- Optimizasyonun temel mantığını anlamak gerekiyor bence. Aksiyonlara bağlı olarak sonucun nasıl etkileneceğini tahmin ediyor olmalısınız.
- SQL konusunda hevesli ve gelişime açık olmalısınız.
- Excel ve Access’i de iyi öğrenmelisiniz, basit trickler size çok zaman kazandırmakta.
- Bilgisayar başında zaman geçirmekten kaçınmamalısınız. Günün 9 saati çalıştığınızı varsayarsak bunun 7-8 saati bilgisayar başında geçmekte.
- Tedarik zinciri alanında hevesli olup gelişime açıksanız, modellerde yaratıcı ve basit çözümler üretebilirsiniz.

Ayrıca okul döneminde tedarik zinciri alanında temel bilgi sahibi olmak işinizi kolaylaştıracaktır. Optimizasyon konusunda da en azından önsezilerinizin kuvvetli olması, sizi farklı kılacaktır.
Mevcut canlı modellerin sürdürülmesi ve bazı gerekli durumlarda geliştirmeler yapılması, yeni modellerin kurulması, müşterilerle toplantılar ve yeni gelen arkadaşların eğitimleriyle geçmekte bir günüm.
Uygulama danışmanı, projelerin başlangıcından sonuna kadar aktif bir şekilde çalışan kişidir. Projenin başlangıcında, müşterinin ihtiyaçlarını sorduğu sorularla belirler, şirket içi ve müşteriyle yapılan toplantılar neticesinde de modelin nasıl kurulacağına karar verir.

Sonrasında, müşteriye modelin kurulması için gerekli olan data formatını aktarır ve müşteriden gelen datanın doğru geldiğinden emin olur. Sonrasında de bu datayı transform ederek model tablolarını doldurur ve modeli koşturur.

Model otomatikleşmeden önce yapacağı son işlem, modelin parametreleriyle oynayarak modelin düzgün çalıştığından emin olmaktır. Yani, modelin girdilerini değiştirerek sonuçları inceler. Model düzgün çalışmıyorsa yapılan hataları düzeltir. Ayrıca, modelde geliştirme yapılması gerekiyorsa bazı durumlarda modelde geliştirmeyi kendisi yapar, bazı durumlarda ise development ekibiyle temasa geçer ve proje yöneticisi gibi çalışır.

Modeller otomatik hale getirildikten sonra da, modelin müşteri tarafından hergün kullanılabilir hale gelmesinde aktif rol oynar.