Cevaplar 16

Sırala:
Fadime Üney Yüksektepe
İstanbul Kültür Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr.

Staj yapmak çok önemli çünkü biz derste teorik bilgiler öğretiyoruz. İş hayatında gerçek bir veri üstünde problemleri analiz etmek ve çözmeye çalışmak öğrencilerin derste öğrendikleri bilgileri pekiştirecek ve iş hayatına hazırlayacaktır. Bunun yanı sıra iş hayatındaki sorumlulukların dağıtılması, ast-üst ilişkileri, insan ilişkileriyle ilgili bilgileri öğrenip deneyimleyeceklerdir çünkü mezun olduktan sonra başarıları hem insan ilişkilerine hem de kendi bilgilerine dayalı olacaktır. Dolayısıyla stajlar bunların hepsini geliştirmek için bir imkan oluyor diye düşünüyorum. Son olarak işle ilgili bağlantılarını kuvvetlendirip geliştireceklerdir. İş hayatına atılmadan önce kontakt kişileri edinerek iş hayatına atılmalarına yardımcı olacak kişilerle birlikte olacaklardır.

İşletme bölümü çok genel bir bölüm olduğu için, öğrenciler mezun olduktan sonra hangi alana yöneleceğini bilememe gibi sorunlar yaşayabiliyor. Ben de böyle bir sıkıntı yaşamıştım. Öğrenciler olabildiğince farklı departmanlarda staj yaparak hangi alanda kariyer hedeflediklerini keşfedebilirler. Örneğin; İnsan Kaynakları’nı hedeflemek isteyenler, farklı sektörlerden firmalarda staj yaparak hangi sektörün onlara daha uygun olduğunu görebilirler. Bu anlamda kendilerini ve ne iş yapmak istediklerini keşfetmeleri ve nasıl bir çalışma ortamı istediklerini öğrenebilmeleri için olabildiğince uzun sürelerde staj yapmaları önemli diye düşünüyorum.

Okulda teorik bilgilerle, derslerle ve ödevlerle vakit geçiriyoruz. Sosyal hayata da vakit ayırıyoruz ama işe başladığımızda okuldaki ders zihniyetinden biraz daha farklı bir ortama giriyoruz. Sorumluluklarımızı yerine getirmediğimizde daha ciddi sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Staj da bence okuldaki bu eksikliği kapatan en iyi oluşumdur. Kişi ne kadar çok staj yaparsa, iş hayatında nasıl davranması gerektiğini o kadar iyi idrak eder. Ben de bu yüzden fazla staj yapmıştım ve şu anda yaptığım şey de staj gibi bir şey. Staj bence bu yüzden güzel bir kariyer hedefidir.
Prof. Dr. Canan Atılgan
Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi
Kalite Kontrol, Ar-Ge ve Üretim departmanlarında staj yaptım. Bu departmanlarda staj yaparak bilgilerimi pratiğe dönüştürme fırsatı buldum ve bu sayede farklı sektörleri tanıdım. Örneğin; kozmetikte staj yaptığım için kozmetiğin yapısını anladım. Üretim departmanlarında staj yaparak bu departmanın bana uygun olup olmadığını sorguladım. Sonuç olarak Üretim departmanında çalışmayı sevdiğim için geleceğimi burada devam ettirmeye karar verdim.

Staj yaparken neleri isteyip istemediğinizi anlayabiliyorsunuz. Ben neleri istediğimi tanıyarak ve istemediklerimi eleyerek başladım. Mali İşler’de bir stajım oldu ve Mali İşler’in veya oturarak bir işyapmanın beni tatmin etmeyeceğini anladım. Bu durumda alanım biraz daha daraldığı için ya İnsan Kaynakları ya da Pazarlama gibi bir rol seçeceğimi düşündüm.

Staj yapmak, stajyerlerin kendilerini tanımalarını, işleri deneyimlemelerini, sınırlarınıbilmelerini veya daha fazlasını yapabileceklerini görmelerini ve bunları kıyaslamalarını sağlayacaktır diye düşünüyorum çünkü hem iş deneyimi oluyor hem farklı alanlarda farklı insanlar tanımış oluyorsunuz. Bu yüzden ilerisi için daha sağlam bir basamak olacağını düşünüyorum.

Ben TürkTraktör’de çalışmayı çok istedim. Hatta Tarım Makineleri Teknolojileri’ni seçmemin sebebi de TürkTraktör’de çalışmak istememdi. Çalışmak istediğim firmanın nasıl bir yapıda olduğunu ve kimlerin çalıştığını görebilmek için de staj yapmam gerekiyordu, ben de buraya staj için başvurdum.

Bu noktada staj için önerebileceğim şey; hedeflediğiniz, çalışmak istediğiniz, merak ettiğiniz yerlerin olmasıdır. Bu size çok ciddi katkılar sağlayacaktır çünkü işe başladığınız anda orayı ve yapılan işleri belki beğenmeyeceksiniz veya mutlu olmayacaksınız. Bunu fark etmek için çok güzel bir fırsat diye düşünüyorum çünkü her şeyi çok net bir şekilde görüyorsunuz ve ciddi sorumluluklarınız olmasa da çok fazla sorumluluğunuz var. Bu sayede her şeyi öğrenebildiğiniz için iş konusunda da çok yardımcı oluyorsunuz.

Hepimiz bir kampüs içerisinde 5 yıl geçirip çok şey öğrendiğimizi sanıyoruz ama okurken sektörü, çalışmak istediğimiz ve ileride hayatımızın çoğunu geçireceğimiz departmanı hiç görmüyoruz. Bence öğrencilerin bu alanı keşfetmeleri, hangi sektörde çalışmak istediklerini, potansiyellerinin ve özelliklerinin en çok nelere uyduğunu anlamaları çok önemli. Dolayısıyla okul sürecince en az 2-3 staj yapmak öğrencinin kişisel gelişimi için çok önemli oluyor.

Staj yapmak öğrenciler için çok önemli. Bu yüzden birşeyleri görüp tanımamız, kendimize uygun olanı tanımlamamız ve bir sonuca ulaşmamız lazım. Bu sırada hata yapabiliriz ama öğrenci olduğumuz için bunun herhangi bir yaptırımı yok. Bu yüzden hata yapmaktan korkmamıza gerek yok. Kendimizi ve yapacağımız işleri tanımak, korkmadan stajı tamamlamak çok önemli.

INKOMPASS Staj Programı çok güzel bir program çünkü staj iki cycle’dan oluşuyor. Bu yüzden iki farklı departmanı görme şansımız var. Bu sayede hangisine daha uygun olduğumuzu buluyoruz ve kendimizi değerlendirip adımlarımızı buna göre atabiliyoruz.

İlgili Şirketler

Anlatsın

40 soru, 262 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Unilever

57 soru, 121 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

13 soru, 19 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Hepsini Göster (50)
Migros

192 soru, 354 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.

Doğuş Otomotiv

53 soru, 97 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

Userspots

8 soru, 40 cevap.

Burgan Bank

60 soru, 128 cevap.

Ak Gıda

23 soru, 24 cevap.

British American Tobacco

124 soru, 247 cevap.

Perfetti Van Melle

70 soru, 152 cevap.

BSH

102 soru, 272 cevap.

Vodafone

100 soru, 132 cevap.

Kraft Heinz

41 soru, 68 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru, 318 cevap.

Doğuş Oto

52 soru, 76 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Ipsos

32 soru, 55 cevap.

Huawei

73 soru, 118 cevap.

Abdi İbrahim

89 soru, 245 cevap.

EY Türkiye

89 soru, 157 cevap.

TAYSAD

76 soru, 69 cevap.

AXA SİGORTA

52 soru, 110 cevap.

TürkTraktör

63 soru, 110 cevap.

Microsoft

59 soru, 101 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

Bain & Company

27 soru, 44 cevap.

Garanti Bankası

78 soru, 183 cevap.

Penti

73 soru, 150 cevap.

Zingat.com

90 soru, 216 cevap.

Arçelik

121 soru, 187 cevap.

Decathlon

47 soru, 95 cevap.

Bilhassa

19 soru, 41 cevap.

AIESEC Türkiye

49 soru, 65 cevap.

Garanti Teknoloji

64 soru, 127 cevap.

Kron

5 soru, 5 cevap.

L'Oréal

101 soru, 161 cevap.

DenizBank

116 soru, 240 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Akbank

12 soru, 18 cevap.

Anadolu Efes

52 soru, 90 cevap.

PepsiCo

58 soru, 130 cevap.

Anbean

24 soru, 24 cevap.

Mercedes-Benz Türk

56 soru, 103 cevap.