Omni-Channel Pazarlama

Omni-Channel Pazarlama

2 soruya 2 cevap verildi.

Cevaplar 2

Filtrele:Sırala:

Omni-Channel (Çok Kanallı) Pazarlama nedir? (1 Cevap)

Omni-Channel pazarlamanın bir hikayesi var. Öncelikle müşteriye mağazadan ulaşma amaçlı çıkan Single-Channel dediğimiz bir şey var. Buna bankalar en iyi örnektir çünkü önceden sadece tek bir şube vardı. Ardından hem şube hem telefon bankacılığı hem de internet bankacılığı olarak Multi-Channel yaklaşımı geldi. Omni-Channel kavramı ise tüm bu farklı mecraların arasındaki koordinasyonun ve iletişimin sağlandığı, kullanıcıya deneyiminin yaşatıldığı sistemdir.

Örneğin; mobil uygulamanızdan şubede yapabileceğiniz bir işlem için randevu alıp randevu saatinde şubeye gittiğinizde bireysel temsilcinizin sizi beklemesi, bir kredi başvurusunda bulunduğunuzda sözleşmeyi o aşamada değil de 3 gün sonra iş yerinize gelen bir kurye ile imzalamanız, bununla ilgili bir probleminiz olduğunda da aynı işlem için bir telefon araması yaparak işinizi çözmeniz bir Omni-Channel uygulamasıdır. Bu iş giyim sektöründe İngiltere’de başladı çünkü oradaki insanların AVM’ye gitmeme ve evlerinde kalma kültürleri sektörü biraz itti. Türkiye de buradaki örnekleri daha çok oradaki uygulamalardan alıyor.

Koton’da omni-channel Pazarlama alanında nasıl projeler yürütülüyor? (1 Cevap)

Koton’da yaptığımız ve yapacağımız çok proje var. Örneğin; şu anda online’danoffline’a iletişim ile Koton’daki bir ürünün hangi mağazalarda olduğunu sorgulayabiliyorsunuz. Deneyerek almak isterseniz Koton’com’da ürün beğenip hangi mağazada olduğunu görerek deneyebiliyorsunuz.

Google’a “bana en yakın Koton mağazası” yazdığınızda size Google Maps’tenyeri gösteriyor, çağrı yapabildiğiniz ve yol tarifi alabileceğiniz bir butonun olduğu reklamlar çıkıyor. Bunların hepsi mağaza deneyimini arttırmak için yapılıyor. Ankara Polatlı’da bir mağaza açıldığında sadece Polatlı Starbucks’tacheck-in yapan, yaşam alanını Polatlı olarak seçen veya bu alanın 5 km etrafında olan kullanıcılara Koton reklamı yaparak mağaza trafiğini arttırmaya yönelik aksiyonlar alıyoruz.

Bunun dışında offline kullanıcıların online deneyimlerini arttırmak için ise cadde mağazalarındaki kepenkler kapandığı zaman Koton.com’un hala açık olduğuna dair mesaj gösteriyoruz. Bu bizim satışlarımızı etkilediği için buraya daha çok odaklanıyoruz. Bir ürünün M bedenini istiyorsunuz ama sadece XL kalmış. Etiketin üstündeki QR kodunu kameranızdan okutarak doğrudan Koton.com’a gidip ürünü görebiliyorsunuz ve kapıda ödeme teslimat seçeneğiyle ürünü satın alabiliyorsunuz.

Bunun dışında radyo spotlarında “Mağazamız 15 dakika sonra kapanıyor ama Koton.com hala açık!” şeklinde bildirim yapıyoruz. Kasada sıra bekleyen insanlara ekranlarda Koton.com’un faydalarını anlatan videolar gösteriyoruz.Günün sonunda biraz kanabilizasyon var gibi gözükse de yapılan çalışmalar Omni-Channel kullanıcıların Single-Channel kullanıcılara kıyasla dört kat daha değerli olduğunu gösteriyor.

Bizde telefonla sipariş ve aynı gün teslimat da var. Örneğin; sabah en sevdiğiniz elbisenizi ütülerken yandı ve akşam düğün var. Telefonla bizi arayıp Zeynep Tosun koleksiyonundan bir ürünün akşam 6’ya kadar teslim edilmesini söyleyip o saatte teslim alabiliyorsunuz.

Bunlar çok önemli deneyimler çünkü mağazaya gitme derdi yok. Dört kat daha değerli olduğu ispatlandığı için de şirketin bütün offline kaynaklarını online’ayönlendirmek üzere bu projeleri gerçekleştiriyoruz.

Sırada ne olduğunu düşünürsek, proje ismi Click and Collect olan, internetten verdiğiniz bir siparişi mağazadaki görevlilerden teslim alabileceğiniz bir proje var. Bunun en büyük avantajı; her 10 kullanıcıdan 1 kişiyi mağazaya yollamamızdır. Kullanıcı orada ürünü deneyip, beğenmezse ürünü hemen iade edip veya farklı bir bedeniyle değiştirip, hatta gitmişken ikinci bir alışveriş yapabiliyor. Bu da uplift sağlayacak bir proje.

Buna benzer olarak proje adı In Store Ordering olan, mağazalarda küçük tabletlerle veya QoS’larla ürünün istenilen bedeni yoksa hemen satış temsilcisinin desteğiyle o ürünü Koton.com’dan evinize yollayabilirsiniz.

Dolayısıyla bOmni-Channel projelerinin öncülüğü bizim ekipte yapılıyor. 2 yılda da bayağı bir yol kat ettik.

Kişilerin Çalıştığı Şirketler

Koton

250 soru, 609 cevap.

Kişilerin Üniversiteleri

Boğaziçi Üniversitesi

86 soru, 304 cevap.

Kişilerin Bölümleri