Cevaplar 1

Yükleniyor...
619 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Dijital Kuşak Bankacılığı 2012 yılında Türkiye’de ilk kez Denizbank tarafından doğrudan CEO’ya raporlanacak şekilde kuruldu. CDO (Chief Digital Officer) kavramı da Denizbank tarafından 2012 yılının Mart ayında ilk kez Türkiye’ye getirildi ve ayrı bir iş olarak kuruldu. Bugün sektörde kullanılan alternatif dağıtım kanalları lafları kullanılıyor ve doğrudan Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı altında bu iş ele alınıyor. Siz bunu farklı bir iş kolu olarak ele aldığınızda vizyon olarak dijital bankacılık veya dijitalleşme işi sadece bireysel bankacılığı değil; kobi, kurumsal, tarım bankacılıklarını ve hatta İnsan Kaynakları’nı da ilgilendirir. Bu yüzden bunu farklı ele almak gerekir.

CDO'nun püf noktası da; Genel Müdür Yardımcımızın Denizbank İcra Kurulu'nda koltuğu olmasıdır. Yani dijital konularda yetkili olan Genel Müdür Yardımcısı markanın bina alım kararlarında oy hakkına sahiptir. Dijitalleşmeyle ilgili kafasını çalıştıran ve o tarafta bankayı şekillendiren bir üst yönetici, bankanın diğer tüm kararlarında oy hakkına sahiptir.

2012'de kurulduk ve 5 yıl geçmesine rağmen çok hızlı değiştik. Ben şu anda Grup Müdürü olarak çalışıyorum ama CDO Yardımcısı da diyebiliriz. Altımızda çok çeşitli grupların genel koordinasyonundan sorumluyuz ve Denizbank'ın dijitalleşmesiyle ilgili tüm ihtiyaçları iş kolumuzla karşılamaya çalışıyoruz. Bunu sadece mobil bankacılık gibi algılamamak lazım. En çok çalıştığımız departmanlardan birisi de İnsan Kaynakları Departmanı'dır. Dijital transformasyona ciddi anlamda emek harcıyoruz, ben de tüm koordinasyondan sorumluyum diyebilirim.