Öncelikle Kamu yönetimi İİBF içinde okunması en kolay bölüm diyerek başlamak istiyorum.Sözel ağırlıklı derslerle kendinizi işletme iktisattaki gibi hayatta yormassınız. İş imkanlarına gelince devlet bize KPSS de yeterli puanı almamız dahilinde tüm kapılarını açıyor. Mezun olduktan sonra isteğe göre idari hakimlik sınavına girip hakim olabilirsiniz. Önceden İİBF nin alımı hukuka göre çok düşük olsa da şu an şansımız oldukça yüksek. yüzde elli hukuk yüzde elli İİBFden alım yapılmaktadır. Eğer bu seçenek hoşunuza gitmediyse yine sınavlarına girerek kaymakam olabilirsiniz ki kamu yönetiminde alım çok çok daha yüksektir. müfettiş olabilirsiniz. Herhangi bir devlet memurluğunda da yine şansınız oldukça yüksektir. Ki devlette yükselmeniz de olasıdır ki genelde valilerin kaymakamların çoğunun kamu yönetimi mezunu olduğunu unutmamak gerekir. tüm samimiyetle söylüyorum ki kimse diplomanızı alınca size koşmayacak, iş imkanları önğnğze yığılmayacak. aslında İİBFden yüksek puanlı olup da aslında diplomayı alıp aç kalacağınız çok bölüm var. Kamu Yönetimi seçmekle pişman olmassınız. Eğer ona yetecek puanınız yoksa diğer tercihiniz ÇEKO da olabilir. ama matematiğinize güvenmiyorsanız ve de mezun yığılmasını düşünüyorsanız iktisat yada işletmeyi pek düşünmeyin derim.Umarım hayallerinize kavuşursunuz.
Aslında bu soruya , gerçekten yardım edebilmek için dürüst cevap vermem gerekir diye düşünüyorum. Selçuk Üniversitesi'ni fazlaca bir araştırma yaparak yazdım diyemem.Sıralamamın üstü tamamen İstanbul'du ki bu da tamamen şehri sevmemden kaynaklıydı.Daha sonra Selçuk'ta olduğum sürece ve araştırdıktan sonra kötü olmadığına karar verdim. Eğer İİBF okuyacaksanız ve de bir ODTÜ,Boğaziçi,Marmara Üniversitesi puanınız yoksa tereddüt etmeden yazabilirsiniz. İİBF sıralamasında, özel şirketlere iş alımında Selçuk Üniversitesi epey şanslıdır. Artı olarak Kamu Yönetimi yada diğer İİBF bölümlerinden kaymakam,idari hakim çıkma şansı da epey yüksektir. En önemli özelliği de Selçuk'un kesinlikle ERASMUS şansının burada çok yüksek olması ve üniversitenin buna epey önem vermesi diyebilirim.Selçuk Üniversitesi uluslararası bir üniversite olmakta epey uğraşıyor ve çok yol katediyor diyebilirim.
Bir anadolu öğretmen lisesi çıkışlı biri olarak, aslında seçeneğim çoktu.Okul öncesi yada öğretmenliği hiç uğraşmadan bile yazabilirdim.Hatta her TM öğrencisinin hevesi hukuku da. Başlarda da hukuk istiyordum.Ama çevremdeki avukat tanıdıklarımın bana kesinlikle yazma tavsiyesi beni sürekli düşündürüyordu.Tabi okumak isteyen ki puanı da varsa kimseyi dinlemesin tabi, önemli olan istediğin yerde okumak "kimsenin ne sölediğini önemsemeden". Eğer gerçekten içinizde bir yerlerde ben yönetilmem , yönetirim tarzında düşünceniz varsa işte bu yüzden kamu yönetimi okuyun derim. İş alanında hiçbir sıkıntınız olmayacak, sınavlardan yeterli puanı aldığınız takdirde idari hakim, kaymakam,müfettiş ve daha birçok mesleklere kapı açılır. Ki bunlardan yükselebilmeniz de azımsanmayacak derece önemlidir.
Öncelikle en önemlisi bölümünüze göre, eğer zorunlu hazırlık varsa eylülde muafiyetinize girmeden çalışıp kesinlikle hazırlığa kalmayın derim! Derslerinizi baştan aksatırsanız sonra toplaması zor oluyor ona da biraz gayret etmenizi öneririm. Kayıt işlemleriniz falan zaten on dakika içinde olacaktır bazı üniversitelerin aksine hiç zorluk çıkarmadan kaydınız tamamlanır. En önemlisi yurtları araştırın Konya'ya gidince ve de ilk gördüğünüze balıklama atlamayın derim çok pişman olursunuz. Alaeddin Keykubat kampüsündeyseniz yurdunuzun yada evinizin Bosna, kampüs civarından olmasına da özen gösterebilirsiniz. Herkese hayırlı olsun :)
Selçuk Üniversitesi= ERASMUS diyebilirim ilk başta. 1 senedir herkesin de bana dediği, sakın o fırsatı kaçırma olmuştur. Ayrıca herkesin yakındığı Öğrenci işleri sistemi de sanırım büyük bir şans. Arkadaşlarım İstanbul Üniversitesinde bir öğrenci belgesi için 3gün uğraştıklarına canlı şahit olduktan sonra, bu özelliğini de demeden geçemedim. Artı olarak olağanüstü bir kampüsümüz vardır, etrafı çimenlik. yaz günü arkadaşlarınızla eminim sürekli oturmak isteyebileceğiniz.
Öğrencileri çok benimseyemeyen halk diyebilirim. Kampüsle şehir merkezi arasının tramvayla 30 dakika kadar hatta bazen daha da uzun sürmesi de baya kötü bir durum.Tramvaylar çok eski ,yenilenecek demişlerdi ama hala değişmediler.Ve çok çok yavaşlar ki insanın merkeze gidesi gelmiyor.Dolmuş ise binince anlarsınız , bir daha binmessiniz mecbur olmadıkça.Sosyal bir insansanız Konyada çok yapacak şeyiniz de yoktur.Ankara ve İstanbuldan gelenler için özellikle sıkıcıdır Konya..
Konyanın en büyük avantajlarından biri özellikle bayanlar için yurdu. Erkekler için çok imkan olmasa da devletin kız öğrencilere yüksek ücretli yurtları -ki bu yurtlar kampüse çok yakınlar- normal devlet yurtları, özel yurtları, kampüs içi rektörlük yurduyla çok büyük imkanlar veriyor. Kampus içi toplam 1 erkek 2 kız devlet yurdu , 1 karışık rektörlük yurdu bulunmaktadır.
Bölümümü seviyorum, Selçuk Üniversitesini seviyorum.Ama konyayı pek sevmiyorum.
Öğrenci için ucuz ve rahat. Kampüse çok yakındaki Bosna Hersek mahallesinde de kalıyorsanız yada kampüs içindeki yurtlarda tamamdır. Okul yürüyüş mesafesinde, öğrencilerin tamamı da zaten bosna da olduğu için genelde tüm ihtiyaçlarınızı oradan karşılayabilirsiniz.yarım saat merkeze gitmeye gelmeye hiç gerek duymassınız zorunda olmadıkça.
Kesinlikle zorunlu hazırlık! Bu kadar saçma ve gereksiz bulduğum birşey yok diyebilirim. İİBF de tamam uluslararası için gerçekten önemlidir dil, tamam diğer bölümlerde de uluslararası ilişkiler kadar olmasa da önemli desek.Bunu hazırlık yerine fazladan ingilizce dersiyle halledebileceklerini düşünüyorum. Ki harika bir eğitim de yoktur hazırlıkta. Yazmayı düşünenler unutmasınlar ki mühendislik ve iibf de muafiyet sınavını geçmediğiniz sürece, 1yılınız çöpe gider.