İŞ TECRÜBELERİ

Philip Morris / Sabancı

Product Services Engineer

2016 - Devam

EĞİTİM TECRÜBELERİ

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Endüstri Mühendisliği Bölümü

2010 - 2014

Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (71 Cevap)

Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunları her işi yapar çünkü Endüstri Mühendisliği’nin genel tanımı; problem çözmektir. Bu yüzden her iş kolunda, her sektörde, hayatın her alanında Endüstri Mühendisliği’ne ihtiyaç var. Dolayısıyla Endüstri Mühendisleri belli sektörlerde işe başlamak zorunda değil, sektörden sektöre de geçiş yaparak farklı sektörleri deneyimleyebilirler. Önemli olan, problem çözme yeteneğine sahip olmalarıdır.

ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümü size neler kattı? (12 Cevap)

Ben sorgulamayı ve “Neden?” diye sormayı ODTÜ’de öğrendim. ODTÜ, akademik yönden çok üstün; Endüstri Mühendisliği’ndeki akademisyenler ise gerçekten işlerinin ehli ve öğrenciye yardımcı olan insanlar diyebilirim. ODTÜ Endüstri Mühendisliği de, Türkiye’de önemli yetkinliklere sahip insanları yetiştiriyor. Bu yüzden insanların kesinlikle bu bölümde okumalarını tavsiye ediyorum.
748

Mühendis olmak isteyen yeni mezun ve öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (2 Cevap)

Günümüzde Mühendislik; problemlerle haşır neşir olmak gibi algılanır ve Mühendis’in yönetmesi de beklenir. Bu yüzden kesinlikle İngilizceyi iyi bilmek, sunum yapabilme ve İngilizce sunum yapabilme yeteneği gerekiyor. Sizin teknik bilginiz ne kadar iyi olursa olsun, bunu karşı tarafa aktaramadıktan sonra hiçbir şekilde anlaşılamazsınız. Bu yüzden belirttiğim yetkinliklerin muhakkak kazanılması gerekiyor.
581

Mühendis olarak çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (2 Cevap)

Mühendis olarak çalışmak için meraklı olmak ve alınan cevapları akıl süzgecinden geçirip analitik bir şekilde yapılan işe uyarlayabilmek gerekiyor. Bizler de Mühendis olarak önce merak ediyoruz, sonrasında merak ettiğimiz şeyleri işlerimizde uygulamaya çalışıyoruz.
252

Mühendis olarak çalışmanın zor yanları nelerdir? (2 Cevap)

Mühendislerin problemleri çözmesi, işleyen bir işi daha iyi hale getirmesi ve beklentiler fazla olduğu için o problemi doğru zamanda çözebilmesi gerekiyor. Bu durum biraz zorluyor ama başarma duygusunu tadınca yaşanan zorluklara değdiğini düşünüyorum.
200