Social Impact Award Türkiye

Genç sosyal girişimleri destekleyen program Social Impact Award Türkiye'nin kuluçka dönemi başvuruları açıldı! Seçilecek 8 girişimin arasında yerini almak için hemen başvur!

Cevaplar 5

Social Impact Award, son 10 yılda 20'den fazla ülkede, sayısız genci sosyal etki odaklı girişimler kurmaları yönünde desteklemiş ve ödüllendirmiş bir program. Impact Hub Istanbul olarak bu sene bu programı ilk kez Türkiye’deki gençlerle buluşturuyoruz. Program, girişimcilik konusunda farkındalık artırma amaçlı atölye çalışmaları düzenleyerek, gençlerin sosyal çevresine faydalı olma isteğini bir niyetten öteye taşıyarak gelecek vaat edengirişimler yaratabilmeyi amaçlıyor. Bunun için gençlere gerekli becerileri öğreterek ve ilgili ağlara erişimlerini sağlayarak onları destekliyor. Kuluçka programının sonunda ise en iyi ekipleri, projelerini hayata geçirecek ilk adımları atabilmeleri için Social Impact Award ile ödüllendiriyor.

SIA Türkiye, 14-30 yaş arası, özellikle sosyal etki yaratacak fikir ve projelerini duyurma ve geliştirme yolunda bir yol haritasına ihtiyacı olan erken aşama genç sosyal girişimcilere yönelik bir program.

Kuluçka dönemi, 14-30 yaş arasında, sosyal etki odağında geliştirdiği girişim fikri ile fark yaratmayı hedefleyen, çevresel sorunlara kalıcı ve yenilikçi bir bakış açısıyla çözüm sunan girişimlere açıktır. Program ana hedeflerinden olan erken aşama desteğini güçlendirmek amacıyla, kuluçka dönemi daha önce uzun bir kuluçka dönemine katılmamış veya 20.000 TL’den daha fazla destek almamış tüm girişimlere açıktır. 20 Haziran sonrasında yapılacak değerlendirme ile 8 girişim kuluçka dönemine kabul edilecektir.

Programa yapılan tüm başvurular arasından seçilecek 8 genç girişimci ekibi Social Impact Award Kuluçka Programı finalisti olacak. Kuluçka programına katılmaya hak kazanacak 8 girişimci ekip; Finance in Motion desteği ile gerçekleşecek 3 günlük Social Impact Bootcamp’e katılma şansını elde edecek. Bootcamp’te iş modellerini şekillendirdikten sonra 2.5 aylık kuluçka  süresince; girişimciler iş fikirlerini destekleyecek strateji, finans, pazarlama alanlarının önde gelen deneyimli iş insanları ile bir araya gelerek çeşitli atölye, seminer ve eğitimlere de katılma şansı elde edecek ve girişimlerinin özelleştirilmiş ihtiyaçlarına yönelik mentorluk desteği alacak. Program sonunda 8 genç girişimci ekipten 3'ü Social Impact Award ile ödüllendirilecek ve 10.000 TL para ödülünün de sahibi olacak.

Impact Hub Istanbul olarak önceliklerimizden biri de gençler arasında etki odaklı girişimcilikle ilgili farkındalık yaratmak, onları bu konuda geliştirmek ve sosyal girişimcilik ekosisteminin çok ihtiyacı olan erken aşama girişim sayısının artmasını sağlamak. Bu nedenle 20 senedir dünyanın farklı yerlerinde kendini kanıtlamış, gençlere etki odaklı fikirlerini hayata geçirirken ihtiyaçları olan tüm araçları sağlayan bu önemli programı Türkiye’ye getirmek için çok çalıştık.
Gençlerin, sosyal sorunların çözümüne girişimcilik temelli olarak aktif katılımlarının, geleceği çok daha güzel bir yer yapacağına inanıyoruz. Bu inançla genç girişimcileri Impact Hub Istanbul öncülüğünde Social Impact Award programına davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Programa katılan erken aşama fikirlerin gelişimi ile birlikte, önümüzdeki iki yıl içinde Social Impact Award sürecinin çıktıları, bu programın öneminin de doğrudan kanıtı olacaktır.