Cevaplar 128

Filtrele:Sırala:

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü size neler kattı? (2 Cevap)

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü çok teknik ve dünyada en hızlı gelişen bir disiplin çünkü her gün yeni bir teknoloji çıkıyor ve artık hızına ayak uyduramayacak bir düzeye gelmek üzereyiz. Dolayısıyla böyle dinamik ve değişken bir bölümde okumak size bir güven veriyor, dünyaya çok farklı bakıyorsunuz.

Mesela çok uzak bir mesafedeki iki şey, arada herhangi bir kablo bağı olmadan nasıl haberleşebiliyor? El boyutundaki bir cep telefonu artık milyon tane işlem yapabiliyor ama boyutu nasıl bu kadar küçük olabiliyor? Küçükken kendime sorduğum bu soruların cevaplarını yavaş yavaş alabilmenin beni en çok mutlu eden şeylerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Benim bölümüm beni çok heyecanlandırıyor, bu bölüme çok isteyerek girdim. Bu yüzden bölümümden mutluyum ve bana çok fazla şey katıyor. Sadece teknik anlamda değil, olaylara farklı açılardan da bakmanızı sağlıyor ve bu olumlu bir etken olarak karşınıza çıkıyor.

 

Mercedes-Benz Türk'te çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Word, Excel, PowerPoint gibi alışılagelmiş paket programlarını iyi bir şekilde bilmelerini fakat Excel’i çok iyi bir şekilde öğrenmelerini, İngilizce ve Almanca dillerini geliştirmelerini tavsiye ederim. Alman menşeili bir firma olduğu için Almanca dökümanlar epey bir fazla fakat İngilizcelerinin gerçekten çok iyi olması gerekiyor. Bunun dışında ekip çalışmasına yatkın olmaları, hatalarını kabul edebilmeleri ve bir hatayla karşılaştıklarında hemen yılmamaları gerekiyor. Sonuçta insanlar orada birbirlerine bir şeyler öğretmeye çalışıyor ve hata yapmak kesinlikle ayıp bir şey değil. Dolayısıyla o insanlar hep sizi düşündüğü için hata yapmaktan korkmayın.

Bunun dışında tek çalışabilmek, yalnız kalındığında sorumluluk üstlenebilmek, kendini iyi ifade edebilmek ve kendine güvenebilmek çok önemli çünkü yaptığınız işler Mercedes gibi büyük bir firmanın yürüttüğü projeler oluyor. Hata kabul etmiyor demeyelim ama yüksek hassasiyet gerektiriyor ve bu hassasiyet sizin kişisel becerinizle en yüksek düzeye çıksa da, yine siz kendi becerilerinizle bunu en iyi şekilde tamamlayabiliyorsunuz.