Cevaplar 159

Yükleniyor...
11,984 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü çok teknik ve dünyada en hızlı gelişen bir disiplin çünkü her gün yeni bir teknoloji çıkıyor ve artık hızına ayak uyduramayacak bir düzeye gelmek üzereyiz. Dolayısıyla böyle dinamik ve değişken bir bölümde okumak size bir güven veriyor, dünyaya çok farklı bakıyorsunuz.

Mesela çok uzak bir mesafedeki iki şey, arada herhangi bir kablo bağı olmadan nasıl haberleşebiliyor? El boyutundaki bir cep telefonu artık milyon tane işlem yapabiliyor ama boyutu nasıl bu kadar küçük olabiliyor? Küçükken kendime sorduğum bu soruların cevaplarını yavaş yavaş alabilmenin beni en çok mutlu eden şeylerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Benim bölümüm beni çok heyecanlandırıyor, bu bölüme çok isteyerek girdim. Bu yüzden bölümümden mutluyum ve bana çok fazla şey katıyor. Sadece teknik anlamda değil, olaylara farklı açılardan da bakmanızı sağlıyor ve bu olumlu bir etken olarak karşınıza çıkıyor.

 

11,093 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Matematik bölümü mezunlarının iş alanı çok geniş çünkü eğitim sırasında uygulamaya ve mühendisliklere yönelik dersler alıyorsunuz. Bence en önemlisi matematik bölümünün IT teknolojilerine olan yadsınamaz bağıdır. Dolayısıyla mezunlar bizim gibi kurumsal şirketlerin IT departmanlarında ya da teknoloji şirketlerinde çok rahat bir şekilde yer edinebiliyorlar.

10,819 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Word, Excel, PowerPoint gibi alışılagelmiş paket programlarını iyi bir şekilde bilmelerini fakat Excel’i çok iyi bir şekilde öğrenmelerini, İngilizce ve Almanca dillerini geliştirmelerini tavsiye ederim. Alman menşeili bir firma olduğu için Almanca dökümanlar epey bir fazla fakat İngilizcelerinin gerçekten çok iyi olması gerekiyor. Bunun dışında ekip çalışmasına yatkın olmaları, hatalarını kabul edebilmeleri ve bir hatayla karşılaştıklarında hemen yılmamaları gerekiyor. Sonuçta insanlar orada birbirlerine bir şeyler öğretmeye çalışıyor ve hata yapmak kesinlikle ayıp bir şey değil. Dolayısıyla o insanlar hep sizi düşündüğü için hata yapmaktan korkmayın.

Bunun dışında tek çalışabilmek, yalnız kalındığında sorumluluk üstlenebilmek, kendini iyi ifade edebilmek ve kendine güvenebilmek çok önemli çünkü yaptığınız işler Mercedes gibi büyük bir firmanın yürüttüğü projeler oluyor. Hata kabul etmiyor demeyelim ama yüksek hassasiyet gerektiriyor ve bu hassasiyet sizin kişisel becerinizle en yüksek düzeye çıksa da, yine siz kendi becerilerinizle bunu en iyi şekilde tamamlayabiliyorsunuz.

10,678 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mercedes-Benz’in web sitesinde ilan açılıyor ve siz orada bir form dolduruyorsunuz. O formda kendinizle ilgili bilgiler yazmanız isteniyor ve o form CV’ye benzer bir hale geliyor. Verdiğiniz bilgiler uygun görülürse size görüşme için mail atılıyor. Görüşmeye kabul edildiğinizde ilgili departmana veya lokasyona gidiyorsunuz. Benim ilk görüşmem otobüs ve kamyon üretiminin ve yönetiminin yapıldığı, Planlama ve Rollout kısmında bulunanHoşdere fabrikasında oldu.

İlk görüşmeye gittiğiniz zaman size sayısal, sözel, genel yetenek gibi belirli testler veriliyor, çeviri yapmanız isteniyor ve Excel testi veriliyor. Bu testlerden geçtikten sonra İK’dan birisi sizinle görüşmeye geliyor ve yaklaşık 10-15 dakika süren sohbet havasında bir konuşma yapıyorsunuz. Bu konuşmanın sonucundakabul edildiyseniz yaklaşık 3-4 hafta sonra işlerin asıl başladığı ikinci görüşme oluyor. Ben ilk görüşmeden sonra ikinci görüşmede anlaşmaya oturacağımızı düşünmüştüm. Benim ikinci görüşmem İstanbul’un büyük otellerinden birinde yapıldı ve oldukça zordu.

Bu assessment aşamasında ekip içi ve tek çalışma, sunum, hitap ve sayısal yeteneğinizin olması gerekiyor. Bunların hepsini belirli bir sürede yapıyorsunuz. Ekip çalışmasında tüm ekibin problemi çözüp sunması yaklaşık 40 dakikalık bir süreç içinde gerçekleşiyor, bize verilen vaka da çok kolay bir vaka değildi. Bu ekip çalışmasına ara verildikten sonra tekli çalışmaya geçiyorsunuz ve ilk vaka analizinin devamı olan bir vaka çözüyorsunuz. Bu yüzden ilk vakayı pek unutmamanız gerekiyor. Tüm bu sürecin ardından tekli yaptığınız vakanın çözümünü yüksek kademeli ilgililerin karşısına sunuyorsunuz. Ben 7 kişiye sunmuştum ve bu aşama çok heyecanlıydı çünkü burada sunum yeteneğinize vekendinizi nasıl ifade ettiğinize bakılıyor. Ne olursa olsun psikolojik baskı altında oluyorsunuz çünkü tanımadığınız önemli insanlar karşınızda duruyor ve bunları belirli bir sürede yapmanız gerekiyor. Bu aşamaları geçtikten sonra bahsettiğim kişilerle sohbet ediyorsunuz ve sonucu bekliyorsunuz. Yaklaşık 2-3 hafta sonra da bununla ilgili bir cevap geliyor.

Ben uzun dönem staja kabul edilenlerdenim. İkinci görüşmeye kabul edilen kişiler aynı zamanda yaz stajına da kabul ediliyorlar. Ben yaz stajımı Mercedes-Benz Türk’te yapamadım, Almanya’da yaptım ve oradan döndükten sonra uzun dönem stajıma başladım, şu anda ona devam ediyorum.