Cevaplar 8

Yükleniyor...
68,623 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Radyo, televizyon ve sinema birbirlerinden çok ayrı disiplinlerdir ve bunların altında çok fazla görev var. Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu olduğunuz zaman her işi yapabilirsiniz ama hiçbir iş de yapamayabilirsiniz çünkü sektör tamamen tanıdıklarla ilerliyor. Kimse sizin diplomanızı sormuyor. Ben Türkiye’nin en büyük televizyonlarından birinde de, reklam setlerinde de staj yaptım. Kimse bana ne mezunu olduğumu, ne okuduğumu sormadı. Benim sinema ve reklam sektöründe çalışan, reji yapan, e-ticarete atılan ya da kantinci olan arkadaşlarım var. Dolayısıyla istediğiniz her işi yapabilirsiniz çünkü yelpaze çok geniş ama mezun olduğunuz zaman hiçbir şey olmazsınız. Bu sizin üniversitede yaptığınız işlerle gelişiyor ama hiçbir şey yapmazsanız kantinci olursunuz. Eğer sürekli setlerde, ajanslarda çalışırsanız veya fotoğraf çekmeyi, kurguyu öğrenirseniz bunlarla ilgili şeyler yapabilirsiniz.

Medya ve İletişim sektöründe çeşitli alanlarda görev alabilir. Kişinin kendini geliştirmesi bolca çalışması ile alakalıdır. Sürekli devinim halinde olan bir alan, sektördür. Entegre olmanız gerekir. Görüntü veya Sanat Yönetmenliği, Kameramanlık, Fotoğrafçılık, Sinema ve Dizi yapımlarında makyözlük, ışık şefliği, montaj ve kurgu alanında çalışma imkanları, açıkçası sinema ve dizi alanında her türlü iş. Radyoculuk branşında ilerleyebilirsiniz; prodüksiyon, program yayıncılığı, müzik direktörlüğü, haber birimi gibi. Muhabirlik, spkerlik gibi geniş kola sahiptir. Büyük şirketlerde bulunan iletişim ve medya direktörlüğü yapabilirsiniz.

32,013 görüntülenme

kameramanlık,kurguculuk,ışıkçılık,boomculuk,yönetmenlik,radyoculuk vs vs pek çok alanda kendini geliştirdiğin kadar iş bulabilirsin.

29,644 görüntülenme

okulda hiç bir şey öğrenemez bir defa bunu kafasına koysun. Sinema dediğiniz bir sanat dalıdır. Devlet sizin kafanıza senaristlik aşılayamaz yada sizi iyi bir kurgu sanatçısı yapamaz yani

36,334 görüntülenme

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nü okuduğunuz üniversite ve şehir çok önemlidir. Eğer medyanın kalbi dediğimiz İstanbul, Ankara gibi şehirlerde bu bölümü okuyorsanız kendinizi geliştirme, staj ,sahada aktiflik yönünden artılara sahip olursunuz. Etkin bir şekilde kendinizi yetiştirerek bitirdiğiniz taktirde: Sinemada film yapım aşamasındaki birimlerde, oyunculuk, yönetmenlik, ışık, kurgu, ses, sanat yönetmenliği ve devamlılık asistanlığı gibi bir çok yerde ; televizyonda kamera önü, haber alanında muhabirlik, spikerlik, kamera arkası, haber yazımı, gazetelerin tv net programları, radyoculuk, eğer istiyorsanız akademik kariyer ya da formasyon alıp öğretmen olabilirsiniz.

15,583 görüntülenme

Kamera önü hariç sinema ve televizyon denilince akla gelen her işi yapabilirler bu bölüm mezunları.

10,821 görüntülenme
En kötü ihtimalle düğün fotoğrafçısı olursunuz. Toplumsal içerikli derslerden etkilenmişseniz yerel radyolarda, gazetelerde, ufak fotoğrafçı dükkanlarında çalışmak istemeyebilirsiniz elbet.

Biraz yaratıcıysanız reklamcı, gazeteci, televizyoncu, radyocu, yönetmen olabilirsiniz.

Elimden çok şey gelmez ama girişimciyimdir diyorsanız bugün Acun Ilıcalı diye bir adam var ve herkes başarılı olduğunu söylüyor, en olmadı bir Acun bile olabilirsiniz.
10,352 görüntülenme

Çok geniş bir meslek alanı var aslında. Kendini ne yönce geliştireceğine bağlı medya sektöründe bulunan her şeyi yapabilirsin

23,272 görüntülenme