Staj yapmak neden önemli? Stajlar öğrencilere neler katıyor?

16 Cevap

İşletme bölümü çok genel bir bölüm olduğu için, öğrenciler mezun olduktan sonra hangi alana yöneleceğini bilememe gibi sorunlar yaşayabiliyor. Ben de böyle bir sıkıntı yaşamıştım. Öğrenciler olabildiğince farklı departmanlarda staj yaparak hangi alanda kariyer hedeflediklerini keşfedebilirler. Örneğin; İnsan Kaynakları’nı hedeflemek isteyenler, farklı sektörlerden firmalarda staj yaparak hangi sektörün onlara daha uygun olduğunu görebilirler. Bu anlamda kendilerini ve ne iş yapmak istediklerini keşfetmeleri ve nasıl bir çalışma ortamı istediklerini öğrenebilmeleri için olabildiğince uzun sürelerde staj yapmaları önemli diye düşünüyorum.
İstanbul Kültür Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr.
Staj yapmak çok önemli çünkü biz derste teorik bilgiler öğretiyoruz. İş hayatında gerçek bir veri üstünde problemleri analiz etmek ve çözmeye çalışmak öğrencilerin derste öğrendikleri bilgileri pekiştirecek ve iş hayatına hazırlayacaktır. Bunun yanı sıra iş hayatındaki sorumlulukların dağıtılması, ast-üst ilişkileri, insan ilişkileriyle ilgili bilgileri öğrenip deneyimleyeceklerdir çünkü mezun olduktan sonra başarıları hem insan ilişkilerine hem de kendi bilgilerine dayalı olacaktır. Dolayısıyla stajlar bunların hepsini geliştirmek için bir imkan oluyor diye düşünüyorum. Son olarak işle ilgili bağlantılarını kuvvetlendirip geliştireceklerdir. İş hayatına atılmadan önce kontakt kişileri edinerek iş hayatına atılmalarına yardımcı olacak kişilerle birlikte olacaklardır.
Okulda teorik bilgilerle, derslerle ve ödevlerle vakit geçiriyoruz. Sosyal hayata da vakit ayırıyoruz ama işe başladığımızda okuldaki ders zihniyetinden biraz daha farklı bir ortama giriyoruz. Sorumluluklarımızı yerine getirmediğimizde daha ciddi sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Staj da bence okuldaki bu eksikliği kapatan en iyi oluşumdur. Kişi ne kadar çok staj yaparsa, iş hayatında nasıl davranması gerektiğini o kadar iyi idrak eder. Ben de bu yüzden fazla staj yapmıştım ve şu anda yaptığım şey de staj gibi bir şey. Staj bence bu yüzden güzel bir kariyer hedefidir.
Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi

CEVAPLARI FİLTRELE

Şirket
Üniversite
Bölüm