Cevaplar 10

Yükleniyor...

Bu konuda bilmeniz gereken 2 husus var. İlk olarak iş hayatınız için seçtiğiniz dilin mimarlığın gelişmekte olan ülkelerde konuşulması gerekiyor. Diğer bir husus ise networking ve daha çok evrensel projelere yönelim için Dünya çapında birçok insanın konuştuğu bir dil olmasında fayda var. Mimarlık için 2.yabancı dil hakkında henüz araştırma yaptım. Gelişmekte olan ve mimariye bir hayli önem verilen ülkelerde Fransızcanın konuşulduğunu (220 milyon insan) öğrendim. Fakat İngilizcenin yanına öğrenilecek 2.dil olarak İspanyolcayı mantıklı görüyordum çünkü Güney Amerika ve ABD’de yaygın konuşulan ( 400 milyon insan) bir dil. İki dili uzun süre kıyasladıktan sonra MİMARİ AÇIDAN Fransızcanın, Türkiye’de öğrenim görmüş bir öğrenci için daha işlevsel olacağını düşünüyorum. Fakat şu da unutulmamalıdır ki, Amerika kıtasının ülkelerine(Kanada hariç; resmi dillerinden birisi Fransızcadır.) çalışmaya gidecekseniz veya şimdiden yeriniz hazırsa İspanyolca sizin için daha iyi olcaktır. Avrupa için Fransızca, Orta Asya Türk devletleri için ise Rusça bilinmesi mantıklıdır. Ben önceliği Fransızcaya verme taraftarıyım.

Yaşadığınız ortama göre azıcık gezme tozma ile size yetecek aylık miktarlar(kaldığınız yerin masrafları dahil);

kyk yurdunda kalan öğrenci : 1000 TL

özel yurtta kalan öğrenci : 1400 TL

eve çıkmış öğrenci : 1400 TL

evi olan öğrenci : 800 TL

Sigara veya alkol gibi ekstra alışkanlıkların sıklığına göre sıkışabilirsiniz.

http://www.sis.itu.edu.tr/tr/dersplan/plan/MIME/201810.html

Bu adreste genelde çoğu okulun programında olan mimarlık dersleri var. Kodlarına tıklayınca ders içeriğini görebilirsiniz. (Benim bölümün ingilizce olduğu için isimleri ingilizce gözüküyor türkçesinin ne olduğunu çeviriden veya bana sorarak öğrenebilirsiniz)

422 görüntülenme

Öncelikle bu sorunun cevabı bölümden bölüme farklılık gösterir. Kendi bölümüm adına her iki Üniversite hakkında da bilgi sahibi olan biri olarak İTÜ’yü 1 adım önde görüyorum. İngilizce eğitimi ve elektronik alanlarda üstünlüğü olan ODTÜ’nün mimarlık ve inşaat alanında gerek eğitimi olsun gerek fiziksel koşulları ve bağlantı ağı olsun bir çok kriterde İTÜ’nün gerisinde kaldığı Dünya sıralamalarının da teyit etmesiyle belirlenmiş bir şeydir. Bizzat İTÜ Taşkışla kampüsünde mimarlık okuyan bir öğrenci olarak size Türkiye’nin en iyi mimarlık bölümünün İTÜ’de olduğunu kendimden emin olarak söyleyebilirim.Zaten tercih yapmadan önce detaylı bir araştırma yapmıştım ve tercihimi Arı olmaktan yana kullandım :)

129 görüntülenme

Bana göre buna yarı yarıya etki eden 2 neden var; Birincisi öğrencinin projelerinin uzun süreli çalışma ve yoğun ilgi istemesi fakat öğrencinin bunu diğer bölümlerdeki arkadaşlarının rahatlığından örnek alarak yapması.Tabi ki de bu sıkışıklığa ve sabahlamalara neden oluyor.

İkincisi ise yeni öğrenilen uygulamalı bilgilerin hızlıca pratiğe dökülememesi örneğin yürümeyi yeni öğrenen bir bebeğin koşamaması gibi. Henüz okumakta olan bir mimarlık öğrencisi yürümeyi öğreniyordur koşulacak mesafeyi yürüdüğü için sabahlaması gerekiyor :)

426 görüntülenme