Mühendislik okumanın kadınlar için herhangi bir zorluğu var mı?

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Biyosistem Mühendisliği Bölümü Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Çevre Mühendisliği Bölümü Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Deri Mühendisliği Bölümü Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Elektrik Mühendisliği Bölümü Elektronik Mühendisliği Bölümü Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Endüstri Mühendisliği Bölümü Endüstri Sistemleri Mühendisliği Bölümü Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Fizik Mühendisliği Bölümü Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Geomatik Mühendisliği Bölümü Gıda Mühendisliği Bölümü Harita Mühendisliği Bölümü Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü İmalat Mühendisliği Bölümü İnşaat Mühendisliği Bölümü İşletme Mühendisliği Bölümü Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Kimya Mühendisliği Bölümü Kontrol Mühendisliği Bölümü Maden Mühendisliği Bölümü Makine Mühendisliği Bölümü Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü Malzeme Mühendisliği Bölümü Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Orman Mühendisliği Bölümü Otomotiv Mühendisliği Bölümü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Polimer Mühendisliği Bölümü Seramik Mühendisliği Bölümü Sistem Mühendisliği Bölümü Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü Tekstil Mühendisliği Bölümü Uçak Mühendisliği Bölümü Yazılım Mühendisliği Bölümü Ziraat Mühendisliği Bölümü Akademik İş Hayatında Kadın
113,084 görüntülenme 1 takipçi

Cevaplar 4

Yükleniyor...

Deri Mühendisliği Bölümünden mezun olup iş hayatında başarılı olmuş o kadar çok kadın mühendis var ki. Öncelikle deri mühendisinin sadece deri fabrikalarında çalıştığı gibi yanlış bir algı var. Deri konfeksiyondan, Moda tasarımına ve ayakkabı sektörüne kadar çok geniş bir çalışma alanı var.Son dönemlerde ünlü giyim markalarının hepsi bünyelerinde deri Mühendisi çalıştırıyorlar. Ve özellikle kadın deri mühendisleri çok başarılı çalışmalar yürütüyorlar.Sadece Türkiye'de değil yurt dışında büyük moda markalarında çalışan kadın deri mühendisleri var.Yabancı dil bilen ve kendini iyi yetiştiren mezunlar çok kolay iş bulabiliyor. Türkiye'de Sadece 20 kontenjana sahip olması ve öğrencilerin büyük çoğunluğunun daha öğrenciyken yurtdışı imkanlarından faydalanması ciddi bir avantaj.Diğer mühendislik bölümlerinden her yıl mezun olan binlerce mühendisin durumları da ortada. Bence 150-200 bin başarı sıralamasına sahip öğrenciler için değerlendirilmesi gereken bir fırsat. 


48,261 görüntülenme
5

Öğrenim görme sürecinde bir sorun yok. Teorik ve pratik bilgiler tüm öğrencilere veriliyor sonuçta. Kadın-erkek ayrımı okurken sorun teşkil etmiyor. Sonrası için bir tecrübem yok ama tecrübeli kadın mühendislerden duyduğum kadarıyla iş yaşamında mobbing başta olmak üzere pek çok zorlukla karşılaşmışlar kadın olarak. Ama bulundukları ortam ve muhattaplara göre değişiyor tabiki .Üstesinden gelmek ve kendini ispatlamak esas olandır.

36,452 görüntülenme
3

Kadın için bi zorluğu olduğunu düşünmüyorum kadın isterse her işi yapar.Fizilsel bi zorluğu yok.Olmak istedikçe sevdikçe her daim olur.İşe alım sürecinde erkek bireylerden de öndeyiz onlara askerlik yapma şartı sunulurken bizde öyle bişi olmuyor.

27,619 görüntülenme
1

Mesleğin cinsiyeti yoktur.Bu mühendislik içinde geçerlidir.Mühendislik çok yönlü düşünmeyi gerektiren bir meslektir.Kadınların çok yönlü düşünebilme yeteneklerinin erkeklere göre daha gelişmiş olması sebebiyle kadın mühendisler okul ve iş hayatında daha avantajlı durumdadır.