Philip Morris / Sabancı INKOMPASS Staj Programı hangi özelliklerinizi geliştirmenizi sağladı? (1 Cevap)

Benim iletişim özelliklerimi çok geliştirdi. İlk defa bir takım içinde olup insanlarla olan ilişkilerimin çok önemli olduğu bir ortama girdim. Birileriyle sürekli interaktif iletişim içindeydik. Böylece iletişimin bana ne kadar büyük kapılar açabildiğini, yaptığım şeyleri doğru anlatmanın ne kadar önemli olduğunu gördüm. Aynı zamanda analitik düşünme becerilerimi de çok geliştirdi. Bu da benim strateji bazlı bir proje üzerinde çalışmam sayesinde oldu çünkü size ilk defa çok büyük bir sorumluluk veriliyor ve bir strateji düzenlemenizi istiyorlar. Bu da sizi analitik olarak çok geliştiriyor.

Philip Morris / Sabancı INKOMPASS Staj Programı'nda yabancı dil ne kadar önemli? (2 Cevap)

Yabancı dil öğrenmek insanın hayat kalitesini arttırıyor. Biz bu şirkette çok farklı milletlerden insanlarla görüşüyoruz ve yurtdışı bazlı çalıştığımız çok fazla proje var. Ben Güney Afrika’yla çalıştığım için her gün onlarla iletişim halinde olmak zorundayım. Burada bazı departmanlardaki müdürlerim de yabancı dil konuşuyor. Hatta IS Müdürü de yabancı. Onlarla konuşurken İngilizceyi çok fazla kullanıyoruz ve işin nasıl yapılacağını o anda anlamak, süreci kolayla ilerletmek adına çok önemli. Bu yüzden İngilizce sosyal hayatta ve iş hayatında çok rahat ilerlemenizi sağlıyor.

Philip Morris / Sabancı INKOMPASS Staj Programı'ndaki 2 farklı departman deneyimi size neler kattı? (1 Cevap)

Benim buraya gelmemdeki en önemli ve en çok teşvik eden etkendi çünkü iki farklı departmanda staj yapma olasılığı var. Bir departmanı beğenmediğiniz ama şirketi sevdiğiniz takdirde farklı bir departmanı görme şansı veriyor ya da aklınızda kalan başka bir departmanı da deneyimleyebiliyorsunuz. Bu yüzden öğrencilere sunulan çok güzel bir imkan diye düşünüyorum.

Philip Morris / Sabancı'da nasıl bir şirket kültürü var? (5 Cevap)

Philip Morris International çok büyük bir şirket. Fazlasıyla farklı kültürlerle çalışıp, farklı insanlarla ve bilgilerle donatılıyorsunuz. Bence bu yüzden fırsatlarla dolu bir ortamın olduğunu söyleyebilirim.

Philip Morris / Sabancı Fabrikasındaki çalışma ortamını anlatır mısınız? (2 Cevap)

Türkiye’de bulunan fabrikalar arasında gerçekten yüksek standartlara sahip olduğunu söyleyebilirim. Hem teknoloji hem de çalışan insanların donanımı anlamında kaliteli bir iş ortamı var. Teknolojiyi çok iyi kullanıyoruz, telekonferans ve videokonferanslar yapıyoruz. Uzaktan çalışma şansına ve esnek çalışma saatlerine sahibiz. Ayrıca hiyerarşinin çok az olduğu, her kademenin rahatlıkla iletişim kurabildiği ve işle ilgili fikirlerini çekinmeden ifade edebildiği bir çalışma ortamı var. Yöneticimizle konuşup tartışmak istediğimiz bir konu varsa çekinmeden gidip konuşabiliyoruz.

Philip Morris / Sabancı'da hangi üniversite ve bölüm mezunları çalışıyor? (1 Cevap)

Belli okulların ya da bölümlerin peşinde değiliz. Daha ziyade yetkinlikler ve potansiyeller üzerinden alım yapıyoruz. Bizim için kişinin belli bir pozisyonda çalışmaya gösterdiği motivasyon ve istek çok daha önemli. Kendi organizasyonumda Psikoloji’den mezun olmuş, Üretim veya Satış’tan gelmiş arkadaşlarım var. Satış Direktörü’müz aslında Endüstri Mühendisi, bir önceki Satış Direktörü’müz de Makine Mühendisi’ydi ve şu an farklı fonksiyonlarda çalışan arkadaşlarımın çoğu farklı bölümlerden gelmiş durumda. Bu yüzden öncelikle kişide çalışmak için istek, motivasyon ve kariyerini  yapmak istediği alana dair dair bir yönelim göstermesi; sonrasında da ortaya koyduğu sonuçlar ve sergilediği potansiyel önemli. Dolayısıyla sadece belli başlı okullardan alım yaptığımızı söyleyemeyeceğim ve bununla ilgili de kendimi sınırlandırmayı tercih etmiyorum çünkü farklılığın beni çeşitlendirdiğine inanıyorum. Bu yüzden farklı okullar, farklı ekoller ve farklı bakış açıları benim için her zaman önemlidir.

Philip Morris / Sabancı'da Finans alanında nasıl kariyer fırsatları var? (1 Cevap)

Finance Trainee pozisyonu şirketimizde Finans alanında başlamak için güzel bir pozisyon ve şirketin çeşitli Finans departmanlarında 3-4 departmanı görecek şekilde çalışıyorsunuz ve yaklaşık 2 yıl süren sürüyor. Bu programın sonunda belli bir departmanda Analist olarak çalışmaya devam edebiliyorsunuz veya ihtiyaca göre dışarıdan Analist alımlarımız da oluyor. Bunun dışında şirkete bir kez girdikten sonra kariyer ve gelişim çok önemli. Biz yeteneğe ve insanların gelişimindeki isteğine bağlı olarak insanları departmanlar arası oynatmayı, geliştirmeyi ve farklı bakış açılarını gözeterek geleceğin liderlerini yetiştirmeyi isteyen bir şirketiz ve tüm bunlar Türkiye'yle sınırlı değil çünkü Philip Morris Türkiye'deki diğer şirketlere göre uluslararası kariyer düşünenler için bir numaralı tercih olmaya aday. Örneğin; şu anda Lozan Genel Müdürlüğü’müzde 50'ye yakın Türk çalışıyor. Bu bakımdan kariyer düşünen arkadaşlara Philip Morris'te çalışmanın çok doğru bir yer olduğunu söyleyebilirim.

Neden Philip Morris / Sabancı'da çalışmayı tercih ettiniz? (1 Cevap)

Bence iş ve kendimi geliştirme fırsatlarının yanı sıra, insan kalitesi için tercih ettim çünkü burası kampüs tadında bir şirkete benziyor. Burada 7 senedir çalışıyorum ve ilk şirketimdeyim. Y kuşağına daha yakın bir yaştan geliyorum ve genelde birçok kişi 2. veya 3. şirketlerine giderken ben burada olup işimi değiştirmemekten çok mutluyum.

Philip Morris / Sabancı INKOMPASS Staj Programı başvuru ve mülakat süreci nasıl ilerliyor? (9 Cevap)

Staj programımıza her sene oldukça büyük sayıda başvuru alıyoruz. Bu sebeple bir takım online test süreçleri ve assessment günleri yapılıyor. Assessment günlerinde adaylara çok farklı vakalar üzerinde çalışma fırsatı sunuyoruz ve günün sonunda staj yerlerine karar veriyoruz. Uzun soluklu ama keyifli bir süreç oluyor.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle