Cevaplar 19

Yükleniyor...

Haber üretim süreci hakkında iyi bir profesyönel olmanız gerekiyor. Atik, faal ve haberi koklayan bir tarzınız olmalı, sportif alanlarda çok geniş bir bilgi yelpazeniz olmalı. Mutlaka yabancı dil bilmeniz 10 adım ileriye taşıyacaktır! Diksiyon kesinlikle güzel olmalı, haber metini yazabilmeli, doğaçlama haber sunacak monologlar oluşturulabilmelisiniz. Basit anlamda görüntülü haber uygulamaları bilmenizde fayda vardır. (Montaj/Kurgu gibi)

Teorik ve uygulamalı olmak üzere iki çeşit ders bölümümüz mevcut ayriyetten Üniversite Seçmeli Dersi almanız gerekiyor 12 kredi, istediğiniz farklı bir fakülte ve bölümden ders alıp yetkinlik kazanabilirsiniz. Genel olarak bizler; Radyo, Sinema, TV uygulamaları, işleyişi, teorik yapısı, teknik temelli anlatımı, iletişim ve medya ahlakı, sosyolojik, psikolojik devinimleri hakkında dersler, sinema ve televiyon kültürü, tarihi, kuramsal bakış açıları, sosyal bilimlerde araştırma yöntemleri, haber üretim süreci, genel anlamıyla gazetecilik ve habercilik.. şu anlık sıralayabileceğim ders yelpazesi bu şekildedir. Bunlar ana başlıktır..

Marmara Bölgesi’nin önemli yapı taşlarından biri olan Kocaeli şehri, İstanbul metropolüne yakınlığı ile çoğu kişinin hedef noktası olarak alternatif rol oynuyor üniversite seçimlerinde. Takribi olarak İstanbul şartları ile neredeyse kıyaslanabilecek durumu mevcut bu hangi konuda derseniz kira fiyatları- sosyal yaşam.. ve cabası olarakta zengin bir sosyal aktivite alanı yok, çok kısırlı oralarda da net bir şekilde kaliteli ortam yakalama imkanınız da sınırlı. Benim anlattığım merkezi bir noktanın şartlarıdır beyan edeyim tekraren. Eğer ki şehir sizin için önemliyse Kocaeli, üniversite için tercih edilmemeli.

Radyo, TV ve Sinema bölümünde zorluk olarak adledilebilecek unsurlar tabi ki vardır. Sosyal bilim olarak teori kısa ve üniversite sıralarında işinize yarayacağı için kısa vadeli bir zorluk çekeceksiniz ama kesinlikle genel kültürünüzün skalası geniş olmalı. Sosyo-kültürel devinime, teknolojik güncelliğe yakın, her şeyden haberdar olmalısınız. Bu bölümün en zor kısmı teknik yani pratik dersler ve projelerde meydana geliyor. İstenilen kriterleri yapabilmek adına tatlı ve özel telaşlar, tecrübeler kazanacaksınız. Benim nezdim de teoriden ziyade, pratik derslere hazırlıklı olun!

Radyo, TV ve Sinema bölümü çalışma alanı yelpazesi geniş bir lisans bölümüdür. İletişim ve medya sektöründe yetişmiş ve tecrübeli oldukları takdirde çalışabilirler. İşi biraz daha detaylandıracak olursak; “dizi-film setleri’nde teknik ekip veya oyunculuk, sunuculuk, muhabirlik, gazetecilik altyapısını öğrenirseniz olabilirsiniz, gazete, dergi ve tv kanallarında direktörlük ve editörlük vs. diyerek genişletebiliriz, ilk başta dediğim gibi alanımız geniş bir sektöre hitap ediyor. Mesele tecrübeli olmak ve güncel kalabilmek. Maaşın bir standartı kesinlikle yok. Ortalama bir maaş söylememin mümkünü yok. 

1,250 görüntülenme