Koton

Merchandiser (Dokuma)

HIZLI MODA SEKTÖRÜNÜN ÖNCÜSÜ KOTON'DA MERCHANDISER POZİSYONU İÇİN HEMEN BAŞVUR!

Merchandiser ne iş yapar? Merchandiser olarak görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (3 Cevap)

Koleksiyon aşamasından ürünün en son aşaması olan mağazalara sevkiyat aşamasına kadarki bütün süreçleri kontrol eder. Esas görevi; doğru ürünü doğru zamanda doğru terminde ve doğru kalitede hazırlamaktır. Bizler de Koton’da bunları yapmaktayız.

Merchandiser olarak bir ürünün üretim sürecini anlatır mısınız? (1 Cevap)

Ürünler bize Tasarım ve Buying Ekibi'nden oluşmuş olarak gelir. Aldığımız ürünlerin adetleri ve yüklenecek olan sipariş kanalları bellidir. İlk olarak sürecimiz bu siparişleri doğru imalatçıya doğru fiyattan yerleştirmekle başlar. Ardından imalatçılarımızın kabiliyetleri doğrultusunda bu yerleştirmeleri yaptıktan sonra imalat sürecine başlamış oluruz.


Merchandiser arkadaşımız eline aldığı siparişin ilk önce sistemsel tanımlamalarını yapar. Daha sonra ilgili modele ait aksesuar ve etiket bilgilerini imalatçıyla paylaşarak tedarik edilmesini sağlar. Ardından imalatçı tarafından bize modelle ilgili onaya sunulması gereken kumaşlar ve aksesuarlar gelir. Biz de onları kendi içimizde değerlendirip onaylı ya da retli şekilde imalatçılara geribildirimde bulunuruz. Bu noktada bazen ticari kararlar vermek gerekebilir. Eğer ürün geç kalırsa ve rengi de olması gerekenden sapmışsa ticari onay verip o ürünün zamanında satışa çıkması adına bu tarz kararlar verebiliriz.


İmalat süreci boyunca ürünleri dikim aşamasında görmemiz, yerinde kontrol etmemiz bizim için bir avantaj olacaktır. Daha sonrasında ürünler paketleme aşamasına gelir ve buradan depoya gider. Depoya girdiği anda bizim sorumluluğumuz büyük oranda biter ama ürünler mağazada satışa çıktıktan sonra herhangi bir müşteri geri dönüşü olduğunda bütün sorumluluk yine bize aittir.

Merchandiser olmak için nasıl özellikler gerekir? (1 Cevap)

Merchandiser olmak için çok detaycı olmalısınız çünkü bir ürünün üzerinde aksesuar, nakış, baskı, düğme gibi her türlü şey bulunuyor. Bunları iyi bir şekilde analiz edebilmeniz ve bu detaylara hakim olmanız gerekir. Bunun yanında iyi bir takipçi olmalısınız çünkü imalatı siz takip ediyorsunuz ve bu noktada hiçbir şeyi kaçırmamalısınız. Pratik çözümlere çok açık olmalısınız. Problemler karşısında çok hızlı çözümler bulup bir şekilde onları sonuca ulaştırmalısınız.

Merchandiser olarak çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (2 Cevap)

Koton’da bizi en çok motive eden olaylardan birisi; emek verdiğimiz ürünlerin satışlarını inceleyip başarılarını görmektir. Merchandiser olarak dünyanın birçok ülkesinde üretim aşamasında iç içe çalışmaktayız. Çin’e, Bangladeş’e, Pakistan’a sürekli seyahatler düzenleyip, o ülkenin insanlarıyla ve kültürleriyle tanışmaktayız. Böylece hangi ülkenin hangi aşamada hangi ürünü yapabileceğini görmekteyiz. Bu da hem ülkenin kültürlerini öğrenmek hem de çalışma prensiplerini görmek açısından bizlere çok şey katmaktadır ve bizim için gerçekten büyük bir motivasyon kaynağıdır.

Merchandiser olarak Koton'da bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Sabah işe geldiğimizde en temel görevimiz olan süreç takibini yapıyoruz. CPS denilen bir sistemimizde ürünlerin hangi aşamada olduğunu imalatçılarla kontrol ediyoruz. Bunu tamamladıktan sonra eğer repete ve aktüel bir siparişimiz varsa Ürün Yönetimi ve Marka ile bir araya gelerek o siparişlerin yazımını ve yerleştirilmesini yapıyoruz. O gün fitler gelmişse Modelhane Ekibimizle beraber fitlerde herhangi bir kritik olup olmadığına bakıyoruz. Eğer modellerde bir kritik olursa imalatçılara bilgi veriyoruz.

Koton'un değerleri nelerdir? (1 Cevap)

Farklılıklardan besleniriz. Genelde şirketlerde çeşitlilik yazar ama ben bunu Koton’a girdiğim andan beri hissetmiştim. Hatta daha önce değerler çalışmasında yoktu, ben de neden olmadığını soruyordum. Koton’un belki de en güçlü değeri bu.


İnsanlarda görünen ve görünmeyen farklılıklar var. Koton; din, dil, ırk, cinsiyet gibi bütün bu farklılıkları içinde barındırıyor. Farklı fikirler, düşünceler ve uygulamalara açık çünkü hedefleri çok büyük. Bu yüzden bunlardan beslenmek bizim en önemli formüllerimizden bir tanesidir.


Aynı zamanda kalbimizle ve aklımızla çalışırız. Bu da tutkuyu gösteren bir değerdir. Öğrenerek gelişiriz, açık konuşuruz, etkin dinleriz ve müşterimiz için çalışırız. Değerlerimiz bunlardır.


Pozisyon Bilgileri

2 - 5 Yıl Tecrübe
Tam Zamanlı / Full Time


Son Başvuru Tarihi: 30.08.2018
Başvuru süresi doldu.
Koton

226 soru, 587 cevap.