Cevaplar 16

Yükleniyor...
713 görüntülenme
2
Fadime Üney Yüksektepe
İstanbul Kültür Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr.
537 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Staj yapmak çok önemli çünkü biz derste teorik bilgiler öğretiyoruz. İş hayatında gerçek bir veri üstünde problemleri analiz etmek ve çözmeye çalışmak öğrencilerin derste öğrendikleri bilgileri pekiştirecek ve iş hayatına hazırlayacaktır. Bunun yanı sıra iş hayatındaki sorumlulukların dağıtılması, ast-üst ilişkileri, insan ilişkileriyle ilgili bilgileri öğrenip deneyimleyeceklerdir çünkü mezun olduktan sonra başarıları hem insan ilişkilerine hem de kendi bilgilerine dayalı olacaktır. Dolayısıyla stajlar bunların hepsini geliştirmek için bir imkan oluyor diye düşünüyorum. Son olarak işle ilgili bağlantılarını kuvvetlendirip geliştireceklerdir. İş hayatına atılmadan önce kontakt kişileri edinerek iş hayatına atılmalarına yardımcı olacak kişilerle birlikte olacaklardır.

1
419 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Staj yapmak çok önemli çünkü bir şirkete giriyorsunuz ve sizden tam olarak bir şey beklenmemesi çok kıymetli bir şey. Bunu çok doğru değerlendirmeleri, doğru bir şirkette staj yapmaları ve bunun kıymetini bilmeleri, staj dönemini güzel ve dolu dolu geçirmeleri, gittikleri yerlerde çalışan insanlardan faydalanmaları, onlara sorular sormaları gerekiyor.

1
593 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşletme bölümü çok genel bir bölüm olduğu için, öğrenciler mezun olduktan sonra hangi alana yöneleceğini bilememe gibi sorunlar yaşayabiliyor. Ben de böyle bir sıkıntı yaşamıştım. Öğrenciler olabildiğince farklı departmanlarda staj yaparak hangi alanda kariyer hedeflediklerini keşfedebilirler. Örneğin; İnsan Kaynakları’nı hedeflemek isteyenler, farklı sektörlerden firmalarda staj yaparak hangi sektörün onlara daha uygun olduğunu görebilirler. Bu anlamda kendilerini ve ne iş yapmak istediklerini keşfetmeleri ve nasıl bir çalışma ortamı istediklerini öğrenebilmeleri için olabildiğince uzun sürelerde staj yapmaları önemli diye düşünüyorum.

317 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Okulda teorik bilgilerle, derslerle ve ödevlerle vakit geçiriyoruz. Sosyal hayata da vakit ayırıyoruz ama işe başladığımızda okuldaki ders zihniyetinden biraz daha farklı bir ortama giriyoruz. Sorumluluklarımızı yerine getirmediğimizde daha ciddi sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Staj da bence okuldaki bu eksikliği kapatan en iyi oluşumdur. Kişi ne kadar çok staj yaparsa, iş hayatında nasıl davranması gerektiğini o kadar iyi idrak eder. Ben de bu yüzden fazla staj yapmıştım ve şu anda yaptığım şey de staj gibi bir şey. Staj bence bu yüzden güzel bir kariyer hedefidir.

Prof. Dr. Canan Atılgan
Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi
324 görüntülenme
206 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kalite Kontrol, Ar-Ge ve Üretim departmanlarında staj yaptım. Bu departmanlarda staj yaparak bilgilerimi pratiğe dönüştürme fırsatı buldum ve bu sayede farklı sektörleri tanıdım. Örneğin; kozmetikte staj yaptığım için kozmetiğin yapısını anladım. Üretim departmanlarında staj yaparak bu departmanın bana uygun olup olmadığını sorguladım. Sonuç olarak Üretim departmanında çalışmayı sevdiğim için geleceğimi burada devam ettirmeye karar verdim.

522 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Staj yaparken neleri isteyip istemediğinizi anlayabiliyorsunuz. Ben neleri istediğimi tanıyarak ve istemediklerimi eleyerek başladım. Mali İşler’de bir stajım oldu ve Mali İşler’in veya oturarak bir işyapmanın beni tatmin etmeyeceğini anladım. Bu durumda alanım biraz daha daraldığı için ya İnsan Kaynakları ya da Pazarlama gibi bir rol seçeceğimi düşündüm.

Staj yapmak, stajyerlerin kendilerini tanımalarını, işleri deneyimlemelerini, sınırlarınıbilmelerini veya daha fazlasını yapabileceklerini görmelerini ve bunları kıyaslamalarını sağlayacaktır diye düşünüyorum çünkü hem iş deneyimi oluyor hem farklı alanlarda farklı insanlar tanımış oluyorsunuz. Bu yüzden ilerisi için daha sağlam bir basamak olacağını düşünüyorum.

283 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben TürkTraktör’de çalışmayı çok istedim. Hatta Tarım Makineleri Teknolojileri’ni seçmemin sebebi de TürkTraktör’de çalışmak istememdi. Çalışmak istediğim firmanın nasıl bir yapıda olduğunu ve kimlerin çalıştığını görebilmek için de staj yapmam gerekiyordu, ben de buraya staj için başvurdum.

Bu noktada staj için önerebileceğim şey; hedeflediğiniz, çalışmak istediğiniz, merak ettiğiniz yerlerin olmasıdır. Bu size çok ciddi katkılar sağlayacaktır çünkü işe başladığınız anda orayı ve yapılan işleri belki beğenmeyeceksiniz veya mutlu olmayacaksınız. Bunu fark etmek için çok güzel bir fırsat diye düşünüyorum çünkü her şeyi çok net bir şekilde görüyorsunuz ve ciddi sorumluluklarınız olmasa da çok fazla sorumluluğunuz var. Bu sayede her şeyi öğrenebildiğiniz için iş konusunda da çok yardımcı oluyorsunuz.

446 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hepimiz bir kampüs içerisinde 5 yıl geçirip çok şey öğrendiğimizi sanıyoruz ama okurken sektörü, çalışmak istediğimiz ve ileride hayatımızın çoğunu geçireceğimiz departmanı hiç görmüyoruz. Bence öğrencilerin bu alanı keşfetmeleri, hangi sektörde çalışmak istediklerini, potansiyellerinin ve özelliklerinin en çok nelere uyduğunu anlamaları çok önemli. Dolayısıyla okul sürecince en az 2-3 staj yapmak öğrencinin kişisel gelişimi için çok önemli oluyor.