Cevaplar 19

Filtrele:Sırala:

BAT Experience Proje Stajyerleri arasında nasıl bir iletişim var? (2 Cevap)

Biz burada çok şanslıyız çünkü 7 stajyeriz ve hepimiz çok farklı departmanlardan ve okullardan geliyoruz. Buraya gelmeden önce burada nasıl bir ortam olacağıyla ilgili biraz kaygım vardı çünkü Samsun’da tanıdığım yoktu. Bu yüzden buradaki stajyerlerle iyi anlaşmak yazı güzelleştirebilecek bir şey diyebilirim. Biz stajyerlerle çok iç içeyiz. Beraber çalışıyoruz, beraber takılıyoruz ve günün sonunda da beraber oluyoruz. Bu bir zorunluluk gibi değil çünkü biz birbirimizle vakit geçirmekten keyif alıyoruz. Tabii ki bu biraz şans meselesi, böyle de denk gelmeyebilir ama buradaki insanlar stajyerlerin beraber takılması için onlara ortak projeler vererek destekliyorlar. Bu yüzden her şey güzel gidiyor.

BAT Experience Proje Stajyeri olarak BAT Samsun Fabrikasındaki çalışma ortamını anlatır mısınız? (2 Cevap)

BAT Journey’e internetteki kariyer sayfalarını gezerken denk geldim. Başvurduktan sonra bir günlüğüne Samsun’u ve Samsun fabrikayı ziyaret etmek üzere davet edildik ve güne kahvaltıyla başladık. Kahvaltıda bize Liderlik Ekibi de eşlik etti ve gün boyunca bizimle vakit geçirdiler. Bu etkinliğin belki de en önemli yanı etkinlik süresince Liderlik Ekibiyle ve diğer katılımcılarla birlikte yaptığımız networking imkanıydı. Günün devamında BAT Samsun fabrikasını daha yakından tanıyabileceğimiz bazı vaka çalışmaları, oyunlar ve etkinlikler düzenlendi. Bu süreçte bize BAT’deki iş imkanlarından bahsedildi ve şirket kültürünü görüp fabrika alanını gezmiş olduk. Günün sonunda da Atakumsahiline gittik ve gün batımında kahve içerek Samsunlu birinin günü nasıl noktaladığını gördük.

BAT Experience Proje Stajı kapsamında üzerinde çalıştığınız projelere örnek verebilir misiniz? (4 Cevap)

Ben Mühendislik Departmanı’nın Proje Bölümü’nde çalışıyorum. Benim projem, yeni alınacak bir makinenin proje planlamasını yapmak üzerine. Bu projede ilk satın alma aşamasından insan kaynağına, bütçesine, fabrikada nereye kurulacağına ve lojistiğine kadar her şeyin planlamasını yapıyoruz. Bu planlamaları yaparken de dünyada kullanılan bir proje planlama sistematiğini kullanıyoruz. Bu sistematikle de projenin bireysel değil ortak bir proje olması için çabalıyoruz. İleride ben bu projeyi bırakıp gidersem benden sonra gelecek insanın bu projeyi anlayıp bu projeye devam edebilmesini sağlamak için çok sistematik, düzenli ve dosyalı bir şekilde ilerlemeye çalışıyoruz.

BAT Experience Mühendislik Proje Stajyeri olarak bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Sabah şirkete gelince Proje Menajeri arkadaşımla fabrika gezisine çıkarak makineleri inceliyorum ve önceki gece ne gibi sıkıntıların çıktığını gözlemliyorum. Ardından üretim müdürleri ve üretim hattında çalışan arkadaşlarla DDS adı verdiğimiz ve önceki gece oluşan sorunları incelediğimiz toplantılar yapıyoruz. Toplantıda bu sorunları nasıl çözebileceğimizi ve üretimin verimini arttırmak için neler yapabileceğimizi tartışıyoruz. Daha sonra ben ofise geri dönüp kendi projem üzerinde çalışmaya devam ediyorum ama sürekli olarak sahaya gidip geliyorum. Benim departmanım Üretim bölümüyle daha iç içe bir bölüm olduğu için üretim hattını fazlaca inceleme şansı bulabiliyorum. Ayrıca diğer departmanlara da oldukça işimiz düşüyor. Projenin içinde Finans ve İnsan Kaynakları olduğu için her bölümle iletişim halindeyiz. Bu şekilde diğer bölümleri de tanıma ve oradaki insanlarla network oluşturma şansım oluyor.

BAT Experience Proje Stajı kapsamında üzerinde çalıştığınız projelere örnek verebilir misiniz? (4 Cevap)

İnsan Kaynakları Stajyeri olarak üç temel projem var. Bunun yanında departmanın günlük işlerine de yardımcı oluyorum. Bu üç projenin amacı, BAT Samsun fabrikasının İşveren Markasını daha iyi bir noktaya getirmeyi amaçlıyor. Bu projeleri yaparken içeride hem farklı departmanlarla çalışma fırsatı yakalıyorum hem de dışarıda tedarikçilerle çalışıyorum. Mühendislik altyapısından gelen birisi olarak İnsan Kaynakları’nda staj yapmak sisteme ve organizasyona çok farklı bir açıdan bakmamı sağladı.Burada sizden projenizi bitirip gitmeniz beklenmiyor. Projenizi bitirirken bir yandan da projenin içine kendinizden bir şeyler katmanız, burada bulunduğunuz sürece katma değer sağlamanız bekleniyor. Bu ilk başta kulağa zor bir şeymiş gibi gelse de süreç içerisinde sizi zorlayarak hem yaratıcılığınızın hem de potansiyelinizin açığa çıkmasını sağlıyor.