B. Aylin

B. Aylin

10 Cevap
Konyanın en büyük avantajlarından biri özellikle bayanlar için yurdu. Erkekler için çok imkan olmasa da devletin kız öğrencilere yüksek ücretli yurtları -ki bu yurtlar kampüse çok yakınlar- normal devlet yurtları, özel yurtları, kampüs içi rektörlük yurduyla çok büyük imkanlar veriyor. Kampus içi toplam 1 erkek 2 kız devlet yurdu , 1 karışık rektörlük yurdu bulunmaktadır.
Öncelikle en önemlisi bölümünüze göre, eğer zorunlu hazırlık varsa eylülde muafiyetinize girmeden çalışıp kesinlikle hazırlığa kalmayın derim! Derslerinizi baştan aksatırsanız sonra toplaması zor oluyor ona da biraz gayret etmenizi öneririm. Kayıt işlemleriniz falan zaten on dakika içinde olacaktır bazı üniversitelerin aksine hiç zorluk çıkarmadan kaydınız tamamlanır. En önemlisi yurtları araştırın Konya'ya gidince ve de ilk gördüğünüze balıklama atlamayın derim çok pişman olursunuz. Alaeddin Keykubat kampüsündeyseniz yurdunuzun yada evinizin Bosna, kampüs civarından olmasına da özen gösterebilirsiniz. Herkese hayırlı olsun :)
Öncelikle Kamu yönetimi İİBF içinde okunması en kolay bölüm diyerek başlamak istiyorum.Sözel ağırlıklı derslerle kendinizi işletme iktisattaki gibi hayatta yormassınız. İş imkanlarına gelince devlet bize KPSS de yeterli puanı almamız dahilinde tüm kapılarını açıyor. Mezun olduktan sonra isteğe göre idari hakimlik sınavına girip hakim olabilirsiniz. Önceden İİBF nin alımı hukuka göre çok düşük olsa da şu an şansımız oldukça yüksek. yüzde elli hukuk yüzde elli İİBFden alım yapılmaktadır. Eğer bu seçenek hoşunuza gitmediyse yine sınavlarına girerek kaymakam olabilirsiniz ki kamu yönetiminde alım çok çok daha yüksektir. müfettiş olabilirsiniz. Herhangi bir devlet memurluğunda da yine şansınız oldukça yüksektir. Ki devlette yükselmeniz de olasıdır ki genelde valilerin kaymakamların çoğunun kamu yönetimi mezunu olduğunu unutmamak gerekir. tüm samimiyetle söylüyorum ki kimse diplomanızı alınca size koşmayacak, iş imkanları önğnğze yığılmayacak. aslında İİBFden yüksek puanlı olup da aslında diplomayı alıp aç kalacağınız çok bölüm var. Kamu Yönetimi seçmekle pişman olmassınız. Eğer ona yetecek puanınız yoksa diğer tercihiniz ÇEKO da olabilir. ama matematiğinize güvenmiyorsanız ve de mezun yığılmasını düşünüyorsanız iktisat yada işletmeyi pek düşünmeyin derim.Umarım hayallerinize kavuşursunuz.
Öğrencileri çok benimseyemeyen halk diyebilirim. Kampüsle şehir merkezi arasının tramvayla 30 dakika kadar hatta bazen daha da uzun sürmesi de baya kötü bir durum.Tramvaylar çok eski ,yenilenecek demişlerdi ama hala değişmediler.Ve çok çok yavaşlar ki insanın merkeze gidesi gelmiyor.Dolmuş ise binince anlarsınız , bir daha binmessiniz mecbur olmadıkça.Sosyal bir insansanız Konyada çok yapacak şeyiniz de yoktur.Ankara ve İstanbuldan gelenler için özellikle sıkıcıdır Konya..

Tecrübeler

Bilgisi Olduğu Konular