle iletişiminin sağlanmasından sorumlu bir Satış Ekibimiz var.

Pazarlama Ekibimizde de segmentlerin yönetimini ve onlardaki öncelikleri belirleyen, Ürün Geliştirme dediğimiz kısımda mevduat ve kredi tarafındaki yeni ürünleri devreye sokan, bunların teknolojiyle olan iletişimini ve yeni ürünler çıkarma safhasını başından sonuna kadar takip edip fiyatlamayı belirleyen bir Ürün Yönetimi kısmı var.

Segment Yönetimi’nde de üst gelir dediğimiz afili segment, özel bankacılık, emekli dediğimiz ve bankamızın üzerine çok fazla odaklandığı bir segment, kitle dediğimiz bunların dışında kalan ama çok sayıda müşterisi olan bir kesim var. Onlara hangi kanallardan hangi ürünlerin sunulması gerektiğini teknoloji veya CRM vasıtasıyla belirleyip bunların planlamasını yapan bir ekipten bahsediyoruz.

403 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Son zamanlarda yaptığımız en önemli proje, emekli bankacılığına ait bir projemizdir. Bugüne kadar kamu tarafından ödenen, ilk emekli olanların maaşları 2015 yılının Eylül ayından itibaren Denizbank’tan ödenmeye başladı. Bu proje, bireysel bankacılıkta safha atlatan, bankayı başka bir konuma getiren bir projeydi çünkü Türkiye’de 11 buçuk milyon emekli var ve yılda 600 bin kişi emekli oluyor. Biz de bunları tespit ederek, sosyal güvenlik kurumlarıyla ve ilgili partilerle görüşmeler yaparak neler sunabileceğimizi anlattık ve onlarla iş birliği anlaşmasına imza attık. Böylece 2015 yılının Eylül ayından itibaren emekli maaşları Denizbank’a yatmaya başladı.

Anlaşma imzalandıktan sonra yapmamız gereken şeyler vardı çünkü biz belli taahhütlerde bulunarak emeklilerin hayatlarını kolaylaştıracağımızı, onlara özel ürünler çıkartacağımızı belirttik. Bunları belli pazar araştırmalarıyla, müşteri görüşmeleriyle, anketlerle belirledik ve bankanın çeşitli birimleriyle birlikte hayata geçirdik.

Bir de bu işin saha tarafı var. Anlaşmayı yapıp ürünü çıkartırsınız, o ürün müşteriyle şubede buluşur. Dolayısıyla şubenin bunu iyi öğrenmesi ve müşteriye iyi anlatması lazım. Biz de bu anlaşmamız başlamadan önce bütün şubelerimizi ziyaret ederek neden bu işe girdiğimizi ve onların neler yapması gerektiğini anlatarak onları bir eğitim sürecine soktuk. Aslında bu, anlaşmanın imzalanmasından genel müdürlükte gerekli hizmet ve ürünlerin hazırlanmasına, şubeye anlatılmasından ve şubenin müşteriye anlatmasına kadar geçen bir süreç. Bir ürün çıkarırken bir ihtiyaç belirlemeniz lazım çünkü o ürün satılmadıktan veya müşteri bundan memnun olmadıktan sonra pek bir işe yaramıyor. Önemli olan o ihtiyacı belirlemek, o ihtiyaca yönelik çözümler üretmek, bunu sahaya ulaştıracak kişilere iyi anlatmak ve iyi öğrenmelerini sağlamaktır.