Mercedes-Benz Türk'te Finans üzerine staj yapmak size neler kattı? (1 Cevap)

Okulda her şeyi çok teoride ve temelde alıyoruz. Ben stajım boyunca aldığım bu bilgileri başka eğitimlere katılarak nerelerde ve nasıl kullanabileceğimi, ne şekilde geliştirebileceğimi ve nasıl ilerletebileceğimi öğrendim.

Mercedes-Benz Türk'te PEP Stajyeri olmak için nasıl özellikler gerekir? (5 Cevap)

Gözlemlediğim kadarıyla işini iyi yapan, vazgeçmeyen, çalışkan ve yaptığı işte dürüst olan kişiler aranıyor. Bunun yanında iletişim becerilerinin yüksek olması gerekiyor çünkü stajyer hangi departmanda çalışırsa çalışsın mutlaka birileriyle iletişim kurması gerekiyor.

Bilgi Teknolojileri (IT) üzerine çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Gözlemlediğim kadarıyla işini iyi yapan, vazgeçmeyen, çalışkan ve yaptığı işte dürüst olan kişiler aranıyor. Bunun yanında iletişim becerilerinin yüksek olması gerekiyor çünkü stajyer hangi departmanda çalışırsa çalışsın mutlaka birileriyle iletişim kurması gerekiyor.

Mercedes-Benz Türk PEP Stajyer Geliştirme Programı size neler kattı? (5 Cevap)

Daha mezun olmadan iş hayatını gördüm. Hangi işi yaparsam seveceğimi ve hangi departmanda daha mutlu olabileceğimi fark ettim. Bir bakıma insan kendini keşfediyor ve üniversite son sınıf öğrencisi için bu çok önemli bir şey çünkü hepimizin kafasında farklı sorular var. Bence başarı ancak insanın sevdiği işi yapmasıyla mümkün oluyor. Dolayısıyla okul sonlanmadan ne yapmak isteyip istemediğim konusunda yol gösterdi diyebilirim.

Neden Mercedes-Benz Türk PEP Stajyer Geliştirme Programı'nı tercih ettiniz? (5 Cevap)

Dünyanın neresine giderseniz gidin Mercedes’in adının her yerde geçmesi beni en çok cezp eden şeydi. Mercedes, Alman kökenli bir firma ve merkezi Almanya Stuttgart Feuerbach’ta. Aslında Alman menşeili okullarda okumuş birisi değilim fakat Alman sistemi her zaman hoşuma gitti ve bundan dolayı Mercedes’in bana uygun olacağını düşündüm. Pek çok yerden staj için kabul aldım ama dünyanın neresine giderseniz gidin Mercedes’in bir etiketi, kendine has bir duruşu ve özelliği olmasından dolayı Mercedes-Benz Türkiye’yi tercih ettim.

Mercedes-Benz Türk PEP Stajyer Geliştirme Programı başvuru süreci nasıl işliyor? (5 Cevap)

Mercedes-Benz’in web sitesinde ilan açılıyor ve siz orada bir form dolduruyorsunuz. O formda kendinizle ilgili bilgiler yazmanız isteniyor ve o form CV’ye benzer bir hale geliyor. Verdiğiniz bilgiler uygun görülürse size görüşme için mail atılıyor. Görüşmeye kabul edildiğinizde ilgili departmana veya lokasyona gidiyorsunuz. Benim ilk görüşmem otobüs ve kamyon üretiminin ve yönetiminin yapıldığı, Planlama ve Rollout kısmında bulunanHoşdere fabrikasında oldu.İlk görüşmeye gittiğiniz zaman size sayısal, sözel, genel yetenek gibi belirli testler veriliyor, çeviri yapmanız isteniyor ve Excel testi veriliyor. Bu testlerden geçtikten sonra İK’dan birisi sizinle görüşmeye geliyor ve yaklaşık 10-15 dakika süren sohbet havasında bir konuşma yapıyorsunuz. Bu konuşmanın sonucundakabul edildiyseniz yaklaşık 3-4 hafta sonra işlerin asıl başladığı ikinci görüşme oluyor. Ben ilk görüşmeden sonra ikinci görüşmede anlaşmaya oturacağımızı düşünmüştüm. Benim ikinci görüşmem İstanbul’un büyük otellerinden birinde yapıldı ve oldukça zordu.Bu assessment aşamasında ekip içi ve tek çalışma, sunum, hitap ve sayısal yeteneğinizin olması gerekiyor. Bunların hepsini belirli bir sürede yapıyorsunuz. Ekip çalışmasında tüm ekibin problemi çözüp sunması yaklaşık 40 dakikalık bir süreç içinde gerçekleşiyor, bize verilen vaka da çok kolay bir vaka değildi. Bu ekip çalışmasına ara verildikten sonra tekli çalışmaya geçiyorsunuz ve ilk vaka analizinin devamı olan bir vaka çözüyorsunuz. Bu yüzden ilk vakayı pek unutmamanız gerekiyor. Tüm bu sürecin ardından tekli yaptığınız vakanın çözümünü yüksek kademeli ilgililerin karşısına sunuyorsunuz. Ben 7 kişiye sunmuştum ve bu aşama çok heyecanlıydı çünkü burada sunum yeteneğinize vekendinizi nasıl ifade ettiğinize bakılıyor. Ne olursa olsun psikolojik baskı altında oluyorsunuz çünkü tanımadığınız önemli insanlar karşınızda duruyor ve bunları belirli bir sürede yapmanız gerekiyor. Bu aşamaları geçtikten sonra bahsettiğim kişilerle sohbet ediyorsunuz ve sonucu bekliyorsunuz. Yaklaşık 2-3 hafta sonra da bununla ilgili bir cevap geliyor.Ben uzun dönem staja kabul edilenlerdenim. İkinci görüşmeye kabul edilen kişiler aynı zamanda yaz stajına da kabul ediliyorlar. Ben yaz stajımı Mercedes-Benz Türk’te yapamadım, Almanya’da yaptım ve oradan döndükten sonra uzun dönem stajıma başladım, şu anda ona devam ediyorum. 

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle