Çağrı Büyüme

Çağrı Büyüme

12 Cevap
Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunları her işi yapar çünkü Endüstri Mühendisliği’nin genel tanımı; problem çözmektir. Bu yüzden her iş kolunda, her sektörde, hayatın her alanında Endüstri Mühendisliği’ne ihtiyaç var. Dolayısıyla Endüstri Mühendisleri belli sektörlerde işe başlamak zorunda değil, sektörden sektöre de geçiş yaparak farklı sektörleri deneyimleyebilirler. Önemli olan, problem çözme yeteneğine sahip olmalarıdır.
Ben sorgulamayı ve “Neden?” diye sormayı ODTÜ’de öğrendim. ODTÜ, akademik yönden çok üstün; Endüstri Mühendisliği’ndeki akademisyenler ise gerçekten işlerinin ehli ve öğrenciye yardımcı olan insanlar diyebilirim. ODTÜ Endüstri Mühendisliği de, Türkiye’de önemli yetkinliklere sahip insanları yetiştiriyor. Bu yüzden insanların kesinlikle bu bölümde okumalarını tavsiye ediyorum.
Günümüzde Mühendislik; problemlerle haşır neşir olmak gibi algılanır ve Mühendis’in yönetmesi de beklenir. Bu yüzden kesinlikle İngilizceyi iyi bilmek, sunum yapabilme ve İngilizce sunum yapabilme yeteneği gerekiyor. Sizin teknik bilginiz ne kadar iyi olursa olsun, bunu karşı tarafa aktaramadıktan sonra hiçbir şekilde anlaşılamazsınız. Bu yüzden belirttiğim yetkinliklerin muhakkak kazanılması gerekiyor.
Mühendis olarak çalışmak için meraklı olmak ve alınan cevapları akıl süzgecinden geçirip analitik bir şekilde yapılan işe uyarlayabilmek gerekiyor. Bizler de Mühendis olarak önce merak ediyoruz, sonrasında merak ettiğimiz şeyleri işlerimizde uygulamaya çalışıyoruz.
Mühendislerin problemleri çözmesi, işleyen bir işi daha iyi hale getirmesi ve beklentiler fazla olduğu için o problemi doğru zamanda çözebilmesi gerekiyor. Bu durum biraz zorluyor ama başarma duygusunu tadınca yaşanan zorluklara değdiğini düşünüyorum.